23-25 Kasım’da Konya Sanayi Odası ve Savunma Sanayi önderliğinde;   Savunma Sanayi tedarikçilerini buluşturmak için çok faydalı olduğuna inandığım bir organizasyon yapılıyor.

Ümit ederim katılım yüksek olur.

Konya gibi birikimi yüksek becerikli ve yetenekli küçük ve orta ölçekli girişimcilerle ölçek büyüklüğüne ulaşan sanayicilerin buluşması açısından çok değerli bir girişim…

Bu tip girişimlerin sadece Konya girişimcilerini geliştirmez aynı zamanda ülkemizin de stratejik olarak gelişmesinde çok önemli bir adım olarak görülmesi gereken bir organizasyon.

Başta Konya Sanayi odası, Savunma Sanayi Başkanlığı olmak üzere, Türkiye Cumhuriyet Milli Savunma Başkanlığı, Konya Valiliği, Konya Selçuklu Belediyesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve BUSAT’ın desteklediği organizasyona katılım da bir hayli fazla gibi görünüyor.

Sponsorlar Armiya, Saf Kompozit,Tük Havacılık sanayi, Aselsan, Ziraat katılım Bankası, Orweld, Mecprom, Yumak,MPG,RN Solar, ve diğerleri.

Katılımcılar;

MPG, Konya Aselsan,huğulu, Hidrokon, Yumak, Başaran Hidrolik başta olmak üzere geniş katılımla zengin ve etkili bir etkinliğe Konya ev sahipliği yapacak.

Savunma Sanayi eko sistemini geliştirmeye çok katkısı olacak bu etkinlikte, üniversitelerimizin etkili bir katılımcı olmasını isterdim.

Çünkü bu gelişimin ana kaynağı insanı eğiten, yetiştiren ve sektöre hazırlayan kurumlar üniversitelerimizdir.

Onların da katkıları kadar girişimcilerden beklentileri olacaktır. Bu gelişmeye ne kadar ve nasıl katkıları olacağını test etmeleri açısında çok önemliydi.

Geç sayılmaz;  öğretim üyeleri ve öğrencileri ile bu etkinlikte muhakkak yer almalılar.

Üniversitesiz bir toplantı insan kaynaklarını dikkate almayan hiçbir toplantı olacaktır.

Keşke her üniversite kendi projeleri ve makaleleri ile daha altı ay önceden bu etkinliğe katkı sağlamak için hazırlanmaya başlasalardı, muhteşem olurdu.

Belki bu toplantı geleceğin projelerinin olgunlaşmasına ev sahipliği yapıyor, böyle bir projenim ihtiyacı insan kaynaklarına göre üniversiteler ve milli eğitim yeni fakülte, yüksekokul ve meslek lisesi açacaklar.

Bu gelişmenin ana gücünde etkili bir konumda olmaları gerekir.

Hiç olmazsa üniversiteler öğrencilerini ve hocalarını bu etkinliğe göndersinler.

Ayrıca Konya’da küçük ve orta ölçekli sanayicilerle savunma Sanayi konusunu zaman zaman görüşürüz.

Bazı yakarışları var;

Mesela istisnasız hepsi;  Savunma Sanayinin belirli kişilerin elinde olduğunu söylerler ya da ima ederler. Katılımcılara baktığımızda yeterli, olmasa da geniş katılım var.

Politik gücü olanların bu pastadan pay alacağına inanlar da oldukça fazla…

Yine de ana katılımcıların ve yöneticilerin küçük ve orta ölçekli girişimcilerin bu yargılarına kulak vermelerinde çok fayda olacağını sanıyorum.

Ayrıca makine, elektrik, kimya gibi birçok mesleğin temsilcisi odaların da bu etkinliğe dâhil olması lazım…

Diğer bir serzeniş; savunma sanayi ile işbirliği olursa işlerinin resmileşeceği ve daha çok bürokrasi olacağı yönünde.

Bu konuyu da nasıl aşacakları konusunda bölgede gelişmeye başlayan Savunma Sanayinin yöneticilerinin yol göstermeleri faydalı olur.

Geleneksel düşünme ve yönetme tarzının yoğun hissedildiği Konya’mızda yeni bakış açılarının geliştirilmesi ve yeni yöntemlerin uygulanması açısından Savunma Sanayimizin değerli yöneticilerinin önemli katkılar yapacağını düşünüyorum.

Savunma Sanayinin eko sisteminin oluşması sadece üretim maliyet ve kazanç değildir. Üretim faktörlerinin ve çevresinin de bu gelişmeye göre olgunlaşması, olgunlaştırılması lazımdır.

Konya Ticaret Odası, Mevka Müsiad gibi kuruluşlarında bu sürece katkı yapması açısından çok önemli görevleri var.

Burada gelişen sadece savunma Sanayi değil aynı zamanda bir şehrin başka bir boyuta geçmesi de demektir.

Konya bu gelişmelerle sadece Anadolu’nun merkezi değil Avrupa, Asya, Afrika, Uzakdoğu, Orta Doğu, Orta Asya ve Akdeniz’in de merkezi olacak bir konuma yükselecektir.

Şehrin bu gelişmelere uygun alt yapılara sahip olması gerekmektedir.

Halkın da bu gelişmelere hazırlanması lazım…

Şehrin imar yönünden gelecekteki bu gelişmelere göre planlamalar yapılmalı.

Bu açıdan Büyük Şehir Belediyesinin de söyleyeceği, not alacığı bir çok konu bu etkinlikte muhakkak konuşulacaktır.

Özellikle İş Kurun da bu etkinlikte yer alması lazım. Özellikle devletin İş bulma ve tedariki ile iş hayatını izleme kurumu olan İŞ Kur geleceğin insan kaynakları ihtiyacının belirlenmesi, ölçülmesi ve planlanması açısından orada bulunması çok önemli.

Ve tabii ki yerel basın olarak bizlere de çok sorumluluk düşüyor.

Bu organizasyonu adım adım an be an halka duyurulması önemli..

Orada yapılacak görüşmeler, alınacak karaların ve konuların izlenmesi ve halkın anlayabileceği dile çevrilmesi bizim görevimiz.

Toplumun bu konuyu konuşuyor olması, tartışması içselleştirme ve sahiplenme açısından çok önemli.

Üniversiteli ve meslek liseli gençler bu etkinliğe en çok siz ilgi gösterin.

Geleceğinize ilgi göstermek sizin sorumluluğunuzda…

Bu etkinlik sizlerin, şehrimizin ve hepimizin adına büyük bir şans…

Hepimiz üzerimize düşen ilgiyi gösterirsek; eminin Savunma Sanayinin ağırlık merkezi olma yolunda çok önemli katkı sağlamış olacağız.

Bu konuda yazılanlara 10 dakika ayırıp internetten okumak bile etkinliğe çok güçlü katkı yapacaktır. Her şeyden önemlisi çok girilen haber siteleri ulusal düzeyde de güçlenecektir. Hatta daha bağımsız yayının da önü açılacaktır.

Toplumun dikkatini bu topluma çevirmemiz lazım.