1930 yılında Çumra’ya bağlı Avdul Köyünde dünyaya gelen Mehmet Sayıcı Abdurrahman Sayıcı ve Ayşe Sayıcı çiftinin dört çocuğunun en büyükleridir. Mehmet Sayıcı çocukluk yıllarında babasının ve ailesinin Çumra’ya göç etmesiyle Çumra’ya yerleşir ve hayatına burada devam eder. Çocukluk yıllarında babası ve ailesinin yanında esnaflık ve çiftçilik öğrenerek ailesiyle birlikte bu işlerle meşgul olan Mehmet Sayıcı hem ilkokulunu hem de ortaokulunu Çumra Atatürk ilkokulunda okumuştur.

Konya’da toparlayıcı olduk Konya’da toparlayıcı olduk

O yıllarda Çumra’da henüz lise olmadığı için ortaokuldan sonra liseye devam etmeyen Mehmet Sayıcı babasının yanında aile mesleği olan tarım, çiftçilik, un değirmeni, petrol işletmeciliği, otelcilik, nakliye ve otobüs işletmeciliği gibi işlerde hayatını devam ettirmeye başladı. 1950 yılında Mustafa ve Leyla kızı Fatıma Hanım ile hayatını birleştirip yuvasını kuran Mehmet Sayıcının bu evlilikten yedi çocuğu dünyaya gelmiştir. Ailenin otobüs işletmeciliği yaptığı dönemlerde Mehmet Sayıcı Hac ibadetini yerine getirmek üzere 1965 yılında Suudi Arabistan’a giderek görevini yerine getirmiştir.

Vatani görevini yerine getirmek üzere Erzurum Sarıkamış’a giden Mehmet Sayıcı burada Süvari olarak görevini tamamlamış ve memleketine geri dönmüştür. Askerlik dönüşü ailesiyle birlikte yıllarca aile mesleği olan işlerde hayat mücadelesi vermiş ve bir aile işletmesi olan Sayıcılar Un Fabrikasında 30 yıla yakın bir zaman idarecilik yapmıştır. Dönemin siyasi Konjonktürü içinde Sayıcılar sülalesi her zaman Demokrat Partinin yanında yer almışlar ve Adnan Menderes çizgisinde siyasetlerini ortaya koymuşlardır. Onun için Mehmet Sayıcı ailenin bu geleneğine uygun olarak gençlik yıllarında zaman zaman aktivitelere iştirak ettiği Demokrat Partiden Belediye Meclisi Üyeliğine aday olur ve meclise girer. Ali Çoban’ın ikinci dönem başkalığında meclis üyesi olan Mehmet Sayıcı 1972 yılında Belediye Başkanı Ali Çoban’ın istifa edip başkanlığı bırakması neticesinde Belediye Meclisinde yapılan oylama ile Çumra Belediye Başkanlığına seçilmiştir.

Bir yıl süren Belediye Başkanlığı vekâleti döneminde Mehmet Sayıcı Başkan Ali Çoban zamanında başlatılan yatırımların tamamlanması ve belediye hizmetlerinin halka eksiksiz olarak verilmesi için çalışmıştır. Belediyeye ait olan Buzhanenin yapımı ve belediyeye greyder alımının yapılması kendisi zamanında olmuştur.

Hem aile efradı içinde hem de halk arasında itibarlı ve saygın bir kişiliğe sahip olan Mehmet Sayıcı 17.10.1985 tarihinde geçirmiş olduğu bir kaza sonucu hayatını kaybetmiş ve Çumra mezarlığına defnedilmiştir. Allah rahmet eylesin.

Kaynak: Sedat Ulupınarlı