Bakanlık ve milletvekilliği görevleriyle her daim Konya’nın yararına olacak işlere imza atan Merhum Dr. Vefa Tanır, siyasi kimliğinin yanı sıra iş dünyasında da sevilen bir şahsiyetti. Doktorluk görevini icra ettiği dönemlerde de ihtiyacı olan vatandaşların masraflarına yardımcı olan ve memleketi Ilgın’da hayırla yad edilen Merhum Tanır’ın özel hayatı ve yaşamındaki anılarıyla ilgili kızı Mine Tanır Kavasoğlu konuştu. Kavasoğlu, babasının işinin doktorluk, görevinin ise milletvekilliği olduğunu söyleyerek yaptığı tüm işlerde Konya’ya, özellikle Ilgın’a, dokunduğunu ifade etti!

Ngfsjgdhk

İŞİ DOKTORLUK, GÖREVİ MİLLETVEKİLLİĞİYDİ!

Dr. Vefa Tanır’ın yaşamında kurmuş olduğu Vefa Tanır Vakfı’nın (VETAV) Mütevelli Heyet Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini sürdüren Mine Tanır Kavasoğlu, babasının hayatıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Merhum Tanır’ın Konya aşığı bir şahsiyet olarak hayatı boyunca Konya için çalıştığını söyleyen Kavasoğlu, aynı zamanda babasının mesleği olan doktorluk görevini de layıkıyla yaptığını ve Merhum Tanır’ın diğer kızı ve torununun da onun yolundan giderek doktor olduğunu söyledi. Doktorluk yaptığı süre zarfından birçok insanın hayatına dokunan Merhum Tanır’ın özellikle çok sevdiği gençler ve çocuklar üzerinde büyük meği olduğunu ifade eden kavasoğlu, “Babam doktordu ve mesleğini çok severdi. İşi doktorluk, görevi milletvekilliğiydi: Hiçbir zaman milletvekilliğini iş olarak görmedi ve görevin yapılıp bitmesi; bittiği yerde kalması gerektiğini savunurdu.” diye konuştu.

Bvczhyreurt

KURDUĞU VAKIF HALA AKTİF!

Ilgın’da doğup büyüyen Dr. Tanır, Ilgın halkının da sevgisini kazanmış, sayılan ve sevilen biriydi. Annesine söz verdiği üzere hastalarının tedavilerinde para talep etmeksizin ilaç teminini de gerçekleştiren Tanır, Kızılay’daki muayenehanesinde de bir süre tedavilere devam etti. İnsanların hayatlarına dokunan ve onların gönüllerinde kalıcı bir yer edinen Merhum Tanır’ın yaptıklarının resmileşmesi amacıyla kurmuş olduğu VETAV yardımlarının hala devam ettirildiğini belirten Kavasoğlu, “Şu anda VETAV’da 20 öğrencimiz var. Daha önce de birçok öğrenciyi mezun ettik. Karşılıksız burs veriyoruz ve onların vatanını, milletini seven, çağdaş Türk gençleri olarak yetişmelerine katkıda bulunuyoruz. Eşim Taner Kavasoğlu vakfın başkanı olarak her türlü yardımı yapıyor.” ifadelerine yer verdi.

Bncncvbnhgjfg

‘YAPIMINDA EMEĞİ OLDUĞU HASTANEDE KENDİSİ DE TEDAVİ GÖRDÜ’

Aynı zamanda sanatı çok seven bir yönü de bulunan Merhum Tanır’ın eşi de ressamdı. Babası Tanır’ın Türk müziğini çok sevdiğini belirten Kavasoğlu, dost meclislerinde de kendisinin şarkı söylediğini ve bir süre ud dersi aldığını belirtti.  Kültür ve sanat alanında Ilgın’da bir kültür merkezi inşa ederek ilgili bakanlığa hibe eden Merhum Tanır, burada gençlerin kütüphane ve gençlik faaliyetlerinden yararlanmalarında da etkili oldu. Ilgın’da bir hastane yapımında da bulunan Tanır’ın gerçekleştirdiği ve hayal ettiği diğer projeler hakkında bilgi veren Kavasoğlu, “Sosyal hayatta ve Meclis’te çok sevilen, adaleti ile anılan bir insan olan babam, parti gözetmeksizin insanların istediklerini dinlerdi. Devlette çok büyük sorumluluklar aldı. Özellikle son Milli Savunma Bakanlığında ‘Milletim bana yetki verdi, ben de ölene kadar hizmet etmeliyim’ felsefesini benimsemişti. Ilgın’a bir kütüphane ve gençlik merkezi yaptı. Ilgın Hastanesinin yapımında çok emeği ve maddi gücü vardı, Bakanımız da hastaneye babamın ismini verdi. Son zamanlarında kendisi de Ilgın Dr. Vefa Tanır Hastanesinde tedavi gördü. Yaşasaydı hastaneye MR cihazı ve tedavi araçlarının temini için uğraşacaktı çünkü bununla uğraşıyordu. En büyük isteği Ilgın’a su getirmekti. Bir sürü projeleri vardı. İnşallah bunları yapmak da bizlere nasip olur ve babamın hayalini gerçekleştiririz.” şeklinde konuştu.

