Neolitik Döneme ait en eski yerleşimlerden bir parça olarak tanımlanmış Çatalhöyük, ilk ev mimarisi, ilk manzara resmi, ana çağdaş kültür gibi özgün buluntuları ve inanç eserleri ile insanlığın zamanına ışık tutuyor. Konya’nın Çumra ilçesinde yer alan ve 1958 yılında keşfedilen Çatalhöyük, turistler tarafından çok fazla ilgi görüyor. Çatalhöyük Karşılama Merkezine gelen ziyaretçiler, burayı beğendiklerini ifade ediyor.

7 5-3

ATALARIMIZIN YAŞADIĞI TOPRAKLARDA OLMAK ÇOK GÜZEL HİSSETTİRDİ

Gökçen Karaman, Karapınar’dan Çatalhöyük’e geldiklerini dile getirerek en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük’ü hep merak ettikleri için bir günlerini buraya ayırdıklarını belirtti. Hem müze hem de kazı alanı bulanan bu yerde teknolojiyi çok güzel kullandıklarını aktaran Gökçen Karaman, “Müzede yer alan ve anlatımlı dijital ekranlar sayesinde adeta eski insanların dönemine gitmiş kadar bilgi sahibi olduk. Geçmiş tarihimizle günümüzü iç içe katarak muhteşem bir uyarlama yapmışlar. Gördüğüm en iyi yerlerden biri olan Çatalhöyük’ün bu kadar güzel olacağını açıkçası tahmin etmemiştim. Bunun yanında yıllar öncesinde atalarımızın yaşadığı toprakların üstünde olmak çok değişik hisler uyandırdı. İnsan babaannesinin köyüne gidince nasıl ki farklı hisseder; burada da böyle oldu. Çatalhöyük’e herkesin en azından bir kere gelip ziyarette bulunmasını tavsiye ederim” şeklinde konuştu.

7 1 Gökçen Karaman

ÇATALHÖYÜK HEYECANLANDIRDI

Bahadır Karaman, Çatalhöyük’e gelince çok beğendiğini ve kendisinde güzel hisler uyandırdığını ifade ederek, Çatalhöyük’ün hayal edemeyecekleri kadar eskiye gitmelerini sağladığını öne sürdü. Karaman, “Çatalhöyük beni çok heyecanlandırdı ve bu kadar güzel olduğunu tahmin etmemiştim. Ayrıca müzedeki her eşyanın yanında bulunan dijital ekranlarda uzmanların bilgilendirme yapması ayrı bir hava katmış. Böylelikle geçmiş ve günümüz adeta iç içe geçmiş. Atmosfer harika. Bunun yanında yıllar öncesinde yaşayan insanların bulunduğu yerde olmak farklı duygular yaşamamızı sağladı. Bazı insanlar Çatalhöyük’e gelmeden önce taş, toprak olduğu düşüncesiyle ön yargılı yaklaşabilir ama buraya gelince beğeneceklerine inanıyorum” diye konuştu.

7 3 Bahadır Karaman

İNSANLARIN İLGİSİ ÇOK FAZLA VAR

Çatalhöyük Karşılama Merkezinde kültürel hediyelik eşya mağazasından sorumlu olan Mustafa Bayar ise şunları söyledi: “Mağazamızda defterler, magnetler, Çatalhöyük ile alakalı hediyelik eşyalar, bardaklar, çantalar, toprak ürünler, sepetler ve çok sayıda ürün mevcut. Buraya gelen insanlarımızın ilgisini çekiyoruz. Zaten direkt giriş kısımda olduğumuz için ziyaretçilerimiz hediyelik eşya almadan buradan çıkmıyor. Ürünlerimizin geneli el emeği olunca da insanların beğenisini daha çok topluyor. Ayrıca Çatalhöyük, yerliler kadar yabancı turistlerin uğrak noktası oldu. Yabancı turistler Türk kültürünü yansıtan eşyalar almayı çok seviyorlar. Çünkü onlarda merak uyandırıyor. Özellikle kazılarda bulunan figürlerle ilgili eşyaları alıyorlar. Dolayısıyla Çatalhöyük görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Herkesin burayı ziyaret etmesi gerektiğini düşünüyorum.”

TUBA KAYA

Konya Diş Hekimleri Odası seçime gidiyor Konya Diş Hekimleri Odası seçime gidiyor

7 2 Mustafa Bayar

Editör: Tuba Kaya