Türkiye’de bir ilke imza atan KTO Karatay Üniversitesi Enerji Yönetimi Bölümü, alanında uzman personel ve yöneticiler yetiştiriyor. Enerji Yönetimi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Tunçez, yeşil enerjiyle birlikte bölümün büyük yankı bulacağını ifade etti Enerjinin, gelişen teknolojiyle birlikte büyümesinin sürdürülmesi ve yönetimiyle ilgili sürecin çok boyutlu olarak ele alınması amacıyla Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi tarafından kurulan İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Enerji Yönetimi Bölümü, aynı zamanda Türkiye’nin bu alanda ilk lisans programı olma özelliğini barındırıyor. Mühendislik alanından farklı olarak yönetim, sektörel ilişkiler ve sürdürülebilirlik alanlarında nitelikli yöneticiler yetiştirme amacıyla yaptıkları çalışmalardan bahseden KTO Karatay Üniversitesi Enerji Yönetimi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Didem Tunçez, bölüm hakkında bilinçli tercih yapan öğrencilerin daha başarılı olduğunu söylerken, yeşil dönüşümle birlikte bölümün sektörde büyük yankı bulacağını da ifade etti.

3 9Fatma Didem Tunçez Kopya

ENERJİYE YENİ BİR BAKIŞ AÇISI!

KTO Karatay Üniversitesi’nin, disiplinler arası bir bölümde öncülük ederek farklı konularda olduğu gibi bu alanda da bir ilki gerçekleştirdiğini ifade eden Tunçez, enerji konusunda mühendislik üzerine yoğunlaşılırken, bölümün açılmasıyla birlikte konuya iktisadi ve idari bilimler çatısı altında da bir bakış açısının getirildiğine dikkat çekti. İlgili enerji şirketlerinin diğer şirketlerden farklı bir yaklaşımla eğitim almış, ekonomi ve yönetim alanındaki uzmanlara ihtiyaç duyduğunu belirten Tunçez, bu alanda kendini yetiştirmiş nesillerin istihdam edilmesi adına bölüm olarak gayret ettiklerini söyledi. Tunçez; enerji üretimi, satın alma, yatırım ve planlama alanlarındaki istihdam açığının da mezun olan öğrencilerle birlikte giderildiğini; bir kısmının ise bu alanda şirket kurma hedeflerinin bulunduğunu belirtti.

ENERJİNİN BİRÇOK YÖNÜ EĞİTİM OLARAK VERİLİYOR

Konya tanınıyor, sektör kalkınıyor! Konya tanınıyor, sektör kalkınıyor!

Enerji Yönetimi Bölümünün sayısal ve sözel olmak üzere farklı birçok eğitimi kapsadığını söyleyen Tunçez, eğitimlerle ilgili bilgi verdi. Tunçez, “Başlangıçta ekonomi ve işletme alanında eğitimler alınırken, 3. sınıftan itibaren branşlaşma ve alanında uzmanlaşmaya başlamış oluyoruz. Enerji pazarlaması, muhasebesi ve piyasa bilgisi gibi Türkiye’de enerji alanında ihtiyaç duyulan noktalarda eğitimler veriyoruz. Piyasa, her ne kadar Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından düzenlense de piyasadaki regülasyona uyum sağlamak durumunda olan şirketlerin bu durumu sıkı takip etmeleri gerekiyor. Bölümümüzde, bu durumların hukuki ve işletme boyutunu üstlenebilen gençler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Yalnızca yöneldikleri alanda değil, diğer alanlarda da kendini yetiştiren öğrencilerimizi mezun olduklarında farklı bir alanda gördüğümüzde o altyapıyı verebildiğimiz için mutlu oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hgsfjhfkjdgc

SEKTÖRDEN KOPUK YETİŞMELERİNE İZİN VERMİYORUZ!