Burada ağaç yaşken eğiliyor Burada ağaç yaşken eğiliyor

Nhtflkuıpıopiuğ

DEVLET GÖREVLERİNDE TORPİLE GELEMEZDİ!

Babasının görevleri gereği çok çalışması nedeniyle çok yoğun bir hayat yaşadığını ve çocuklarından çok, Ilgın’daki su, yol, fabrika ve okul eksiklerinin tamamlanmasıyla ilgilendiğini aktaran Kavasoğlu, babasının bir psikiyatrist olması ve insan psikolojisini anlaması nedeniyle kendilerini de hiçbir zaman ilgisiz bırakmadığının altını çizdi. Çocuklarının da kendisi gibi doğruyu konuşan ve diğer insanlara yardım eden, haksızlıklara karşı susmayan bireyler olarak yetişmesini isteyen Tanır, çevresindekilere olduğu gibi kendi çocuklarına da hiçbir zaman ayrımcılık yapmamıştı. Kavasoğlu, konuyla ilgili babasıyla yaşadığı bir anıyı paylaştı: “Hiçbir zaman bize torpil yapmadı. Bir keresinde babamdan kamudan bir yerden kamp istemiştim. O yerlerin memurlar için olduğunu söyledi ve reddetti. İş istemek için bile bir sabah bakanlığa gitmiştim. Halk günüydü. Beni görünce şaşırdı ve neden orada olduğumu sordu. Ben de iş istediğimi ve halktan biri olarak orada bulunduğumu söyledim. Babam ise, ‘İyi etmişsin yakında bir kurum için açılacak olan bir sınav var. Burada vakit kaybetme ve git çalışmaya başla’ dedi. Böyle bir insan, devlet adamıydı.”  

Kjkfgjkjfhöfhö

‘EVDE BİLE PİJAMAYLA GÖRMEDİM!’

Giyimine önem ve veren kahve içmeyi seven bir yapısı olan Merhum Tanır’ın evde bile giyimine dikkat ettiğini ve çocuklarına da her zaman bakımlı olmalarını tavsiye ettiğini bildiren Kavasoğlu, babasının hastalığında bile giyimine dikkat ettiğini söyledi. Merhum Tanır’ın yapmayı sevdiği hobileri hakkında da konuşan Kavasoğlu, “Babamın bir kravat koleksiyonu var. ‘Evde hiç pijamalı görmedim’ desem yalan olmaz. Eşofman hayatında hiç olmadı. Bizim de her zaman bakımlı olmamızı isterdi ve onun sayesinde benim de hayat felsemden biri her zaman bakımlı olmak. Vefa Tanır deyince ilk akla gelen şeylerden biri de purodur. Malesef ölene kadar Türk kahvesi ve puro sever, hiç çay içmezdi. Yanında olmazsa olmazı idi. Eskiden kokusu rahatsız ederdi ancak şimdi oğlumla haftada bir puro ve kahve içip babamı anarız. Bir gelenek oldu bizim için.” diye konuştu.

Ktşlyuşıyulşuı

‘ÖMRÜNÜ DEVLETİNE ADADI’

Babasının vefatının ardından Ilgın’da yaptığı sayısız iyiliğin olduğunu ve kapısını çalmadığı ev olmadığını söyleyen Kavasoğlu, yaşamında olduğu gibi vefatının ardından da Merhum Tanır’ın iyi bir insan olarak anıldığını ifade etti. Babası hakkında konuştuğu herkesin babasını iyi bir insan olarak anlattığını söyleyen Kavasoğlu, Dr. Vefa Tanır’ın hayatını devleti, memleketi için geçirdiğini sözlerine ekleyerek, “Devletten aldığı maaşın kat be katını devletine verdi. Her zaman mazlumun, çaresizin, güçsüzün yanında oldu. Bana göre mükemmel bir devlet adamı ve baba idi. Onu hepimiz çok özlüyoruz.” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Kyrlkırulutıluy

Ghsfnmhsgmdg

Ghsjfjghdıyu

Muhabir: HACER CEYLAN