Tarihi Bedesten Çarşısı’nın esnafından biri haline gelmiş, 17 yıldır Ramazan aylarında insanlara su dağıtmasıyla ‘Sucu dede’ lakabını almış Merhum Hüseyin Çetiner, Ramazan ayına aylar kala vefat etti. Hayırseverlerin hibesiyle yıllardır Tarihi Bedesten Çarşısı’nda iftar sonrası vatandaşlara su ikram ederek gönüller kazanan Sucu Dede’nin hayat hikayesini kızı Süreyya Büyükipekçi anlattı. Babası Çetiner’in etrafındaki insanlar tarafından gönlünün zenginliğiyle bilindiğini söyleyen Büyükipekçi, babasının cenazesine de tanımadıkları yüzlerce insanın katıldığını söyledi.

Whatsapp Image 2024 04 07 At 23.19.36 (1)

‘YEMEKLERİNİN TARİFİNİ HANIMLAR BİLE İSTERDİ’

1957 yılında Konya’da doğan ve çalışma hayatının büyük bir kısmını sanayide geçiren Merhum Çetiner, sanayi erkanı tarafından da ‘Uzun Usta’ lakabıyla biliniyordu. Elinin lezzetiyle bilinen Çetiner’in bir süre aşçılık da yaptığını da söyleyen kızı Süreyya Büyükipekçi, babasının aşçılık yaptığı yıllarda da insanların sevgisini kazandığını ifade etti. Elinin lezzeti evden eve yayılan Çetiner’in eşi, çocukları ve torunlarına da çok güzel yemekler yaptığını söyleyen Büyükipekçi, “İnsanlara teker teker ne istediklerini sorar ve istisnasız herkesin istediği yemeği yapardı. Çalıştığı yerde de yemeklerinden o kadar çok övgüyle bahsedilirmiş ki, çalışan kişilerinin hanımları babamdan tarif isterlermiş. Her yemeğe sevgisini, bir de her Konyalının bildiği kuyruk yağını katardı. Ziyarete gittiğimizde mutlaka diş kirası verirdi. Bizi hiçbir zaman elimiz boş göndermezdi. Yaptığı yemeğin kendine kalmayacağını bilse bile yaptığı yemeklerden çocuklarına gönderirdi.” diye konuştu.

Whatsapp Image 2024 04 07 At 23.11.26

‘RAMAZAN BU YIL BABAMSIZ GEÇTİ’

Hazreti peygamber (SAV) sünneti olan selamı yaymayı ve selam vermeyi seven Çetiner, herkesin kalbinde yer edinmişti. Cuma namazı için selam verdiği Tarihi Bedesten Çarşı esnafını peşinden toplayarak namaza davet eden Merhum Çetiner, yalnızca kendi evlatlarına karşı değil, dışarıdaki tanımadığı insanlara karşı da eli bol bir yapıya sahipti. 17 yıldır su ikram eden ve insanlar tarafından ismi bilinmediğinden ‘Sucu Dede’ olarak anılan Çetiner’in su dağıtmaya başladığı yılı kızı Büyükipekçi şöyle anlattı: “17 yıl önce babam çarşı içerisinde bir camide namaz kıldığı esnada, saflarda bulunan iş insanlarının bağışta bulunmak istemesi ve babamla müzakere yapması sonucu kendisine para vermişler ve suyu da kendisinin dağıtmasını istemişler. Babam da o günden bu yana verilen ücretleri, insanlara su olarak ulaştırıyordu. Akşam saatlerine doğru annem, çantasını hazır ederdi. İftarı da bazen orada açar, namazını kılıp su dağıtırdı. Meyve ya da farklı bir ikramda bulunmak isteyenler de ikramını babama teslim eder, herkes oradan nasiplenirdi. Biz de bazen babamıza eşlik ederdik. O yüzden bu yıl Ramazan ayı bizim için ayrı buruk; Bedesten için ayrı buruk geçti! Sağ olsun insanlar babamın hayrını yaşatmaya ve onun yerine su dağıtmaya devam etti ancak gözümüz yine de hep onu aradı.”

Whatsapp Image 2024 04 07 At 23.16.59

ÖLÜMÜ DE ÖMRÜ GİBİ OLDU!

Merhum babasının yaptığı hayırları kendisinin anlatmadığını ve birçok hayrın vefatından sonra ortaya çıktığını vurgulayan Büyükipekçi, babasının eve ekmek alırken bile 15- 20 ekmek fazla alarak eve dağıtarak geldiğini ifade etti. ‘Ömür nasıl geçerse ölüm de öyle olur’ sözüne en çok yakışan isimlerden biri olan Merhum Çetiner’in vefatının da ömrü gibi hayır yolunda son bulduğunu belirten Büyükipekçi, “Bir hayır için yardımsever biriyle görüşmek için duş alıp, tırnaklarını kesip, torunuyla ve eşiyle vedalaşır gibi görüşerek evde çıkıyor. Karşıdan karşıya geçmek istediği esnada 20 yaşında bir gencin arabayla çarpmasıyla dakikalar içinde vefat ediyor.” şeklinde konuştu.

Whatsapp Image 2024 04 07 At 23.23.36

KENDİSİNE ÇARPAN KİŞİ DE SU KUYUSU AÇTIRACAK

Konya öğrenci şehri Konya öğrenci şehri

Babasına çarpan çocuğun genç olması sebebiyle annesinin bu duruma daha fazla üzülerek şikayetçi olmadığını bildiren Büyükipekçi, daha sonrasında bu ailenin de kendilerini ziyaret ederek helallik aldıklarını söyledi. Merhum Çetiner’in yaşamında Allah rızası gözeterek su dağıttığını bilen ailenin Çetiner için bir su kuyusu açtırmak istediğini sözlerine ekleyen Büyükipekçi, “Babam nasıl bir aşkla ve istekle su dağıttıysa, ölümünden sonra da ardında su dağıtacak birilerini bırakmış. Kendisine çarpan çocuk ve ailesi yurt dışında, ihtiyaç sahibi bir ülkede babamın adına su kuyusu açtıracaklarını söylediler ve babamın hayrı belki de vefatından sonra da devam edecek.” ifadelerine yer verdi.

Whatsapp Image 2024 04 07 At 23.19.36

Whatsapp Image 2024 04 07 At 23.12.19

Whatsapp Image 2024 04 07 At 23.18.39

Merhum Çetiner'in Vefatında Tanımadığı Birçok Kişi De Cenazesine Katıldı.

Muhabir: HACER CEYLAN