Süper Ligde acı bir sezon yaşayan Konyaspor finişe yaklaşırken Fenerbahçe karşısında sezonun en iyi mücadelesini sergileyip hem Ligde tutunabilme umudunu artırdı hem de şampiyon adayına fren yaptırdı.

Esame listesi açıklandığında Konyaspor’un sahaya çıkacağı kadroyu gören bir arkadaş, “Bu hocanın gidenden farkı ne?” diye sormuştu. Alanyaspor ve Sivasspor maçlarında “Ruhunu soyunma odasında unutmuşçasına” gayesiz ve gayretsiz görünerek değerli puanlar kaybeden yeşil beyazlıların, eski takım kaptanı, yeni teknik patron Ali Çamdalı nezaretinde hazırlandıkları Fenerbahçe maçı öncesinde her şeyden evvel ruhlarını kuşandıklarını mücadelenin başladığı dakikalarda herkes gördü.

Lider Galatasaray ile puan farkının daha fazla açılmaması için mutlak surette kazanması gereken Fenerbahçe karşısında Konyaspor bütün hatlarıyla diri ve mücadeleciydi. Oyunu orta saha bloğunda kontrol edebilme gayreti zaman zaman sonuç vermese de Fenerbahçe’nin geliştirdiği atakların çoğu Konyaspor savunmasında, oradan süzülenler de Slovik’in gayret potasında eriyip yok oldu.

Fenerbahçeli futbolcular misafir takım tribününü dolduran taraftar desteğinin yanında maçın hakeminin tanıdığı tolerans sayesinde rahatladı. Zira sarı lacivertli futbolcuların sert hareketlerine ne faul düdüğü çalındı ne de kart çıkarıldı! Hakemin şampiyon adayına verdiği bu özgürlük sinirleri gerdi, Ahmet Oğuz kendisine yapılan faulden sonra hakeme itiraz etse de sonuç değişmeyince gidip Ferdi’ye, yaralamayacak şeklide arkadan şarjla faul yaptı ve derhal sarı kartla cezalandırıldı.

Tribünün büyük kısmını dolduran ve olumlu tezahüratlarıyla takıma güç katan Konyaspor taraftarı mücadelenin en önemli figürüydü. Müsabakanın her anında oyunun akışına uygun tempo ile akışa katkı verdiler.

Hücum gücünü artırması beklenen Fenerbahçe ikinci yarıya Becao’nun yerine Çağlar’ı, Mert Hakan’ın yerine de Batshuayi’yi oyuna alarak başladı. İsmail Kartal sonraki dakikalarda da Samuel’in yerine Mert Müldür, İrfancan’ın yerine Cengiz Ünder ve Tadic’in yerine Serdar Dursun’u oyun planına dâhil ederek aksiyonu artırmak istedi.

Oyun kurgusunu rakibine göre yönlendirmek ve yorgun düşen oyuncularından oluşacak zafiyeti önlemek isteyen Ali Çamdalı ise Ahmet Oğuz’un yerine Cebrail’i, Oğulcan’ın yerine Prip’i, Cikalleshi’nin yerine de Boateng’ı alarak takımını diri tutmayı başardı. Kaptan Soner’in yerine Damjanovic ve Ndao’nun yerine Muhammet Demir oyuna alındığında dakikalar doksan artı 2’yi gösteriyordu ama orta hakem Bahattin Şimşek yedi dakika olarak işaret edilen uzatma süresine dört dakika daha ilave ederek bu oyuncuların aldıkları süreyi de uzatmış oldu!

