Selçuklu Müftülüğü yanı Ebubekir Camii müştemilatı içerisinde yer alan İKRA’R Gençlik Merkezi yaptığı faaliyetlerle din görevlilerine, öğrencilere ve Konyalılara hizmet etmeye devam ediyor. Selçuklu Müftülüğü İKRA’R Diyanet Gençlik Merkezi Manevi Danışmanı Hüseyin Çalışkan, merkezin 2018 yılından bu yana geniş bir alanda erkek ve hanımlara hizmet verdiğini ifade etti. Çalışkan, “Aynı zamanda geniş bir kütüphaneye sahip olması hasebiyle ilim ehline de kapılarını açan gençlik merkezimiz Arapça ilimler ve lisans üstü araştırma yapmak isteyenlere hizmet vermektedir. Bunun yanında yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik ihtisas okumaları adı altında gerçekleştirdiğimiz tefsir, hadis ve usul derslerimiz yüz yüze hibrit ve online şekilde devam etmektedir.” dedi.

11 7-1

Öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

İsmim Hüseyin Çalışkan. Selçuklu Müftülüğü İKRA’R Diyanet Gençlik Merkezi manevi danışmanıyım.

 11 2-4

Gençlik Merkeziniz ne zaman kuruldu? Görevli sayınız ve ulaşabildiğiniz öğrenci sayınız nedir?

Gençlik merkezimiz 2018 yılında kurulmuş olup o günden beri geniş bir alanda erkek ve hanımlara hizmet vermektedir. Gençlik merkezi manevi danışmanı olarak erkek bölümünün faaliyetlerini bendeniz Hüseyin Çalışkan, hanım kardeşlerimizin faaliyetlerini de Fatıma Çatak ve Hatice Kübra Ürkmez Hoca hanımlar yürütmektedir. Tabi bunun yanında birçok vaiz kuran kursu öğreticisi ve din görevlisi hocamızdan alanında uzman olanlarından destek almaktayız. Aynı zamanda akademisyen hocamızın desteğiyle birçok eğitim ve atölye hizmetleri, konferanslar, eğitim faaliyetleri, yaz ve kış akademileri yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Öğleden önce hanımlara yönelik öğleden sonra ve akşam saatlerinde erkeklere yönelik olmak üzere yapmış olduğumuz faaliyetlerimizde haftalık yaklaşık 2 bin kişiye hizmet vermekteyiz.

11 4-2

Gençlik merkezi olarak merkezinizden faydalanan gençlere yönelik ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Gençlik merkezimizde yapılan faaliyetleri sıralayacak olursak yüksek öğretim ortaöğretim yani lise ön lisans ilahiyat okuyan öğrencilerimiz ve halka yönelik olmak üzere geniş yelpazede hizmet vermektedir. Aynı zamanda geniş bir kütüphane ‘ye sahip olması hasebiyle ilim ehline de kapılarını açan gençlik merkezimiz Arapça ilimler ve lisans üstü araştırma yapmak isteyenlere hizmet vermektedir. Bunun yanında yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik ihtisas okumaları adı altında gerçekleştirdiğimiz tefsir, hadis ve usul derslerimiz yüz yüze hibrit ve online şekilde devam etmektedir. Bu derslerden elde ettiğimiz kayıtları YouTube kanalımızda yayınlayarak ilim ehlinin istifadesine sunmaktayız. İkrar gençlik merkezimizin YouTube kanalında halihazırda biten ve devam eden 500’den fazla ilmi derslerimizin kaydı bulunmaktadır.

 11 1-3

Gençlik merkezini kullanan gençlere ne tür imkanlar sunuyorsunuz?

 Erkek ve kız öğrencilere farklı gün ve zamanlarda yükseköğretim, lise, ortaokul, ilkokul öğrencilerine yönelik yapılan çeşitli faaliyetlerimiz devam etmektedir. Açık öğretim ilahiyat okuyan öğrencilerin örgün bir şekilde burada ders alabilmelerine imkan sağlanmakta. Yine lisansüstü doktora ve yüksek lisans talebelerinin katılabileceği ihtisas okumaları devam etmekte. Lise öğrencilerimiz haftada bir gün cumartesi günleri gençlik merkezimize gelerek alanında uzman hocalarımızın katılımıyla ilmihal, akait, siyer, hadis, Kur'an-ı Kerim gibi dersler verilmekte ve bir ayın sonunda bu derslerdeki başarılarının ve gençlik merkezimize devam etmelerinin sonucunda en az 10 kişiye eğitime destek bursu verilmektedir. Yaz ve kış akademilerimize katılan liseli öğrencilerimizi zaman zaman kamp, piknik, gezi gibi etkinlikler düzenlenmektedir. Aynı zamanda Diyanet İşleri Başkanlığımızın başlatmış olduğu “Genç Gönüllüler Çocuk Gönüllerle Buluşuyor” projesi kapsamında 3 ve 4. sınıf öğrencilerimize yönelik lise ve üniversiteli abla ve abileriyle buluşturduğumuz projemiz Cuma günü kız çocuklarımıza cumartesi günü erkek çocuklarımız olmak üzere devam etmektedir. Ramazan aylarında düzenlemiş olduğumuz teravihten sahura etkinliğimize cemaatimizin yanı sıra gençlerimizi de davet ederek onların hem büyüklerine hizmet etmeleri hem de manevi anlamında gelişim sağlamaları için desteklenmektedir. Yine Ramazan ayı ve bu ayın dışında da liseler ziyaret edilerek öğrenci buluşmaları düzenlenip Adabı muaşeret, Sosyal medya bağımlılığı, Ramazan bilinci gibi konferanslar düzenlenmektedir. Gençlik merkezimizde araştırma yapmak isteyenlere internet imkânımız vardır. Sohbetlerimizde ve etkinlerimizde bütün ikramlar ücretsiz karşılanmaktadır.

