Toprağında Mescid-i Aksa’yı barındıran kutsal Filistin. Allah’ın mübarek olarak vasıflandırdığı güzel Filistin. Miraç’ın ilk durağı şanlı Filistin. Yeter çektiğin çile Filistin, ah mahzun Filistin.

Hz. Ömer’in İslâm diyarı yaptığı Filistin. Selâhaddin Eyyübi’nin tekraren fethi Filistin. Abdülhamit Han’ın üzerine titrediği Filistin. Ecdadımızdan bize emanet Filistin. Yeter çektiğin çile Filistin, ah şanlı Filistin…

Osmanlı’dan sonra dinmeyen acın başladı. Siyonistler, topraklarına geldi dayandı. Terörist İsrail,  katliamlara doymadı. Yeter çektiğin çile Filistin, ah gazi Filistin.

Katliamlar, toplu kıyımlar, işgaller. Yıldırmadı seni bitmek bilmez zulümler. Din, vatan uğruna toprağa düşen Şehitler. Yeter çektiğin çile Filistin, ah gözü yaşlı Filistin.

Sen’de denendi en modern silahlar. Peşpeşe bağrına düştü bombalar. Allah’a dayanarak attığın taşlar. Ebabiller misali ekin yaprağı gibi, biçer bir gün zalimi biçer Filistin. Yeter çektiğin zulüm, yeter Filistin.

Mücahitler yatağı şanlı Filistin. Şehitler diyarı kutsal Filistin. Yanında olamamak ne büyük acı. Vicdanımız kanıyor, ah gönlü yaslı Filistin.

Ne bitmez çilen varmış Filistin.75 yıldır durmaz akar gözyaşın. Acı ve ıstırapla sarılmış her yanın. Yeter çektiğin zulüm Filistin, ah garip Filistin…

Zavallı olan sen değilsin, bizleriz. İslâm diyarı yanıyor, acınacak haldeyiz. Kardeşliği unuttuk, kayıtsız bir haldeyiz. Yeter çektiğin zulüm Filistin, ah çileli Filistin. Yeter çektiğin zulüm sen İslâm ümmetisin.

İsrail’in bölgeye yerleşmesi ile birlikte zulüm üstüne zulüm yaşadığı halde, 75 yıldır yılmadan bıkmadan direnişini sürdüren ve işgallerin, katliamların, toplu kıyımların kendilerini mücadeleden ve cihattan vazgeçiremediği, en modern silahlara, füzelere ve bombalara taşlarla karşılık vererek din ve vatan uğruna seve seve ölüme koşan mücahid insanların yaşadığı şanlı Filistin.

Ve bugün yine büyük bir vahşete, büyük bir zulme maruz kalmış olan, insanlığını yitirmiş, vicdanını kaybetmiş Siyonist İsrail’in, savunmasız insanlara ve kundaktaki bebeklere varıncaya kadar toplu katliamına uğramış olan ve bütün dünya ülkelerinin gözleri önünde yok edilmek istenen garip Müslüman Filistin.

Filistin – İsrail meselesinin başlangıç tarihini 7 Ekim olarak kabul edenler büyük yanılgı içindedirler. Bu mesele Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra İngiltere mandası altında kalan Filistin'e Siyonist proje kapsamında yüzbinlerce Yahudinin göç ettirilmesi ile başladı. Bu da Müslüman Arap topluluklarda isyana yol açtı.

1922'de İngiltere'nin düzenlediği nüfus sayımı, Yahudilerin sayısının, Filistin'deki 750 binlik nüfusun yüzde 11'ine ulaştığını gösteriyordu. Bundan sonraki 15 yılda 300 bin Yahudi daha gelecekti. 

14 Mayıs 1948’de bu topraklarda İsrail Devleti kuruldu. İşte ne olduysa ondan sonra olmaya başladı. İsrail baskıyla, zulümle her yıl işgal ettiği toprakları genişletiyordu. Şu anda Filistin topraklarının % 85’i İsrail işgali altında… Şu anda da 26 gündür yürüttüğü katliamlarla Gazze’yi de boşaltmaya çalışıyor. İstediği sonuca ulaşırsa Gazze topraklarını da işgal etmiş olacak.

Bu arada yahudilerin, Filistinlilerden toprak satın alarak o bölgeye yerleştiklerini söyleyenler büyük bir yanılgı içindedirler. Yahudilere toprak satan Filistinlilerin sayısı yüzde 1 bile değildir. Bunun dışında siyonist yahudiler o bölgeye zorla, baskıyla, işgalle, zulümle yerleşmişlerdir. Filistinliler büyük oranda toprak satmışlarsa bugün niye mücadele veriyorlar niye büyük bir direniş gösteriyorlar. Kendi toprakları dışındaki Filistinliler de mülteci kamplarında zorluklar içinde hayatlarını sürdürüyorlar. Toprak satmış olsalardı bugün sıkıntı içinde değil refah içinde olmaları gerekmez miydi?  Hayatları pahasına verdikleri mücadele topraklarını sattıklarının değil onu korumak uğruna ölüme gittiklerinin en büyük göstergesidir.

Ne yazık ki bugün dünyanın süper güçleri tarafından işgalci İsrail meşru devlet, işgalciye karşı kendi topraklarını korumaya çalışan Gazze’nin yiğit evlatları terörist olarak adlandırılıyor.

İslam ülkelerinin başındaki ABD yanlısı idarecilerin kayıtsızlıklarına rağmen, o ülkelerin Müslüman halklarının tamamı dualarıyla, yaptıkları miting ve gösterilerle senin yanında ey Filistin… İnanıyoruz ki, Müslümanların gözyaşıyla yoğrulmuş duaları önce ötelerin ötesine Ekber olan Yüce Allah’ın katına ulaşacak, daha sonra da rahmet deryası olarak sana dönecektir.