Derslerin yanı sıra alanında uzman yöneticilerle öğrencileri bir araya getirerek kendi geleceğine yön veren gençler yetiştirme konusunda her türlü imkânın sunulduğunu ifade eden Tunçez, iş konusunda yapılan yönlendirmelerle öğrencilerin pratik tecrübe de kazandığına dikkat çekti. Network sağlarken, kendi becerilerinin de farkına varan gençlerin, mezun olduktan sonra da kolaylıkla iş sahibi olduğunu aktaran Tunçez, “Konya Ticaret Odası ve oda üyesi enerji şirketiyle, Konya’da yatırım yapan firmalarla irtibat kurarak fuarlarda bir araya geliyor, ziyaretler düzenliyoruz. Bu kapsamda öğrencilerimizin de sektörden kopuk yetişmelerine engel oluyoruz. Bu yıl sivil toplum kuruluşları iş birliğiyle bir yeniliğe daha imza atacağız. Öğrencileri, kendilerinden daha küçük öğrencilerle bir araya getirerek yeni bir sinerji oluşturmaya çalışacağız.” diye konuştu.

ÖNEMİ ARTIYOR, KTO KARATAY ÖN PLANA ÇIKIYOR!

Mezuniyet sonrası öğrencilerle irtibatta kalarak, ihtiyaçları doğrultusunda eğitim ve yönlendirme için yardımcı olduklarını dile getiren Tunçez, öğrencilerin başarılarıyla gurur duyduklarını ifade ederek, “Mezunlarımız enerji dağıtım ve üretim firmalarında işe başlayabiliyor. Kendi işini kurmak isteyen girişimci mezunlarımızı da farklı eğitimlerle destekliyoruz. Ticaret odası üniversitesi olarak, ticaret dünyasında ilerleyen dönemde yönetici olacak donanıma sahip nesiller yetiştiriyoruz. Mezun öğrencilerinin de takibini yapan bir eğitimci olarak; yönetici yardımcılığı yaparken, idarecisi olmadan da işlerinin yönetimi sağlayabilen ya da gerekli tecrübeyi elde ettikten sonra metropol şehirlerde, büyük şirketlerde yükselen öğrencilerimizin olduğunu görmek mutluluk veriyor. Bölümümüzün öneminin gün geçtikçe artması da bizi üniversite olarak bir adım öne çıkarıyor” dedi.

Mbcnmncmcmncbm

‘PİLOT UYGULAMALAR ARTACAK’

Türkiye’nin, İklim Değişikliğine Uyum Eyleminin Güçlendirilmesi Projesi çerçevesinde pilot il seçilen şehirlerden birinin de Konya olması dolayısıyla ‘şanslı’ bir konumda bulunduklarını söyleyen Tunçez, tüm dünyada değişime başlanılan sürdürülebilir enerjide, Konya’nın da önemle yer almasının öğrenciler için bir fırsat olduğunun altını çizdi. Güneş ve rüzgârdan elde edilen enerjinin kullanım alanlarının, yakın gelecekte genişlemesiyle birlikte ‘enerji yönetimi’ alanında ihtiyaç duyulan personel ihtiyacının da artacağına dikkat çeken Tunçez, pilot olarak başlatılan yatırımların kısa sürede artırılacağını düşündüğünü ifade etti.

‘BİLİNÇLİ NESİLDEN DAHA FAZLA VERİM ALIYORUZ’

Enerji Yönetimi Bölümüne başvuran öğrencilerden çoğunun bu konuda bilinçli ve öğrenmeye açık olarak bölüm tercihi yaptığına dikkat çeken Tunçez, bilinçli öğrencilerin mezun olduktan sonra da kolaylıkla iş bulabildiğini söyledi. Tunçez, bölüme olan talep ve bölümün bilinirliği ile ilgili ise, “Yeni nesil, bölümlerle ilgili araştırma yapıyor ve istediği bölümü bilerek tercih ediyor. Bu öğrencilerden daha fazla verim alıyoruz. Yüksek lisans programına da dahil olan öğrencilerimizle eğitimi 6 yıla tamamlıyoruz. KTO Karatay Üniversitesi; gençliğe önem veren, birebir ilgi ve eğitimin uygulandığı bir kurum. Bunun nedeninin de altyapıdaki sağlam temeller olduğuna inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Muhabir: HACER CEYLAN