Konya iş dünyasında sevilen bir şahsiyet olarak yaşamını sürdüren Eyüp Çikolata Şekerleme marka kurucusu iş insanı Merhum Hacı Mehmet Çakar’ın hayatını oğlu Abdulkadir Çakar anlattı. Çakar, babasının işi ve özel hayatına olan bağlılığı ve disipliniyle başarılı atılımlara imza atmasının yanında aynı zamanda sosyal hayatında da yardımseverliğiyle bilinen biri olduğunu ifade etti. Üretimde yeniliklere açık yapısı sayesinde dönemin üreticileri arasında ön planda yerini koruyan Merhum Çakar, aynı zamanda zekâsı ve merhametiyle de çevresi tarafından sevilen ve sayılan bir şahsiyet olarak anılırdı. O anları aktaran oğlu Çakar, “Çok küçük yaşlarda iş hayatına başlaması ve üstün zekâsı, onu işinde kısa sürede profesyonel biri haline getirdi. İnsanlar tarafından sevilen, üretimi çok seven biriydi.” İfadelerini kullandı.

BABASININ YOLUNDAN GİTTİ

1961 yılında Kadınhanı’nda, Hafize ve Kadir Çakar çiftinin 6 çocuğundan beşincisi olarak dünyaya gelen Hacı Mehmet Çakar’ın da hayatı baba mesleği ticaretle geçti. Kadınhanı’nda yaşadıkları çocukluk döneminde babası Kadir Çakar’ın toptan bakkaliye ve meyve- sebze toptancılığı yapan Hacı Mehmet Çakar 4 yaşına geldiği zaman ailesinin Konya merkeze göç etmesiyle birlikte bugün Türkiye geneli bilinir bir marka haline gelen Eyüp Şekerleme’nin de temelleri atılmış oluyor.

ÇOCUK DENİLEBİLECEK YAŞLARDA İŞ DÜNYASINA ADIM ATTI

Tevafukun böylesi: Ölümü de ömrü gibi oldu! Tevafukun böylesi: Ölümü de ömrü gibi oldu!

1964 yılında Kadınhanı’ndan Konya merkeze göç eden Çakar ailesi, burada da ticaretle ilgilenmeye devam ederek dönemin ticaret merkezi olarak bilinen Mevlâna Türbesi çevresinde bir bakkaliye dükkanında geçimlerini sağladı. Babası Hacı Mehmet Bey’in eğitim durumuyla ilgili bilgi veren oğlu Çakar, “Babam, ilkokulu Mahmut Şevket Paşa İlkokulu’nda, orta öğrenimini ise Karma Ortaokulunda tamamlamış. Tabi o dönemler liseyi bitiren, üniversite mezunu gibi iş sahibi oluyor; ilk ya da ortaokulu bitiren ise babasının kararlaştırdığı bir yerde iş hayatına başlayarak hayatını devam ettiriyor. Babam da bugün baktığımızda daha çocuk yaşta sayılabilecek bir yaşta babasının yanında ticari hayata atılmış. Dedem, Mevlâna Türbesi yakınlarındaki bakkaliyeyi işletmeye devam ederken aynı zamanda Toptancılar Çarşısında şekerleme ve lokum imalatına başlamış. Babam da okuldan sonra çalışma hayatına burada, şekerleme ve lokum sektöründe başlamış ve devam etmiştir.” diye konuştu. 1981 yılında askerliğini de tamamlamasının ardından işletmenin başına geçerek, bayrağı babasından devralan Hacı Mehmet Çakar, 1983 yılında ise Sıdıka hanımla hayatlarını birleştirerek Zeliha, Mesut ve Abdulkadir isimlerinde 3 çocuk sahibi oldu.

KONYA LEZZETLERİNİ İLK ÜRETEN İSİMLERDEN BİRİYDİ

Konya’nın sembolü lezzetlerinden biri haline gelen Mevlana şekeri ve akide şekeri üreterek Konya’nın tanıtımına katkıda bulunan Merhum Çakar, Konya’nın tarihi miraslarından biri haline gelen hurma şekerinin de ilk üreticilerinden biri olmayı başardı. Uzun yıllar Mevlana şekeri, akide şekeri ve lokum üretmesinin ardından 2004 yılında hurma şekeri üretimine başlayan Çakar, ‘Eyüp Şekerleme’ markasıyla o günden bu yana hafızalarda yer edinerek, geçmişten bugüne damaklarda aynı tadı bırakma hedefiyle çalışmalarına devam etti.

