banner5
banner68

Konfüçyüs’a: “Bir ülkeyi idare etmeye çağrılsaydınız, yapacağınız ilk iş ne olurdu?” diye sormuşlar. O da: “İşe önce dili düzeltmekle başlardım. Çünkü dil bozulursa kelimeler düşünceleri iyi anlatamaz. Düşünceler iyi anlatılmazsa, yapılması gereken işler yapılamaz. Görevler gereği gibi yapılmazsa, töre ve düzen bozulur. Töre ve düzen bozulursa, adalet yoldan sapar. Adalet yoldan çıkarsa, şaşkınlık içine düşen halk ne yapacağını, işin nereye varacağını bilemez. Bunun içindir ki hiçbir şey dil kadar önemli değildir.” demiş. Konfüçyüs’ün bu özdeyişiyle mevzuya başlamak istedim.

Popüler kültürün hakim olduğu gençliğe, bazı kavramlar yanlış tanıtılmaktadır. Özellikle, Televole tarzı TV programları aracılığıyla falanca ünlünün diğerine ilgisi “aşkı” diye nitelendirilerek bu kavram bağlamından kopartılmakta ve sözüm ona heva ve heves tatminini gaye edinen kişilerin süflî arzularının adı yapılmaktadır. Bir bakıma bize ait kavramlar  Televole popüler kültürüne  kurban edilerek perdelenmektedir. Heyhat ki ne heyhat…

Halbuki, aşk: çok şiddetli sevgi, bağlanış, sevdiğine adanmışlıktır. Yunus’un “Aşk için gelmişiz biz bu cihana , dostu sevmektir bizim işimiz” deyişiyle  hayatın anlamıdır. Bu ulvî, kavramın içinde, nefsî arzuların tatmini olmadığı gibi “her tercih bir vazgeçiştir”  deyişine uygun âşık tamamen kendinden vazgeçer; mâşûku/ mâşûkası için… Ve her aşkda bir ayrılık ve hasret vardır ve bitmeyecektir.

Günümüzde pek yaygın olan kodlamadan gidersek AŞK kelimesinin Adanmak, Şevk(coşku) ve Kalp kelimelerinin kısaltılmışı diye okunması bana çok anlamlı gelir. Tarih, boyunca aşk:  pervane-mum , gül-bülbül üzerinden anlatılır. Oysa, yanma üçgeni bana sanki daha iyi bir tasvir gibi gelir. Aşık (yanan),  mâşûk/ mâşûka (yakıcı, oksijen) ve hararet (şiddetli sevgi ve bağlanış)… İnsanlığın ve milletimizin tüm meselelerinin hallolması, huzuru, refahı, saadeti, özgürlüğü ve bağımsızlığı ancak  kendi medeniyetine inanan (kalp);  kendini adayan; bu uğurda devamlı yenilenen  şevk, coşku ve motivasyona sahip bir gençlik  ile başarılabilir.

Gelelim yazımızın çıkarım kısmına …Aşk ile yapılan her ne olursa olsun özgündür, samimidir, kalıcıdır ve sanattır.  Hem kâl (sözlü) hem hâl diliyle aşk gibi bizim olan yüce kavramları anlatmak yerine  bayağı emeller ve yaşantılarla kavram kirletilirse , gelecek nesillere en büyük kötülüğü yapmış oluruz. İnsanlık tarihi boyunca aşk üzerine sayısız edebiyat türemiştir.  Yazının esası, kavramların yerli yerinde kullanılmasıdır.  Binaenaleyh, mutlaka tüm vasıtalarla inadına ve kararlılıkla dil (gönül) mücadelesini vermeliyiz. Kötüyü eleştirmek yerine iyi ile ikame ederek farkındalık oluşturmak hepimizin görevidir.  Yazının başındaki filozofun söylediği gibi, düzeltmeye dilden başlanmalıdır. Ben de inanırım ki, dili düzgün olmayanın her şeyi bozuk olur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet 2022-01-26 07:39:37

Allah razı olsun kardeşim çok güzel bir yazı yazmışsın. Her işi severek ve aşkla yaparsan o işte başarılı olursun. Zorlamayla ve zorla yapılan hiç bir şey güzel ve tatlı olmaz. Güzel yazılarının devam etmesi dileğiyle Allah'a emanet ol...

Avatar
Mehmet 2022-01-26 07:41:17

Allah razı olsun kardeşim çok güzel bir yazı yazmışsın. Her işi severek ve aşkla yaparsan o işte başarılı olursun. Zorlamayla ve zorla yapılan hiç bir şey güzel ve tatlı olmaz. Güzel yazılarının devam etmesi dileğiyle Allah'a emanet ol...

Avatar
Bülent Tolga Çerçil 2022-01-27 01:47:52

Sevgili Mustafa Bey kardeşim, yine güzel tema güzel konu ve güzel yazından dolayı tebrik ederim.
Şu aralar bizim muhalefetin ve içimizdeki bizans gibi davranan ve konuşanları Allah ıslah etsin, yeterki önümüze çıkıp gölge etmesinler!
Halkın Cumhur Reisine Terbiyesizce konuşan ve hareket edenlerin aradığı demokrasi Batı ise bence tek gidiş defolup gitsinler.. mesela Halit Ergüvenç ve onun gibi çapulcular. ..

Avatar
Necmettin Oğuz 2022-01-27 09:07:43

Sevgili kardeşim, son cümlende, "dili düzgün olmayanın, herseyi bozuk olur" demişsin, Çok doğru, ayni zamanda, Ülkemizde ki, bir neslin,kendisinden sonraki nesille birbirlerini anlamak için, neredeyse tercüman araciligina ihtiyaç duyacak hale gelmiş olması gerçeği de o kadar üzücü ,
Selam ve sevgilerimle

Avatar
Halil KAHYA 2022-01-28 12:39:03

Yazılarınızı severek ve beğenerek okuyorum. Her zaman olduğu gibi eğitici ve öğretici oluyor. Ömrünüze bereket olsun inşAllah. Allah'a emanet olunuz.

Avatar
Serpil 2022-01-30 12:54:00

Elinize emeğinize sağlık yine çok içerikli yazılmış teşekkürler .

banner64

banner50