banner5

Geçen yazımızda günümüzde yaşanılan dertlere, buhranlara Ahîliğin tarihten gelen çözümleri üzerinde zihin teri dökeceğimizi belirtmiştik.

Güncel olması hasebiyle ekonomik meselelerin en başında enflasyon gelir. Ekonomist değilim, elimde sihirli formüller de yok ancak gücümüz yettiğince tarihi bakış açısıyla mütevazi bir yaklaşım getirmek istiyorum.

Enflasyon üretici ve tüketici olarak  iki kategoride değerlendirilmektedir. Yıllar içinde farklılık göstermekle birlikte üretici - tüketici de enflasyondan mağdur olmaktadır. Fiyat istikrarı sağlanamamakta, dalgalanmalardan dolayı iflaslar, kapanmalar ve nihayetinde işssizlik artmaktadır. Ekonominin ana damarları tıkanmakta, doğal sonucu olarak toplumun fakirleşmesi, toplum kesimleri arasında gelir uçurumları ve sosyal bunalımlar ortaya çıkmaktadır.

Ahîliğin getirdiği çözümde çi-işveren:üretici ve tüketicinin  adil ölçü ve denge ile korunması esas alınmıştır. Bu yaklaşımla: İşçiye, alın teri kurumadan insanca yaşayacağı ücret verilmektedir. Emek sömürüsüne bu sistemde müsaade edilmez. Yani, patron daima yükselirken işçi olduğu yerde kalmaz, hakları korunur ve refahtan payını alır. Çünkü, aşırılığa müsaade edilmez ve çatışma durumuna getirilmez.  Buna mukabil işini aksatan, gerekli dikkat ve özeni göstermeyen, işverenin alet ve malzemelerini ve çalışma zamanını israf eden ve kalitesiz üreten işçiye de aynı hassasiyetle karşı konulur .  İşçi-işveren yani üreticinin ihtiyaca/pazara uygun planlama dahilinde belirli bir standartta üretmesine müsaade edilir.  Ürün fiyatı narh (bir ürünün satılabileceği en düşük ve en yüksek fiyat ) belirlenir. Standart ve narh ile  hem üretici hem de tüketici korunur.

Ahîlik otokontrol sistemi ile devlet müdahalesi olmadan bu sistemi yüzyıllarca ayakta tutmuştur.  Bu otokontrol sayesinde bu sistemde aşırı yüksek fiyat, taklit mal, hileli mal, tefecilik, stokçuluk, karaborsa, sahte ve kalitesiz mal, kıyasıya/yıkıcı rekabet  vb gibi piyasa hastalıkları görülmez.

Günümüz serbest piyasa ekonomisinde üretim miktarı, fiyat vb. her şeyi bir gizli elin belirlemesi öngörülür. Ne kadar serbest olduğu tartışmalı yapıda,  her şey serbest olunca ölçü-denge-koordinasyon-istikrar ve dolayısıyla güven kalıcı hale getirilemiyor. Yaşananlardan yola çıkarak kaleme aldığımız için bu yazıyı  yine de erbabı daha iyi bilir diyerek noktalayalım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ömer Asmalı 2021-09-29 19:36:27

Ahilik yüz yıllardır Anadolu zanaatkar ve esnaf sektörünü oto kontrol içinde tutmuş olup alış veriş te güven ve istikrara büyük katkı sağlamıştır. Aslında, burada anahtar kelimeler otokontrol, güven ve istikrar ahilik üzerine olsa da bu üç anahtar bütün yaşamında olması kaçınılmaz dır. Hile hileyi, kandırma kandırmayı körükler. Yalan haberler, hileli mallar.... bunların sonu olmadığı gibi karlı olan da yok. Zira döngü ters dönmeye başlarsa böyle devam eder maalesef

Avatar
Serpil MUTLU 2021-09-30 08:33:23

Ahilik ilkeleri ,insan olmanın değerleri olan adalet,fazilet,dürüstlük, gurur yapmamak büyüklük taslamamak .alçak gönüllülük sevgi ve saygı göstermeyi terketmesek her konuda çözüm gelecek aslında kolay olanı bırakıp zoru tercih edenlerin sayılarının azalmasıı dileğiyle emeğnize elinize sağlık. Selamlar

Avatar
Mehmetali 2021-09-29 11:57:27

Gökler

Avatar
Muhammet Sina 2021-09-29 22:49:46

Ahilik demişken Etimesgut ilçesinin Orjinal ismi Ahi Mesut iken dil devrimine kurban gitmiş... Ahiliğin ismine bile tahammülümüz yokken ne serbest piyasa ekonomisi düzelir, ne enflasyon... Bütünüyle özümüze (insanlığımıza, bizi biz yapan değerlere) dönmek gerekir diye düşünüyorum...

Avatar
Salim KIR 2021-10-07 08:53:11

Elinize, kaleminize sağlık.

Avatar
Muhsin Subaşı 2021-10-10 14:12:06

Gönülden katılıyorum, kaleminize sağlık, saygılar

Avatar
Muhsin Subaşı 2021-10-10 14:14:40

Gönülden katılıyorum, kaleminize sağlık, saygılar

banner50