ÜRETTİKLERİ ONU SEKTÖRÜN ENLERİNDEN BİRİ HALİNE GETİRDİ

Ürettiği ürünlerle yerinde saymaksızın her geçen gün yeni bir lezzete imza atan Merhum Hacı Mehmet Çakar, 2008 yılında da bu yeniliklere bir yenisini daha ekleyerek kokolin ve çikolata üretimine başladı. Daha fazla istihdam kapısı aralayarak hem ekmek kapısı hem de büyüme potansiyelini artıran Çakar’ın iş dünyasında yaptığı diğer çalışmalarla ilgili konuşan oğlu Çakar, “Babam, döneminde ürettiği ürünlerle ilklere imza atmayı başarmış; 2008 yılında kokolin ve çikolata üretimine başlayıp daha fazla istihdam sağlarken bu atağı onun sektörde daha ileri düzeyde olmasına neden olmuş. 2009 yılında dışı gofret, içine krema olan ve yine Konya’nın bilinen ve sevilen lezzetlerinden biri haline gelen Konya sarmasını da ürün listesine dahil ederek çalışmalarında ivme kazanmıştır.” ifadelerini kullandı.

‘ÇEVRESİ, ONU YARDIMSEVERLİĞİYLE BİLİRDİ’

Üstün zekası, çalışma azmi ve otoritesiyle çevresindeki insanlar tarafından sevilen ve saygı gören bir isim olarak ömrünü tamamlayan Hacı Mehmet Çakar’ın aynı zaöanda girişkenliğiyle birlikte iş dünyasında başarıyı yakaladığını bildiren oğlu Abdulkadir Çakar, dedesinin başlattığı ticari serüven ve babasının bıraktığı yolda kendisi ve kardeşiyle birlikte sürdürdüklerini ifade etti. Babası Merhum Çakar’ın nasıl biri olduğuyla ilgili de konuşan Çakar, “Rahmetli babamız çevresinde sevilen, sayılan ve saygın bir iş adamıydı. İş ve aile konusunda otoriter ve zekası ile üstün bir insandı. Babamızın başarılı adımları günümüze kadar ulaştı. Bu da zekasının yanı sıra çok çalışmasıyla olmuştur. İş dünyasında girişkenliği ile bilinirdi. İş çevresindeki insanlar onu yardımseverliği ile bilirdi. Biz de babamızın bize bıraktığı Eyüp Çikolata Şekerleme’yi yaşatıyoruz ve Allah’ın izniyle yaşatmaya devam edeceğiz. Babamız bizim gurur kaynağımız, Rabbim bize de onun gurur kaynağı olabilmeyi nasip etsin.” şeklinde konuştu.

İYİLEŞTİKTEN SONRA DA DEVAM ETTİ!

Geçirdiği rahatsızlıklardan dolayı bir dönem iş hayatına ara vermek zorunda kalsa da 2 yıllık aranın ardından aşkı olan işine tekrar dönerek çalışmalarını sürdüren Merhum Hacı Mehmet Çakar’ın 2007 yılında geçirdiği kalp kapakçığı ameliyatının ardından 2012 yılında 80 günlük hayat mücadelesiyle birlikte oğulları olarak bayrağı kendilerinin devraldıklarını aktaran oğlu Abdulkadir Çakar, “Babam, 2012 yılında geçirdiği beyin kanaması sonucu 80 gün komada hayat mücadelesi verdi. Bu süreçte galip geldi ancak işlerin de bir şekilde devam etmesi gerekiyordu ve biz oğulları olarak Mesut Bey ile birlikte devraldık. Çalışmaya olan aşkı, ömrünün sonuna kadar süren babamız Hacı Mehmet Çakar, 2 yıllık iyileşme sürecinin ardından üretime kaldığı yerden devam etti. 2023 yılında, 62 yaşında Hakk’ın rahmetine kavuştu. Onu rahmetle anıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Muhabir: HACER CEYLAN