Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Öge, Konya’da yürütülen hafızlık çalışmalarını, hafız ve hafız adaylarına mesajları ile Türkiye’deki ve Konya’daki hafızlık çalışmalarını değerlendirdi. Konya’nın geçmişten bugüne Kur'an-ı Kerim eğitiminde, hafızlık eğitiminde ön planda olduğuna dikkat çeken İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Öge, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Buna katkı sunan idarecilerimiz, hayırseverlerimiz Kur’an Kursu hocalarımızın hepsinden Allah razı olsun.  31 ilçemizde Kur’an-ı Kerim eğitimi ve din hizmetleri üstün seviyede. Kur’an Kerim eğitimine 4-6 Yaş Kur’an Kurslarında eğitimlere başlıyoruz. İhtiyaç odaklı ve yatılı Kur’an Kurslarında devam eden eğitim faaliyetlerimizin yanı sıra en fazla katkıyı Yaz Kur’an Kurslarında sağlıyoruz; orası bizim için bir tanıtım oluyor.”

Jkdutkfyklfyı

Öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

Aslı Konyalı biri olarak hafızlığımı Şems-i Tebriz’i Camiinde tamamlayarak Aziziye Camiinde Kıraat ilminde icâzet aldım. 1994 yılında Konya İmam Hatip Lisesinden mezun olduktan sonra Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesini tamamlayarak Konya İl Müftülüğünde İmam Hatip olarak göreve başladım. 1998- 2000 yıllarında Konya Selçuk Eğitim Merkezinden mezun olduktan sonra vaiz olarak farklı yerlerde çalışmalarım oldu. Yüksek lisans çalışmalarının da tamamlanmasıyla birlikte akademik çalışmalarıma devam ettim.

2011 yılında Yardımcı Doçent olarak Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde göreve başladım. 2017 yılında Kıraat İlmi alanında doçent unvanını; 2022 yılında Kıraat İlmi alanında profesör unvanını almak nasip oldu. Yurtiçi ve yurt dışında (Almanya- Hollanda- İsviçre- Avusturya- Bosna Hersek Ürdün- Suriye) alanıyla ilgili değişik ilmi ve akademik toplantılara katılarak ulusal ve uluslararası dergilerde pek çok makale yayımlandı. 2021 yılında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3’üncü maddeleri gereğince 19 Mart 2021 tarihinde Konya İl Müftüsü olarak görevlendirildi ve 2 Nisan 2021 tarihinde görevine başladı.

Lkjhlgjklgj

TÜKİYE’DE HİZMET ÜRETME AÇISINDAN İLK 3’TE!

Konya’daki hafızlık çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Konya, geçmişten bugüne Kur'an-ı Kerim ve hafızlık eğitiminde ön planda olan bir şehir. Buna katkı sunan idarecilerimiz, hayırseverlerimiz Kur’an Kursu hocalarımızın hepsinden Allah razı olsun.  31 ilçeden müteşekkir bir iliz. Konya olarak Türkiye’de personel ve cami açısından ilk 3 içerisinde yer alıyoruz. Dolayısıyla hizmet üretme açısından Türkiye’de ilk 3’te yer alıyoruz. Bu son derece sevindirici bir durum. 

Konya çok güzel bir şehir Konya çok güzel bir şehir

31 ilçemizde Kur’an-ı Kerim eğitimi, din hizmetleri üstün seviyede. Kur’an Kerim eğitimine 4-6 Yaş Kur’an kurslarında eğitimlere başlıyoruz. Kur’an Kurslarında, ihtiyaç odaklı kurslarda ve yatılı Kur’an kurslarında da hizmetimiz devam ediyor. Kurs anlamında en fazla katkıyı Yaz Kur’an kurslarında sağlıyoruz çünkü camiyi sevdirme, Kur’an Kerim ve Elif Ba’yı öğretme, namaz süreleri ezberletme, ilmihal bilgilerini verme açısından orası bir tanıtım oluyor. Ama aynı zamanda da detaylı ve süreci daha da uzun olan Kur’an kursu eğitimine öğrencileri teşvik edebilme amaçlıdır.

Nhfnfgmfjhk

HEYECANIN TEMELİNDE İBADET SEVGİSİ VAR’

Kurslarda toplam kaç öğrenci mevcut, kurslardaki hizmetlerden bahseder misiniz?

