Antioksidan içeriği fazla olan nar, c vitamini yüksek bir meyvedir. Potasyum, sodyum, magnezyum, fosfor, açısından zengindir. Yüksek oranda vitamin pantotenik asit, potasyum, A vitamini ve folik asit içermesi sayesinde serbest radikaller ile savaşarak vücut direncini artırdığı bilinmektedir. K vitamini açıcından zengin olan nar, K vitamini kan pıhtılaştırıcı etki gösterir. Niasin içerirken nar da antioksidan kapasitesi yüksek meyvelerden biri iken sağlığımızı olumlu yönde etkilemektedir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Gribe karşı koruyucu etkisi vardır. Kolestrolü düşürdüğü gibi kalp sağlığını da korur. Kan yapıcı, tansiyon düşürücü, idrar söktürücü etkileri varken, Alzheimer hastalığını da önler. Nar suyu, glükoz, fruktoz ve sükroz gibi karbonhidratların iyi kaynağıdır.

1 porsiyon meyve olarak ½ bir küçük boy 100 g olarak tüketebilirsiniz. Kan sulandırıcı ilaç kullananların doktorlarına danışmadan kullanımının olmaması ile ilgili birçok araştırma vardır. Hücrelerin yenilenmesi ve doku onarımında etkilidir. Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Sindirim sistemine iyi gelir. İnflamasyon azaltıcı bir etkisi vardır. Kalp damar hastalıklarına karşı etki gösterildiği birçok bilimsel araştırmalarda ortaya konmuştur. Kemikleri güçlendirici etkisi yüksektir. Kabızlık gibi sindirim sorunlarını önler.

Taneler arasında bulunan beyaz bir tabaka mide için oldukça yararı vardır. Enerji veren nar, kan dolaşımını arttırırken, kandaki kolestrol oranını düşürür, tansiyonu dengeler ve anemi tedavisinde kullanılacak iyi besinlere eklenmesi gereken bir meyvedir.