Atıkların geri dönüştürülerek ekonomiye kazandırılması çok çok önemlidir. Atıklar, Üretilecek Mal ve malzemelerin hammaddesi olabileceği gibi İthal edilen atıkların da azalmasına, hatta hiç ithal edilmemiş olacağından döviz ödenmeyecek, bu alanda döviz ihtiyacı da olmayacağından üretilen mal ve malzemelerin döviz kuru artışından dolayı girdi maliyetleri olmayacağından veya az olacağından dolayı da Üretim fiyatı artmayacak, enflasyon da olmayacaktır.

*Ceddimiz sadakasını bile verirken, kendi yapacağı bir iş dahi olsa başkasına yaptırarak çalışmasının karşılığını vermiş gibi sadakasını verdiği bilinmektedir.

*-“Çalışanın alın teri kurumadan ödenmesi” konusunda dinimiz İslam ayet ve hadislerde yer vermiştir. 

*-Müslüman Milletin ferdi, yöneticisi/idarecisi olarak bu prensipler bizleri bağlar. Dolayısıyla ATIK TOPLAMA KONKTEYNİRLERİNE Getirilen toplayıcıların atıklarına, Belediyemiz kar amacı gütmeden Haklarını değerinde hatta fazlası ile ödenmesi lazım.

           Selçuklu Bosna Hersek Mahallesinde ATIK KUMPARAM Adıyla geri dönüşebilen; kâğıt-karton, cam-şişe plastik ve metal gibi atıklar Mahalle sakinleri tarafından getirilmek suretiyle atık kumbaram denilen bu konteynerde görevlilere teslim etmekteler. Her atığın alım fiyatı belirlenmiş, fiyat listesi incelendiğinde Fiyatlar çok düşük olduğu görünmektedir.

 *Atık alım fiyatları düşük/az olduğu için birçok Emekli insan atık toplamayı bıraktılar.

*Ülkemizde Ekonominin durumu belli, hayat pahalılığı/enflasyon vatandaşın alım gücünün düşmesi ile dar gelirliler ek iş/çalışma gibi çeşitli alanlara yönelebildikleri gibi atık toplamaya yönelen Emekliler, Ev hanımları, dul, boşanmış insanlar da bulunmaktadır.

*- Atık toplayıcılar, dar gelirli veya çok düşük gelirli insanlar, mecburiyetten gurur ve kibir yapmadan başkaları ne der diyerek aldırış etmeden, Aile bütçesine katkı ya da ek gelir elde edebilmek için uğraş vermekteler.

*Yahut Evlatlarının eline bakmaması/yük olmaması için atık toplayanlar da bulunmaktadır. Bu kesim/grup insanın da nakit ihtiyacı olmaktadır. Atık toplayıcıların Nakit ihtiyaçlarının karşılanması için “ATIK KUMPARAM KART” MI? olur yoksa anlaşmalı bir banka mı? Olur.

*Atık parasını bu kartlara yüklenmesi suretiyle hem alternatif ödeme hem de atık parası ödeme de çeşitlilik olur. Dolayısıyla atıklar değerinde alınır/emeğin karşılığı tam verilmesi ve nakit para ödenmesi halinde  “SIFIR ATIK” HAREKETİNE/ PROJESİNE daha fazla insan katılmış olurlar. Hedef Sıfır atık ise en azından hedefe yakınlaşmış olunur.

            ATIK TOPLAMA KONKTEYNİRLERİ.

        Şehir merkezinde bulunan bütün atıkların geri dönüşüm konteynerlerinden Bosna Hersek Mahallesinin merkezi Cadde ve bölgelerine konulması, Atık toplayıcıların dışında kalan duyarlı/hassasiyet gösteren vatandaşımız bütün atıkları; Elektrik ve Elektronik atıklar, Piller, kablo, Ampul, Cam vs. daha nice sayamayacağımız atık maddeler geri dönüşümle bu konteynerlere atılmış/getirilmiş olur. Daha fazla atık, daha fazla geri dönüşüm sağlanmış olacaktır.

      2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılının başlaması münasebetiyle herkesin her kesimin Evlatlarının, Torunlarının Salih ve Saliha insanlar olabilmeleri, Erdemli, dürüst yetişebilmeleri için Okullardaki Eğitimden çok Ailelere iş düşmektedir. Öğrencilerimize Yeni öğretim yılı hayırlı olmasını, sağlık ve başarı getirmesini temenni ediyorum.

Hoşça bakın zatınıza, Kalın sağlıcakla, 11 Eylül 2023 Pazartesi                  Turan Aydın