Konya’nın çok sevilen, sağlık neferi ve hayırsever merhum Dr. Ali İhsan Dayıoğlugil, Konyalılar tarafından saygıyla anılıyor. Ali İhsan Dayıoğlugil’in oğlu Ali Gürbüz Dayıoğlugil ise babasının her zaman insanlara yardım ettiğini anlatıyor.

Tevafukun böylesi: Ölümü de ömrü gibi oldu! Tevafukun böylesi: Ölümü de ömrü gibi oldu!

Frrrrrefger

BAĞIŞLADIĞI OKUL HÂLÂ EĞİTİM YUVASI

Dr. Ali İhsan Dayıoğlugil, 1926 yılında Konya’da doğdu. 1951 yılında İstanbul Tıp Fakültesi mezunu oldu. Doğu Silvan’da asker doktorluğunu yaptıktan sonra Kadınhanı Devlet Hastanesinde 2 yıl doktorluk yaptı. Ardından Konya’ya geldi ve o zamanki devlet hastanesinde uzun yıllar doktorluk görevinde bulunan Dayıoğlugil, Konya Veremle Savaş Derneğinde baştabiplik yapıp uzun yıllar bu derneğin başkanlığını yürüttü ve verem hastalığıyla ilgili çalışmalarda sıkça yer aldı. Aynı zamanda Konya’da Tıp Fakültesinin kuruluşunda vardı. Meram’daki Tıp Fakültesi Hastanesi yapımında Veremle Savaş Derneği olarak destek verdi. Sonrasında 1967 yıllarında Meram Yaka tarafında Ali İhsan Dayıoğlugil İlkokulunu yaptırdı. Onu devlete bağışladı. Bu okul hâlâ daha başarılı bir şekilde öğrencilere eğitim vermeye devam ediyor.

10 5-2

GÜCÜ YETMEYEN HASTALARDAN MUAYENE ÜCRETİ ALMAZDI

Bunların dışında bir çeşme ve Lale Bahçe’de Ardıçlı Camisi de yaptıran Ali İhsan Dayıoğlugil, hayırseverlik noktasında son derece etkin ve bunu severek yapan bir insandı. Konyalı hayırseverin oğlu Ali Gürbüz Dayıoğlugil ise babasını şu şekilde anlatıyor: “Büyük ablam eczacıydı ve eczanesi babamın muayenehanesinin hemen altındaydı. Ben şuna çok şahit oldum; Babam hastayı muayene eder ve ücret almaz, aşağıya ablamın eczanesine iner ilaçlarını alır ve evine gönderirdi. Konya ve civarındaki ilçelerinde babamı kime sorsanız mutlaka bilir. Hem çok çevresi vardı hem de insanlar onu çok severdi, sayardı. Şimdi de babam merhum Ali İhsan Dayıoğlugil’in arkasından çoğu kişi hayır duası okumaya devam ediyor. Ayrıca babamın bağışladığı ilkokulda çalışan yöneticiler ve öğretmenler, babamın adını yüceltmek için gayret gösteriyor. Bunu görebiliyorum.” Hayırsever bir doktor olan Ali İhsan Dayıoğlugil, evlatlarına da sağlık sektörü konusunda teşvikte bulunmuş. Bir tane çocuğu Diş Hekimi ve diğer ikisi Eczacı olan Konyalı hayırsever, çocukları tarafından gururla anılıyor.

Jmykmöbhj

GÖNÜLLÜ DOKTORLUK DA YAPTI

Konya’nın Ladik ilçesinde bir cıva madeninde ücretsiz ve gönüllü olarak doktorluk yapan Ali İhsan Dayıoğlugil, cıva madeninde çalışanların ömrünün çok kısa olduğunu ve cıvanın akciğerlere yapıştığı zaman direkt ölüme sebep olduğunu bilirdi. Bundan dolayı Ali İhsan Dayıoğlugil o bölgede gönüllü çalıştı. Cıva madeninde çalışan işçiler de kendisini tanırmış ve çok samimilermiş. Konya’ya ve ilçelerine dokunan, insanların sağlığı için çırpınan Konyalı hayırsever Dr. Ali İhsan Dayıoğlugil, 70 yaşında hayatını kaybetti. Ama sevdikleri tarafından hayırla anılarak yaşatılıyor.

TUBA KAYA 

Editör: Birkan Bakay