banner5

Bugün, liyakatli yöneticinin olduğu bir işyerinde iklimi tasvir etmeye çalışacağım. Her şeyden önce işler, keyfe, arzu ve isteğe göre değil; adalet,  bilimsel esaslar, akıl, sağduyu ve stratejik plan  çerçevesinde icra edilir.  Âdil, hukuka uygun, öngörülebilir, hesap verebilir, tutarlı, şeffaf ,sorumlu, insan ve sonuç odaklı, güven veren,  doğru ölçme sistemine sahip  yönetim anlayışı hakimdir.  Sonuç, herkes için iyi, güzel, faydalıdır; Nasıl mı?

Personel, kendi aralarında tefrikada değil; tevhid  içinde kaynaşmış ve birbirine duyarlıdır.   Kapıdaki güvenlik görevlisinden en üst yöneticisine kadar her birey saygın ve önemlidir. İnsiyatif kullanabilecek  kadar özgüvenlidir. Aralarında sevgi ve saygı bağı tesis edilmiştir ;ayrımcılık, kayırma ve ötekileştirme asla yapılmaz; bağırma, gürültü olmaz herkes birbirini dikkatle dinler.  Herkes kendi ikbalinin peşinde değil öncelikle işyerinin ayakta durması ve diğer arkadaşlarının derdindedir. İşyeri, her bir çalışan tarafından sahiplenilmiştir. Çalışanlar, patron/yönetici gibi görür, duyar; işyerindeki yanlışlık ve eksiklikleri tespit eder ve önlem alırlar. Her gün yenilenen şevk , heyecan ve motivasyonla gelirler ve işlerini sanatkar bir ruhla/ aşkla yaparlar. Şirket, kültürü oluşturulmuştur: Tüm iş görenler oturmasını, kalkmasını, hitabetini, konuşmasını, dinlemesini, haddini, hukukunu,  selamlaşmasını, yürümesini kısacası âdâb-ı muaşereti  bilir; birbirini ezen değil gözeten konumundadır. Çalışanlar arasında gelir dengesi/adaleti sağlanmış ve insan onuruna yakışır yaşam standardı vardır.  

Kurumun/Şirketin tedarikçileri , düzgün işleyen bir sistemle ürün ve hizmetlerini sunar, ödemelerini zamanında eksiksiz alır ve birlikte çalışmaktan memnundurlar.

Kurumun/Şirketin ürün ve hizmetinden yararlananlar/müşteriler uygun maliyetle her daim istedikleri kalite, servisi alabildikleri ve iletişim kurabildikleri için müşteri sadakati oldukça güçlüdür.

Hissedarlar, şirketin mâli yeterliliği ve kar dağıtımından mutludurlar.

Kurum, çevre dostu olup, sürdürülebilirliği göz önüne alarak havaya, toprağa ve suya zarar vermeme konusunda gerekli politika ve sistemleri devreye almış ve etkin uygulamaktadır.

Sosyal sorumluluk kapsamında birçok içtimaî meseleye el atmış, toplumun dezavantajlı kabul edilen kesimleri ile gönül bağı kurmuş, tabiatın ve doğal hayatın korunması üzerine projeler geliştirmiş, toplumun kültür ve sanat hayatına katkıda bulunmayı görev edinmiştir.

Kurum, dünyadaki gelişmeleri takip ederek rakipleri ile yapıcı rekabet anlayışı ile daima öğrenme, yenilik ve arge  faaliyetlerine önem vermiş, bütçe ve kadro ayırmış, önemli mesafeler kaydetmiş ve öncü durumdadır.

Kurum, sistematik risk değerlendirmesi yapar ve tedbirler alır; kriz yönetim plan ve kaynakları güncel ve hazırdır.

Bu işyerine: kibir, kin, hased, israf, mobbing  ve mâlâyâniyat (mânâsız, faydasız, boş ve saçma şeyler) girmemesi için bariyerler kurulmuştur.

