Türk Futbolu’nda haksız kim?

Üzüntümü nasıl ifade edebilirim gerçekten bilmiyorum.

Evet, geçtiğimiz gün Fenerbahçe ve Trabzonspor derbisini geride bıraktık. Bu olaylı maç futbol dünyasına damga vurdu. Son zamanlarda taraftarlık ile holiganlığı, futbol ile de boks maçlarını karıştırır hale geldik. Bu derbide yaşananları tek tek anlatacak değilim. Zaten Trabzonspor-Fenerbahçe maçında tüm dünyaya rezil olduk.

Avrupa basınında yazılanları istemeye istemeye okudum. Gerçekten içler acısı manşetler atmışlar. Yani bu durumu kabullenemiyorum gerçekten. Her kafadan bir ses çıkarsa biz futbolda düzeni nasıl sağlayacağız?

Olayları madde madde değerlendirmek gerekiyor aslında. Şimdi her kulüp kendi çapında haklı ! Yani Türkiye’de ki tüm kulüpler haklı. Taraftarlarda haklı! Yöneticilerde haklı! Teknik heyetlerde haklı ! Hakemlerde haklı! Türkiye Futbol Federasyonu’da haklı ! E peki o zaman Türk Futbolu’nda ki haksız kim? Bize bunu anlatın.

Şimdi herkes kendi çapında haklılık iddia ederse biz bu durumu çözemeyiz. Olaylara sağ duyulu yaklaşmak gerekiyor. Şeffaf bir şekilde değerlendirmek lazım. Tabi bunu sağlayacak olan yine yetkili mercilerdir.

Boks ringini aratmayan görüntülere değinecek olursak, burada herkes hak ettiği cezayı fazlasıyla almalı. Peki ne tür bir ceza uygulayabiliriz? Holiganlar ömür boyu müsabakalardan men edilmeli. Ayrıca Adalet Bakanlığı bu kişiler hakkında derin soruşturma yürütmelidir.

Futbolcuların kendini bu tür savunma hakkı var mıdır diye soracak olursak? Evet elbette vardır. Mecburiyetten bazı oyuncuların saha içinde olaylara karşılık verdiğine de şahitlik ediyoruz. Lakin burada karşılık verme çığırından çıkıyor. Yani bir futbolcunun taraftara uçarak tekme atması ne demek ya? Ben burada ne Fenerbahçe’yi ne de Trabzonspor’u savunuyorum. İki tarafında haklı olduğu durumlar var ama haksız olduğu şeylerde var…

Bu boks maçını aratmayan görüntülerde saha içinde kim olaylara karıştıysa bunlar tek tek tespit edilmelidir.Bu tür olayların önüne geçilmesini istiyorsak çok ağır yaptırımlar uygulanmalıdır. Saha kapatma cezası değerlendirilmelidir. Bakın İngiltere’ye neler yapıyorlar…

Her kulüp maç öncesi, hakemi, TFF’yi, MHK’yı ya da bir kulübü baskı altına almaya çalışırsa bu iş böyle yürümez. Eskiden saha içinde futbol konuşulurdu. Şimdi ise boks maçı konuşuluyor. Tekrar ediyorum. Saha içine adım atan, kim varsa tek tek tespit edilmelidir. Tribünlerden kim tahrik edici hareketler yaptıysa bunlarda tespit edilmelidir. Cezalar dünya futbol alemine ibretlik derece olmalıdır.

Yani biz bunların önüne geçmezsek, bize uluslararası turnuva verilir mi? Şampiyonlar Ligi’ne, UEFA Avrupa Kupası’na, EURO maçlarına, ya da diğer turnuvalara ev sahipliği yapabilir miyiz? Bence özellikle bunları düşünmek gerek.

Ayrıca TFF bu tür konuları yürütmeye zayıf kalmıştır. Daha sert tedbirler alınması şarttır. Bekleyip göreceğiz. Umarım bir daha böyle şeyler yaşamayız!