İnanıyoruz ki bilhassa Türkiye Müslümanlarının böylesi zor durumlarda yaptıkları yardımlar, destekler, gayretler, dualar ve akıttıkları gözyaşları; mazlum, mağdur, aç, susuz, kan ve gözyaşına boğulmuş, yaşadıkları evleri, camileri, okulları, hastaneleri bile yerle bir edilmiş olan  Filistin’li kardeşlerimiz içinde olumlu sonuç verecektir. Yeter ki bizler kardeşlik görevlerimizi yerine getirelim. Biz gücümüz yettiğince gayret eder, çalışır çabalarsak eksiklerimizi Yüce Allah tamamlayacaktır. 

İnanıyoruz ki Efendimizin buyurduğu Hadis-i Şerif bir gün mutlaka gerçekleşecek, kalleş ve zalim Yahudi yaptıklarının hesabını ödeyecektir. Ama o gün gelmeden bizler kimin tarafında olduğumuzu dualarımızla ve fiili icraatımızla gösterelim. Gayretlerimiz, Filistin’in bizim yardımımıza ihtiyacı olduğu için değil, bizim onların yanında, onların tarafında olduğumuzu göstermeye ihtiyacımız olduğu için olsun. Filistin’e, Gazze’ye ve mücahidler ordusu Hamas’a selam olsun. Yazımı Bu konuda yazmış olduğum iki şiirimle tamamlıyorum.

YOK OL İSRAİL

Terör örgütüsün, devlet değilsin,

Zalimsin, vahşisin, yok ol İsrail.

Katilsin, soysuzsun, alçak, rezilsin,

Zalimsin, vahşisin, yok ol İsrail.

-

Elinde binlerce masum kanı var,

İnsanlıktan uzak, vicdansız, barbar,

İşgalci, insafsız, hunhar ve gaddar,

Zalimsin, vahşisin yok ol İsrail.

-

Arz-ı Mev’ud için çok canlar aldın,

Bir hayal uğruna alevler saldın,

Baskıyla el koydun, mülkleri çaldın,

Zalimsin, vahşisin yok ol İsrail.

-

Kadın, çocuk, yaşlı demeden fert, fert,

Vurdun, kırdın, yaktın, kalleşsin, namert,

Sarsın her yanını onulmaz bir dert,

Zalimsin, vahşisin yok ol İsrail.

-

Boğulursun bir gün döktüğün kanda,

Zulmünün izi var binlerce canda,

Kadınlar, çocuklar feryat figanda,

Zalimsin, vahşisin yok ol İsrail.

-

Katliam, soykırım senin yöntemin,

Dünyayı ateşe vermek sistemin,

Geliyor senin de yakın matemin,

Zalimsin, vahşisin yok ol İsrail.

-

En büyük destekçin Amerika’yla,

Kurduğun şeytani çok entrikayla,

Bölmek, yıkmak için hep tefrikayla,

Zalimsin, vahşisin yok ol İsrail.

-

Verecek belanı kesinkes Allah,

Umutla, güvenle doğar bir sabah,

Bulurlar mazlumlar mutlaka felah,

Zalimsin, vahşisin yok ol İsrail.

SALİH SEDAT ERSÖZ

BİN SELAM OLSUN

Mescid-i Aksa’mız hür olsun diye,

Gayret edenlere bin selam olsun.

Hak nizamın sesi gür olsun diye,

Cehde gidenlere bin selam olsun.

-

İlk kıbleyi özgür kılmak emeli,

İmanla atılmış onun temeli,

Önüne konulan her tür engeli,

Aşan bedenlere bin selam olsun.

-

Her tür köleliğe hep karşı çıkan,

Zalimlere karşı gürleyip çakan,

Düşmanın üstüne sel gibi akan,

Hasma yetenlere bin selam olsun.

-

Arz-ı Mev’ud için yıkıp yakanı,

Her yerde akıtan sel gibi kanı,

Dünyayı onulmaz derde sokanı,

Nâra itenlere bin selam olsun.

-

Çocuklar üstüne yağmakta ölüm,

Sürüyor yıllardır en büyük zulüm,

Müslüman yurduna atılmış düğüm,

Umutlu tanlara bin selam olsun.

-

Şevkle cihad eden mücahitlere,

Zulme karşı koyan can yiğitlere,

Ölümü öldüren tüm şehitlere,

Nice destanlara bin selam olsun.

-

Gün gelir hükmeder bir ulu devlet,

Silinir tüm arzdan bu şer melanet,

Kurulur dünyaya nurlu adalet,

Nura batanlara bin selam olsun.

-

İslâm kardeşliği ne büyük değer,

Bu inanç uğruna ölmeye değer,  

Tadına doyulmaz bir aşkmış meğer,

Aşkı tadanlara bin selam olsun.

-

Tarihimden gelir şanlı zaferler,

Zalimlere karşı sürsün seferler,  

Şehit olmak ister bütün neferler,

Bu genç fidanlara bin selam olsun.

-

Bizim Kudüs, Gazze, bizim Filistin,

Onlar için atan yürekler metin,

Nerede o millet, şanlı selâtin?

Âdil vicdanlara bin selam olsun.

-

Verilmez düşmana İslâm toprağı,

Hilâlin göklerden inmez bayrağı,

Kefensiz yatanın cennet durağı,

Kanla yatanlara bin selam olsun.

-

Yaşasın ebedi İslâm’ın yurdu,

Bizim de derdimiz Mü’minin derdi,

Alt ederiz mutlak alçak namerdi,

Hakk’ı tutanlara bin selam olsun.

SALİH SEDAT ERSÖZ

Nâr: Ateş

Selâtin: Sultanlar, padişahlar.