Ve daha birçok ekleme yapılabilir... Mutluluğun resmi gibi değil mi? Hiç unutmam bir gün görev dönüşü böyle şeylerden bahsederken o zamanki amirim : “Senin söylediklerin iyi, hoş ama kamuda olmaz” dedi. Ben de “ Genel Müdürüm! Sen, ben  ve iş arkadaşlarımız bunların doğruluğuna inandıktan ve  istedikten sonra niçin olmasın” diye cevap vermiştim. Evet, yine aynı düşüncedeyim: Niçin olmasın!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Halil KAHYA 2021-09-15 11:24:29

Peygamber Efendimiz; İnsanın, malını nereden kazanıp nereye harcadığından kıyamet günü sorguya çekileceğini” bildirmiş, kazancına haram karıştıranlar hakkında şu uyarıda bulunmuştur:
Bir Müslümanı aldatan, yahut zarar veren veya hile yapan bizden değildir.” Çalışıp kazanırken doğru hareket edenler için de şu müjdeyi vermiştir: Ticarette doğruluktan ayrılmayan kıyamet gününde Peygamberlerle beraber olacaktır.” Doğruluk, Müslümanlıkta çok önemli bir ahlâk kuralıdır. Müslümana yakışan, iş hayatında doğruluktan ayrılmamak, insanları aldatmaktan, kötülük ve usulsüzlüğün her çeşidinden sakınmak, helâl ve temiz yollardan kazanmaktır.
Rabbim bizlere; her daim istikamet üzere olmayı, güzel ahlak sahibi olmayı, doğru insanlarla doğru işlerde doğru çalışabilmeyi, helal kazanıp helal harcamayı nasip etsin inşAllah. Allaha emanet olunuz.

Avatar
Serpil MUTLU 2021-09-15 13:27:17

Hiç kuşkusuz iş deneyimi yani tecrübe liyakatin önemli göstergelerinden birisidir sırf güvenilir diye görev verilen deneyimsiz kişilerden verim almak, faydalanmak mümkün olmaz. Oysa alanında deneyimli kişiler insiyatif alarak ve verimli çalışarak işverenin ,amirinin yükünü alırlar ve başarıda katkı sağlarlar.Tabiki liyakatın toprağı adalettir. Emeğinize sağlık selamlar.

Avatar
MUSTAFA KIZILKAYA 2021-09-15 11:06:30

Ehliyet ve liyakatın hakim olduğu her kademedeki yönetici ve çalışanlar arasında yazınızda zikrettiğiniz ahengin olmaması için hiç bir engel olamaz. Yazınız faydalı inşAllah örnek alınır.

Avatar
Tamay Çetin 2021-09-15 13:14:02

Egitim sisteminin tam röntgeni ve durumunu gösteren bir yazı. Gerçek hayatla ilgisi olan ve hayatı kolaylaştırıcı eğitim sistemine geçmeyi ortaya koyan objektif yazi olmuş. Arkadaşlarıma ve dostlarıma yazıyı okumaları için tavsiye ediyorum

Avatar
Muhammet Sina 2021-09-15 13:54:32

Peygamber efendimiz s.a.v :"sizin Allah’a öyle bir tevekkülünüz olsaydı sabah yuvasından uçup, akşam kursağı dolu dönen kuşlar gibi olurdunuz" diyor ya. Şu meseleyi yaşamımıza oturtsak ne kaygımız kalır, ne korkumuz, günümüz hastalığı olan anksiyetenin bence en önemli nedeni İslami ahlak ve değerlerden uzaklaşmamızdır. Evet sayın genel müdürüm, herkes istedikten sonra neden olmasın?!...

Avatar
Mustafa ÇALIŞKAN 2021-09-15 16:01:23

Ufkumuzun genişleten tüm dostlar sağ olun. Her türlü fikre hürmetlerimle...

Avatar
Lütfi Çarşıbaşı 2021-09-15 22:26:42

Hocam liyakat ile ilgili daha önce başlayan bu yazı dizisi şu an bir çok şirketin ve çalışanın içinde olduğu kültürü sergilemek oldukça yerinde. Bu mesele aslında bizim özümüzde, toplum olarak bu doğrultuda çalışmanın sonunda karşımıza gerçekten fevkalade güzel sonuçlar çıkacaktır.

Avatar
Aziz MUNGAN 2021-09-15 22:42:01

Değerli abim hep böyle bir iş ortamımın olmasını isterdim. Emeğinize sağlık selam ve sevgilerimle

banner49

banner50