Türkiye EURO 2024 elemelerinde D grubunda Hırvatistan, Galler, Ermenistan, Letonya gibi takımlarla mücadele ediyor. Türkiye ilk maçını Ermenistan ile oynarken deplasmanda karşılaşmadan 2-1’lik skorla galibiyetle ayılmıştı. Bursa’da oynanan mücadelede ise Türkiye kendi sahasında Hırvatistan’a 2-0’lık skorla mağlup oldu. Evet ilk maçta sevinirken maalesef ikinci müsabaka da üzülen taraf ise biz olduk.

Stefan Kuntz’a emanet ettiğimiz A Milli Takım Takım tarihindeki en önemli maçları oynuyor. Biliyorsunuz yıllardır ne Avrupa Şampiyonası’na ne de Dünya Kupası’na gidebiliyoruz. Yani uzun vadede başarıya aç kaldık… O Yüzden EURO 2024’de mutlaka gitmemiz gerekiyor. Yani telafisi olmayan maçlara çıkıyoruz.

Stefan Kuntz yönetiminde ise genel manada başarılı bir performans sergilediğimiz doğru. Galibiyet sayılarına baktığımız zaman kazandığımız maçlar elbette var. 15 maçta 9 galibiyet, 2 beraberlik ve 4 yenilgi aldık. Genel manada iyi gözüküyor ama özellikle Hırvatistan mücadelesinden sonra, A Milli Takım’ın kırılgan bir yapısı olduğuna şahit olduk…

‘STEFAN KUNTZ’UN BÜYÜK MAÇLARDA BİR NUMARASINI GÖREMEDİK’

Milli Takım Hırvatistan’a karşı en iyi oyunlarından birini oynadı ama burada tecrübe ve taktik eksikliğini gerçekten çok hissettik. Özellikle ilk 15 dakikada yakaladığımız önemli pozisyonları maalesef değerlendiremedik. Farkı ise kalite gösterdi. Yani biz acil olarak son topların üzerinde durmamız ve taktik olarak buna ağırlık vermemiz gerekiyor. Çünkü sen atamazsan, bu sefer sana atarlar. Hırvatistan maçı da tam olarak böyle oldu.

Milli Takım’ı daha önce Guus Hiddink gibi Hollanda ekolüne sahip bir hoca çalıştırmıştı hatırlarsanız. Kariyerine laf edebilir miyiz? Hayır! Demek ki dikiş tutmayınca tutmuyor. Stefan Kuntnz sempatik bir insan. Türk halkını seviyor. Lakin ortada bir gerçekte var.

Stefan Kuntz’un da büyük maçlarda şu ana kadar bence bir numarasını göremedik. İnşallah ben bu öngörümde yanılmış olurum. Örnek verecek olursak geçmiş dönemde Stefan Kuntz, yönetiminde Türkjye’nin Portekiz, İtalya ile oynadığı maçları ifade edebiliriz.

Hırvatistan maçını da örnek olarak söyleyebiliriz. Yani Portekiz, İtalya, Hırvatistan gibi takımlarla dişe diş bir futbol sergilememiz gerekiyor… Şimdi önümüzde EURO 2024 gibi önemli bir turnuva var. Bu turnuvaya en iyi olan takımlar gitmeye hak kazanacak. Durumun ciddiyetini mutlaka anlamak lazım… Milli Takım’da önemli bir jenerasyon var. Bu jenerasyonu iyi kullanmak teknik heyetin işi. Çünkü Milli Takım deneme tahtası değil.

Saygılarımla.