Mustafa Güden Alman Işi Var (1)

Yeşil beyazlıların Fenerbahçe önünde alacağı bir puan çok kıymetli, sürpriz bir golle kazanacağı üç puan ise altın değerinde olacaktı. Ve oyun kurgusu bu gerçekle çok örtüşüyordu. Dakikalar 90’a dönerken Fenerbahçe soldan korner atışı kullandı. Nzonzi topu ceza alanı dışına gönderdi, Ndao topuk pasıyla Sitya’yı hareketlendirdi ve sol kanattan Konyaspor hücuma kalktı. Orta sahayı geçen Sitya’dan gelen topu Ndao orta hattaki Nzonzi’ye yolladı ve atak yön değiştirdi. Hızla deplase olan Ndao pasif bölgede ofsayt pozisyonunda kaldı. Nzonzi’nin üzerinde atladığı topla ceza yayına yaklaşan Boateng kaleye şutunu attığı sırada Fenerbahçe savunmasındaki Mert Müldür Ndao’yu ofsayt pozisyonundan çıkaracak kadar gerilemişti. Ndao kaleci Livakoviç’in uzaklaştırdığı top önüne gelince düzgün bir vuruşla topu ağlara yolladı. Önce santrayı gösteren Bahatttin Şimşek Alman hakem yönetimindeki VAR odasından gelen ofsayt ikazıyla golü iptal etti. Oysa Ndao’nun pasif bölgede bulunduğu ofsayt pozisyonu Mert Müldür’ün gelişiyle bozulmuş, üstelik Boateng arkadaşına pas vermeyip doğrudan gol vuruşu yapmış ve Ndao kaleciden gelen topla buluşmuştu.

Mustafa Güden Alman Işi Var (2)

2022-23’de yayınlanan Futbol Oyun Kural Kitabının ilgili maddesi şöyle diyor:

“Takım arkadaşının topla oynadığı veya topa dokunduğu anda ofsayt pozisyonunda olan bir oyuncu aktif oyuna dâhil olduğu gerekçesiyle sadece aşağıdaki durumlarda ofsayt olarak cezalandırılır:

Takım arkadaşının oynadığı veya dokunduğu topla oynayarak veya topa dokunarak oyuna müdahale ederse,

Aşağıda belirtilen durumlarda rakip oyuncuya müdahale ederse,

Görüş açısını açıkça kapatarak rakibinin topla oynamasını veya oynayabilmesini engellerse,

Top için rakibiyle mücadeleye girerse,

Yakınında bulunan topla oynamaya açıkça teşebbüs ederken bu hareketi rakibini etkilerse,

Rakip oyuncunun topla oynama becerisini açıkça etkileyen bariz bir hareket yaparsa, 

Top ile oynanan ve topa dokunulan ilk temas anı kullanılmalıdır.

Aşağıda belirtilen durumlarda topla oynayarak veya rakip oyuncuya müdahale ederek bulunduğu pozisyondan avantaj elde ederse,

Top, kale direkleri üst direk maç görevlileri veya bir rakip oyuncudan geri döndüğünde veya sektiğinde,

Top rakip tarafından bilerek kurtarıldığında,

Ofsayt pozisyonunda bulunan bir oyuncu topu bilerek elle oynamada dâhil, topla bilerek oynayan bir rakip oyuncudan alırsa, rakip oyuncunun bilerek yaptığı kurtarma dışında bulunduğu pozisyonda avantaj elde etmiş olarak değerlendirilmez,

(Bir kurtarma, bir oyuncunun elleri kolları hariç, (Kendi ceza alanında bulunan kaleci dışında) vücudunun herhangi bir bölümü ile kaleye giden veya kaleye çok yakın geçen bir topu durdurması veya durdurmaya teşebbüs etmesidir.)

Bu durumda teknik ofsayt çizgisinin, Boateng direkt kaleye şut atıp top Livakoviç’ten dönerek Ndao’ya yöneldiği sırada çekilmesi gerekmez miydi?

Neyse!

Fenerbahçe bu beraberlikle Galatasaray’ın altı puan gerisinde kalıp son üç haftaya büyük yara ile girdi. Düşme hattına komşu durumunda olan Konyaspor ise Samsunspor, Kayserispor ve Galatasaray maçları öncesinde büyük moral ve güven kazandı.