Cumhuriyetin 100. Yılını kutladık. Nasıl kutladık nasıl heyecan yaşadık. Sokakları, meydanları dolduran gençliğin Atatürk sevgisi bir kez daha gösterdi ki yeni nesil Cumhuriyete sahip çıkacak. Büyük bir aşkla, coşkuyla marşları söylediler, bayrakları ve meşaleleri göğe kaldırdılar. Gençler bizim umudumuz olmaya devam edecekler. Bunu gördük ve bunu yaşadık.

Cumhuriyete sahip çıkmasını beklediğimiz gençlere biz büyüklerin yerine getirmesi gereken sorumluluklarımız var. Onlar geleceğe aydınlık yollardan yürürlerse, onlara açılacak kapıları bilirlerse yapamayacakları iş, başaramayacakları sorumluluk olmayacaktır.

Cumhuriyetin yeni yüzyılında, bilimin ışığında eğitimde bütün olanaklar önlerine sunulursa gelecek neslin ülkeyi daha yükselteceği gerçeğini hepimiz biliyoruz. Öyleyse bütün bunlar, işin başındakilere büyük sorumluluklar yüklüyor. Bakınız teknoloji gelişirken, sayıları giderek artan imam hatip okulları teknik eleman yetiştirmeyeceği için ara eleman konusunda yıllardır yaşanan sorun daha da büyümüş durumda. Meslek liselerinin önemi giderek artarken, yeni sektörler de eleman bulmakta zorlanmaktan kurtulacaklar. Meslek liselerini destekleyen meslek yüksek okulları teknik eleman konusunda mühendislik fakültelerinin birincil ayağıdır ve mühendislerin yardımcıları bu teknik elemanlardır.

Artık bilişim ve yazılım konuları her geçen gün gelişerek yaşamımızda yerini alırken, teknolojiye de yön veriyor. O zaman gençler teknolojiye yön verecekse bilişim ve yazılım konusunda eğitimlere geniş yer verilmeli.

Son zamanlarda elektrikli araçlar konusu mühendislik alanında değişik çalışmaları gündeme getirdi. Elektrikli araçların, tüketicilerin bakış açısı ve artan üretimi ile tasarımı ve geliştirilmesinde ayrı bir önem arz ediyor. Bu gelişim ve değişimde de önümüzdeki yıllarda önemli rol oynayacak mesleklerden ağırlıklı yazılım, bilgisayar, kimya mühendisleri ve elektronik mühendisleri olacak.

Elektrikli araçlarla tasarlanması ile birlikte yazılımlar ve yazılım uygulamaları birçok mühendisin katkısını gerektiriyor. Bazı mühendisler arabanın fren veya motor gibi mekanik parçalarını tasarlarken. diğerleri ise güvenlik sistemleri, sensörler, kameralar geliştiriyor, batarya teknolojilerinde uzmanlaşıyor.

Bu nedenle, uzmanlık ve beceriler, bu araçları kontrol eden yazılımı oluşturmak için yazılım geliştiricilere giderek daha fazla ihtiyaç duyulurken, batarya yönetim sistemleri gibi elektrikli araçları çalıştıran bilgisayar uygulamalarını oluşturmak önemli olacak. Yapılan araştırmalar sonrası beklentiler yazılım geliştiricilerin istihdamının 2031'e kadar yüzde 26,0 oranında artarak tüm mesleklerin ortalamasından çok daha hızlı büyüyeceğini gösteriyor.

Sürücü bilgi-eğlence sistemi gibi elektrikli araç kontrol sistemlerini ve otomatik frenleme, çarpışma önleme gibi gelişmiş sürücü güvenlik sistemlerini ve batarya yönetim sistemlerini etkinleştiren elektronikleri tasarlamaktan sorumlu elektronik mühendisleri istihdamının 2031’e kadar yüzde 6,0 artacağı tahmin ediliyor.

Otomobil üreticileri daha fazla elektrikli otomobil ve kamyon ürettikçe, elektrikli araç bataryalarına yönelik artan talebi karşılamak için yeni üretim tesisleri inşa edilecek. Elektrikli araç batarya üretimi istihdamının 2031’e kadar yüzde 17,0 ve diğer elektrikli ekipman ve bileşen imalat sanayinde, elektrikli, elektronik ve elektromekanik ekiplerinin 2031'e kadar yüzde 21,0 oranında artacağı tahmin edilmektedir.

Elektrikli araçlar, otomotiv üreticilerinin yeni üretim tesislerinin açılması, pillerin montajını yapan üretim çalışanlarından yöneticilerine ve idari yöneticilere kadar çeşitli yeni işlerin ortaya çıkmasına neden olacak. Otomotiv ekosistem çok hızlı dönüşüme uğrarken, elektrikli araçların küresel pazar payının yüzde 1'inden yüzde 10'una ulaşması yaklaşık altı yıl sürse de, yüzde 80'e ulaşması yalnızca altı yıl alacak.

Otomotiv sektörü büyük bir sektör ve bir çok kalemi bünyesinde barındırdığı için gelecekte de gençlere istihdam oluşturmaya devam edecek. Ülkenin en büyük sorunlarından biri olan istihdam sorunu, eğitimli gençlere kapısını açacak kadar gelişimi sağlarsa istihdama yapacağı katkı yadsınamayacak kadar büyük olacaktır.

Cumhuriyetin yeni yüzyılında, etrafımızdaki yangına aldırış etmeden yeni çalışma alanları oluşturarak, üreterek büyüyen ülke ekonomisinde gençlerle yeni yüzyılın meşalesinin ateşi de büyük olacaktır. Gençler geleceğe emin adımlarla yürüsünler ki onlardan beklediklerimizin karşılığını bulalım.