Kur’an Kurslarımız yatılı ve gündüz olarak hizmet veriyor. Yatılı olan Kur’an kurslarımız genel olarak Konya merkezde toplanmış vaziyette. Yatılı olmayan Kur’an kurslarımızda şehrimizin tamamına yayılmış durumda. Öğrenci sayılarından Konya’yı tamamını ve Yaz Kur’an kurslarını da dahil ettiğimizde 10 bini geçiyoruz. Hafızlık eğitimde de sayı ve başarı anlamında Türkiye genelinde adımızdan başarılı bir şekilde söz ettiriyoruz. Konya’da Diyanet İşleri Başkanlığımıza bağlı 2 eğitim merkezimiz mevcut. Yine Kur’an Kursu hocalarımıza yönelik eğitimler düzenliyoruz. Velilerimiz ve çocuklarımızın arasında iletişimi güçlü tutmak adına seminerler düzenliyoruz. Konya’da güzel bir birliktelik mevcut. Kur’an Kurslarımıza üniversitelerden akademisyenlerimiz, belediye başkanlarımız ziyaret ederek gençlerimiz ile bir araya geliyorlar. Bu da gençlerimize teşvik noktasında büyük katkı sağlıyor. Konya Protokolümüzün kurslarımıza göstermiş olduğu teveccüh ve destekler için kendilerine teşekkür ediyorum. Kur’an Kerim eğitimi bir süreç ister. Önce sevgi ile başlar. Sonra cüz eğitimi ile devam eder. Sonra Kur’an Kerim’e geçersiniz. Hep bir sevgi ve heyecan olan bir durumdur çünkü temelinde ibadet vardır. Allah’ın kelamını öğrenme söz konusu. Bu durum söz konusu olunca gençlerimizde bu heyecanı bizler gözlemliyoruz.  Kız öğrencilerimizin Kur’an Kerim ve hafızlık eğitimlerindeki başarı oranları da oldukça yüksek. 

Hgfsjttuıytuıoy

Hafızlara ve hafız adaylarınıza mesajınız ne olur?

Hafız adaylarına mesajım Kur’an’ı Kerim’in Allah’ın kitabı olduğunu unutmamaları. Rabbimizin kelamını okuyorlar. Bu son derece şerefli ve değerli bir eğitimdir. Dolayısıyla duruşlarının bulundukları konumlarının ve yaptıkları işin farkında olmalarını istirham ediyorum. Rabbimizin kelamını en güzel şekilde ve samimi bir tarzda yapabilmek için çaba sarf etmelerini arzu ederim. Bu samimiyeti sağlayabilmeleri için kendilerini ahlaken güzelleştirmeleri gerekiyor. Hocaları ile anne ve babaların dualarını almaları gerekiyor. Bu samimiyeti sağlamak için kendi hocalarını, camilerini ve Kur’an Kurslarını ziyaret etmelerini değil diğer kurslarını ve hocaları da ziyaret etmeleri de oldukça önemli.  Yine örnek şahsiyetlerin hayatlarını okumaları da kendilerine katkı sağlar. Yine hafızlara ve hafız adaylarına tavsiyem Kuran’ı Kerim’in mealini okumaları.  Hafız öğrenciler Kur’an’ı Kerim’i okudukları ve öğrendikleri için değerliler ve şerefliler. Bunun farkında olsunlar. Ama bunu diğer insanlara da anlatabilmek için cami ile bağlantılarını kesmesinler. Kur’an Kerim hayat kitabıdır. Kur’an Kerim hayatın tamamında yaşanılması okunulması ve çalışılması gereken bir kitaptır.

Jfsömvçjkglşjhş

Ülkemizdeki ve Konya’daki hafızlık çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Konyamızda olduğu gibi ülkemizde de hafızlık çalışmaları başarılı bir şekilde devam ettiriyor. İl müftüleri toplantılarında ve Diyanet İşleri Başkanlığımızda ilgili birimler ile yaptığımız toplantılarda, seminerlerde ve çalıştaylarda bunun farkındayız. İl ziyaretlerimizde mutlaka gittiğimiz illerde kursları ziyaret etmeye gayret ediyoruz. Konya’ya gelen diğer illerimizin müftüleri de aynı şekilde ziyaretler gerçekleştiriyor.  Hafızlık eğitimi ülkemizde üst seviyede devam ediyor.

Teşekkür ederiz hocam, Allah razı olsun.

Nhsfgndghmöfgj

Şyışiupoioupi

Kjhgökg

Lıkultop790967

Jdhmncmurırıty

Muhabir: MUHAMMED ESAD ÇAĞLA