11 9-1

Gençlik merkezini kullanan gençlerden ne tür geri dönüşler alıyorsunuz?  

Konya çok güzel bir şehir Konya çok güzel bir şehir

 İKRA’R Gençlik Merkezimiz kurulduğu günden bugüne vermiş olduğu eğitimler, gerçekleştirmiş olduğu atölyeler, yaz ve kış aylarında yapmış olduğu akademiler sayesinde binlerce gence hizmet etmiştir. Bu hizmetler neticesinde 2018’den bugüne eğitimlerimize katılan kardeşlerimizin kimisi öğretmen kimisi akademisyen kimisi de devlet memuru din görevlisi olarak hayata atılmışlardır. Zaten amacımız vatana millete devlete faydalı bireyler yetiştirmek. Yapılan çalışmalar neticesinde İKRA’R Gençlik Merkezimizde eğitim almış atandıktan sonra tekrar Selçukludaki Kur'an kurslarına yerleşmiş kardeşlerimiz var. Bundan dolayı bahtiyarlık duyuyor ve bu vatana bu millete ve Konya'mıza hizmet etmeye devam edeceğimizi bildiriyoruz. İKRA’R Gençlik Merkezi 7-10 yaş kurslarıyla evin çocuğunu lise akademileri ile evin gencini hanımefendi eğitimleriyle evin kızını sohbetleriyle evin annesini akşam ilim meclisleri ile evin babasını eğiten ve toplumun en sağlam yapısı olması gereken aileyi eğiten güzide bir kurumdur.

11 3-1

Hizmetlerinizden faydalanmak için bir kriter var mıdır? yoksa, merkezinize gelen her öğrenci hizmetlerinizden istifade edebilir mi?

Gençlik merkezimizde yapılan hizmetler toplumun her kesimine kapsamaktadır. Belirli dönemler içerisinde başvuru alma şekliyle devam etmektedir. Biz bir eğitim yapacağımız da bir atölye başlatacağımız da önce bunun başvuru linkini oluşturur sosyal medya hesaplarımızdan bunun duyurusunu yapar 15 gün boyunca başvuru alır ve daha sonra mekanımızın el verdiği imkanlar çerçevesinde almamız gereken kontenjanı belirler, başvuranlar içerisinden gerek mülakat yoluyla gerek ilk başvurandan başlayarak alacağımız kontenjan sayısını belirleriz. Vermiş olduğumuz eğitimler toplumun tüm kesimlerine hitap edecek şekilde hiçbir ayrım yapmadan belirlenmiş kriterler çerçevesinde devam eder.

11 5-3

Gençlerin hem bu dünya hem de ahiret mutluluğuna ulaşabilmeleri için onlara hangi tavsiyelerde bulunursunuz?        

 İnsan hayatının en verimli çağı gençlik çağıdır. Gençlik kişinin enerji dolu ve hareketli olduğu en dinamik çağdır. Özetle gençlerimize şu hususlara dikkat etmelerini tavsiye edebiliriz. Gençler yaratılış gayesini bilmeli ve ona uygun yaşamaya gayret etmelidir. Dünya hayatının imtihan hayatı olduğunu unutmamalı inanç ve ibadet görevlerini yerine getirmelidir. Her gün beş vakit namaz kılmalı, güzel huylu olmalı, ahlaki vazifeleri yerine getirmelidir. Anne ve babalarına karşı saygılı olmalı onları üzecek şeylerden sakınmalıdır. İradesi kuvvetli olmalıdır. Kimseye muhtaç olmayacak kadar bir geliri olmalı dünya ve ahirette mutlu huzurlu olmak için çalışmalı çabalamalı ve dua etmelidir. Sağlıklı olmalı beden ve ruh sağlığına dikkat etmelidir. Mutlu bir aile yuvasını oluşturmaya gayret etmeli mal mülk hırsına kapılmamalı kanaat sahibi olmalı elindeki ile yetinmeli sade bir hayat yaşamalı israf ve lüksten kaçınmalıdır. Gururlu kibirli ve inatçı olmamalı haline şükretmeli zorluklar karşısında sabretmelidir. Ümit içerisinde olmalı yersiz korkulara kapılmamalı aşırı üzüntü ve karamsarlıktan sakınmalıdır. Hayat olumlu bakmalı bardağın dolu tarafını da görmelidir. Çünkü güzel gören güzel düşünür güzel düşünen hayatında lezzet alır mutlu ve huzurlu olur.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA 

Editör: Birkan Bakay