Merhaba dostlar öncelikle herkesi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Bu yazımda daha önce gündeme getirdiğim bir konuyu özellikle yine siz değerli okuyucularımla paylaşmak istedim. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yeni sezonda uygulanacak olan 8+3 yabancı kuralını açıklanmıştı. Yani Süper Lig’de mücadele edecek olan tüm takımalar sahada en fazla 8 yabancı bulunduracak. 3 Türk oyuncu ise zorunlu sahada olabilecek. Kulüplerin kadrosunda ise 14 yabancı futbolcu olacak. Yani kural şu an böyle yürürlüğe girecek.

Daha önceki yazımda yabancı kuralarına kesinlikle karşı olduğumu belirtmiştim. Bu kararımın halende arkasındayım. Yabancı Kuralı Türk Futbolu’nun ilerlemesi ve gelişim göstermesinde en büyük engellerden biridir. Yani ben sahada yerli ve yabancı oyuncu ayrımı yapılmasını kesinlikle doğru bulmuyorum. Şu an sizlere soruyorum, isteyen takım sahada 11 Türk oyuncu ile çıkabilir mi? Evet çıkabilir. Peki isteyen her takım kadrosunda 22-23 Türk oyuncu bulundurabilir mi? Evet bulundurabilir. Peki o zaman biz neden yabancı sınırı engelinde ısrar ediyoruz? Yabancı kuralını koymak Türk Futbolu’nda ki sorunları çözmeye yeterli mi? Asla değil.

‘FUTBOLA YABANCI OLMAYALIM’

Bana göre futbola yabancı olmamak gerek. Avrupa’nın en önemli liglerini araştırdığımız zaman yabancı kuralı gibi saçma sapan bir uygulama olmadığına şahitlik ediyoruz. Hemen örnekle destekleyeyim. İngiltere Ligi’nde yerli yabancı ayrımı yok. Yabancı kuralı gibi saçma bir kavramda yok. İşte bu yüzden bu adamlar futbolda bizden çok çok önde… Biz ise önümüze engel koymaya çalışıyoruz.

‘OYUNCU YETİŞTİRMEKLE ALAKASIDA YOK’

Bunun futbolcu yetiştirmek ile alakası da yok. Neden mi? Yeni yetenekleri keşfetmek çıkarmak Teknik Direktörün işidir. Altyapı ile alakalıdır. Burada teknik adamlarımıza çok büyük görevler düşmektedir. Yani her seferinde yabancı kuralı diye ağlamaya gerek yok. İsteyen istediği gibi Türk oyuncu çıkarmakla zaten özgür değil mi? Yani futbolcuları yerli ya da yabancı diye ayırt etmek sizce doğru mu? Bizim yabancı kuralarından önce çözmemiz gereken sorunlar var. Bunlar şeffaflık ve adalet. Biz hakemlerimizi düzeltelim.  TFF yabancı kuralı ile güya kulüplerin maddi yapısını düşünüyor. Madem bunu düşünen TFF neden harcama limitlerini aşan kulüplere yaptırım uygulamıyor? Yani burada bir çelişki yok mu? İnsanları gerçekten saf yerine koymak doğru değil. Türk Futbolu’nun daha iyi yerlere gelmesini canı gönülden isteyen biriyim.

Bir kez daha ısrarla yabancı sınırına hayır diyorum. Yazımı okuyan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılar.