Süper Lig’de heyecan kaldığı yerden devam ederken, geçtiğimiz günlerde Türkiye Futbol Federasyonu sayın Mehmet Büyükekşi’nin açıklamalarını derin endişe içinde okudum.

 Sayın başkan sözlerinde Play Off sistemini ile alakalı çarpıcı açıklamalar yapmıştı. Büyükekşi, play off sistemine geçilebileceğinin sinyallerini verdi…

Türkiye’de daha önce yaklaşık 10 yıl önce play off sistemi uygulandı. Bunun neticesinde ise tekrardan rafa kaldırıldı. Yani play off sistemi Türkiye’de hatırlarsanız tutmamıştı. Türk Futbolu için istikrara vurgu yapalım diyoruz ama her gün başka bir şey görüyoruz.

Yayın gelirlerinin düşmesi Süper Lig’de play off sistemi olmamasından kaynaklanmıyor. Özellikle söylüyorum play off sistemi yok diye, Süper Lig’in yayın gelirleri düşmedi. Bu konu nasıl bu mantığa bağlanabiliyor bunu anlamakta gerçekten zorluk çekiyorum. Türk Futbolu deneme tahtası değil. Yani çelişkileri artık bir kenara bırakmak ve ligin marka değerini yükseltmeye odaklanmak lazım.

Çelişkiden örnek verecek olursak, kulüplere yabancı sınırlaması getiren TFF yönetimi, A Milli Takım’ın başına yabancı hoca getirmedi mi? Şimdi ise daha önce denenmiş ve tutmamış bir sistem üzerinden yine algı yapılıyor. Yani play off sisteminin Türk Futbol’unda yeri yoktur. İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, İtalya liglerinde play off sistemi mi var? O zaman Süper Lig’i lider bitirmenin ne anlamı var?

Ülke puanı için kulüplerimiz Avrupa’da kritik maçlara çıkarken, oyuncuların bu tür düşüncelerle midesini bulandırmak ya da aklını karıştırmaktan vazgeçin. Türk futbolunda adaleti, şeffaflığı, eşitliği sağlamak öncelikle yetkili mercilerin asli görevlerinden biridir.

Şimdi futbol zamanı…