Son zamanlarda sosyal medyadan zayıflatmak amacıyla satılan bitki çayları ve ek gıdalar gündem oldu. Bu konu hakkında bilgi sahibi olan olmayan her sosyal medya kullanıcısı, insanlara ek gıda tavsiye etmeye başladı. Kısacası takipçiniz çok ise diyetisyen olmanız için tek gereken internet ve cep telefonu…

Bazı fenomenler, sosyal medyada belli bir takipçiye ulaştıktan sonra para kazanmak amacıyla insanlara bazı ek gıda tavsiyesinde bulunuyor ve kendi ekibini oluşturmaya çalışıyor. Hatta bu fenomenler sattığı ürünleri kendi kullanırken bol bol paylaşım yaparak insanların aklına giriyorlar. Böylelikle her gördüğünü doğru sanan toplumumuza kolaylıkla güven verebiliyorlar. Peki bunun hesabını kim verecek?

ALLAH AŞKINA NEDEN BU TÜR İÇERİKLERE KISITLAMA GETİRİLMİYOR?

Yetkililer nerde, hani denetimler? İnsan sağlığı bu kadar mı değersiz sizin için? Bu ülkede her kamerası ve interneti olan diyetisyenlik yaparsa vah halimize!
Aaa bir de bu fenomenlerin çok klişe paylaşımı vardır. O da şudur: “Daha 20 yaşındayken oturduğum yerden aylık gelirim 20 bin lira. Peki sen hâlâ niye duruyorsun?”

Sanki hepsinin tek bir senaristi var, yalan replikler hep aynı. Bir de neymiş, bu ek gıdalar tok tutuyormuş. İnsanları resmen normal sağlıklı öğünlerden uzak tutup sağlıklarıyla oynuyorlar.

Eee tabi bizim insanımız hiç iyi bir medya okuryazarı olmadığı, daha okuryazarlık ne bilmeyen, her gördüğüne inanan ve hiç şüphe duymadan araştırmadan hareket ettiği için, kolay yoldan para kazanmak isteyenler de bu sektöre başvuruyor.

Bunlar için denetim anca hayatını kaybeden birisi olursa yapılır. İlla bir gencin denetimsiz ek gıdalar yüzünden canından olmasını bekleyeceksiniz değil mi?

E tabi, kimse ölmeden köprü yapılmaz! Siz bu anlayışa devam edin.

Her ek gıda sağlıksız demiyorum. Ki bu konu hakkında kesin yargılar dile getiremem. Ama herhangi bir uzman diyetisyene sormadan herkes kafasına göre ek gıda ve bitki çayları tüketirse sonuçları düşünmek bile istemiyorum.

Bu tür ürünleri almayı veya zayıflamayı çok istiyorsanız uzman bir diyetisyene gitmek, danışmak o kadar zor değil. Ben zaten sosyal medyada benim gibi olan herhangi bir gencin hiçbir bilgisi olmadan ek gıda satmasını oldukça cesur buluyorum(!) İyi özgüven tebrikler. Başınızı geceleri yastığa nasıl koyuyorsunuz merak ediyorum.

Tekrar söylüyorum. Her bünye farklıdır ve her insan aynı ek gıdayı kullanamayabilir. Ezbere hareket etmek kolaya kaçmaktan başka hiçbir şey değil.

Umuyorum ki bu konuda denetimler sıklaşır…