Fatih Erbakan’ın “İttifaka girmiyoruz” açıklamasını yaptıktan sonra, “Yeniden Refah’ın İttifaka Girmemesinin Sonuçları” başlıklı bir yazı yazmış ve şu cümlelere yer vermiştim.

“6284 konusunda biz de Fatih Erbakan gibi bu yasanın aile bütünlüğünü bozan maddelerinin değişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak şayet ittifak, bu yasa için olumlu sonuç vermemişse, Fatih Erbakan’ın bu maddeleri zaman içinde düzeltme yolunda çalışma yapmasını arzu ederdik.  30 maddenin ne kadarı uygulanabilir hale gelirse o kadar iyiydi. 30 maddeden bir veya birkaç madde yerine gelmedi diye ittifaktan vazgeçmek hiç de iyi olmadı. İttifak içinde yer alarak bu maddelerin takibini yapmak çok daha doğru ve yerinde olurdu.

YRP ittifaka kendi listesi ile girseydi, ittifaka girmeden kendi başına alacağı oydan daha fazla oy alacaktı. Bunu neye göre söylüyorum? İttifaka girseydi, Cumhurbaşkanlığında Recep Tayip Erdoğan’a oy veren bazı seçmenler milletvekilliğinde YRP’ye vereceklerdi. Ama şimdi bu kesim ittifaka girmediği için YRP’ye kızgın. Bu sebeple bu kesimin oy vermeyeceğini düşünüyorum. Tahminde bulunayım. İttifak içindeki YRP, % 5 civarında bir oy alabilirdi. Zaten ittifakta olduğu için genel seçim barajı problemi de olmayacaktı. Ama şimdi YRP’nin alacağı oy oranının % 2 – 2,5 seviyesinde olacağını düşünüyorum. Anketler % 1,5 gösteriyor, ben 1 puana yakın bir artış vermiş oldum. Bu oy oranı Yeniden Refah’a hiçbir şey kazandırmaz ama Recep Tayyip Erdoğan’ın kaybetmesine ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun kazanmasına sebep olabilir. Bunun vebali ve sorumluluğu çok büyük olur.

Yeniden Refah Partisi mecliste temsil edilme fırsatını eliyle itti. Şimdi hiçbir şey kazanamayacak maalesef… Bu kararla YRP hem kendine zarar verdi hem de Kılıçdaroğlu’nun önünü açtı. Şu anda HDP, CHP başta olmak üzere Fatih Erbakan’ın şiddetle eleştirdiği 6’lı masadakiler bayram yapıyor, inananlar ise üzgün…

Fatih Erbakan karar verirken, babasına darbe yapan 28 Şubatçılardan hesap sorulmasını, Erbakan hocamızın hayali olan Ayasofya’nın ibadete açılmasını, yine Hocamızın üzerinde çok durduğu Taksim’e cami yapılmasını, yine hocamızın en büyük isteği olan şahsiyetli dış politikanın hayata geçmesini, yine hocamızın en büyük hayali olan İHA, SİHA, AKINCI, KIZIL ELMA gibi savunma sanayimizde çok büyük bir adım atılmasını düşünerek hareket etseydi. “

Son cümlemiz de şöyleydi:

“Bu kararın geri dönüşü var mı? Yasal olarak var ama karar açıklandığı için zor olsa da siyasette olmaz olmaz.” 

Bu cümlelerimin yer aldığı o yazımı Fatih Erbakan’a ve Yeniden Refah’ın Genel Merkezine de göndermiştim. Fatih Erbakan’ın “İttifaka girmeyeceğiz” açıklamasından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emriyle kurulan yeni ekip ara vermeden görüşmeleri sürdürdü.  Söz konusu yazımın da olumlu katkı yaptığını düşünüyorum. Yazımı okuyan çok sayıda arkadaşımın da aynı düşüncede olduklarını iletmeleri beni memnun etti.

Üç gün süren görüşmelerin sonu güzel bitti. Bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fatih Erbakan’ın külliyede yaptıkları görüşme sonrasında da anlaşma sağlandı. Bu sonuç inananların birliğini, beraberliğini arzu eden herkes tarafından sevinçle karşılandı. İnşallah hayırlı sonuçlar hâsıl olur.

Yeniden Refah’ın içinde bulunan az da olsa bir grubun biraz dargın oldukları görülüyor. Bunlar önce partilerinin kendi ismi ve logosu ile seçimlere gireceğinin açıklandığı halde karar değiştirilerek Cumhur İttifakına girilmesinden rahatsız olan bir kesim… Şayet ilk karar Cumhur İttifakına girildiği yönünde olsaydı böyle bir grup oluşmayacaktı. Şimdi bunlar kendilerini kandırılmış hissediyorlar.

Halbuki olay böyle değil. İlk kararda anlaşılamayan bazı hususlar vardı. Bunlar görüşmeler yolu ile ortadan kalktı ve anlaşma sağlandı. Daha açık ifadeyle Yeniden Refah’ın istediği yönde karar alınmış oldu. Bunun kandırılma ile karar değiştirilmesi ile ilgisi yok. Yeniden Refah istediğini aldı ve Cumhur İttifakına girdi Olay bu… Yeniden Refah’ın bakanlık veya milletvekili pazarlığı yapmayarak ilkeler bazında hareket etmesi memnuniyet vericidir. Hem bu sebeple hem de ittifak için aldıkları olumlu karar nedeniyle YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan ve tüm yöneticilerini tebrik ediyoruz.

Şimdi iş seçimi kazandıktan sonra bu taleplerin yerine gelmesine kalıyor. Tabi bu taleplerin hepsinin bir anda yerine gelmesi imkânsız. Bunların içinde acilen yapılması gerekenler olduğu gibi zamanla yapılacaklar da var. Bunun için Mecliste beraber hareket etmek gerekiyor. ‘Seçim bitti anlaşma bozuldu’ gibi bir anlayışla hareket edilirse hiçbir şey kazanılamaz.

Yeniden Refah, seçimlere ittifak içinde kendi listesi ile gireceğini söylüyor. Böyle olunca genel baraj problemi olmuyor ama il barajlarını aşmaları gerekiyor. İl barajlarını aşmak da yeni bir parti için kolay değil. Her şeye rağmen ben Yeniden Refah’ın 15-20 civarında milletvekili çıkaracağını tahmin ediyorum. Bu da ittifak sayesinde olacak. İttifaka girmeseydi genel baraja takılacağı için meclise giremeyecekti. Seçimden sonra da ittifakın devam ederek hayırlı faaliyetlere imza atılmasını arzu ediyoruz.  Sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.