Spora ve sporcuya verilen

değer ilçeye başarı getirdi

Araştırmacı-Yazar Muzaffer Tuklukcu, ilçenin yetiştirdiği spor adamlarını kaleme aldı. Tulukcu, ilçenin bu alanda büyük başarılara imza attığının altını çiziyor.

Lkhjljhçbj Ç

FOTO ALTI: Alpaslan Uysal Gümüşanespor şampiyonluk kupasıyla.

MİLLİ ATLET-FUTBOLCU-FUTBOL ANTRENÖRÜ

MEHMET ÖZDİL

1956 doğumlu Mehmet Özdil 1969 yılında Konya İmam Hatip Okulu öğrencisi iken atletizm sporu yapmaya başladı. Özellikle 400 metredeki başarısıyla çok geçmeden Konya rekoru kırdı, Milli formayı giyme şerefine erişti. Gelen talep üzerine Konya İdmanyurdu'ndan Mersin Amatör Atletizm Kulübü'ne transfer oldu ve bu vesile ile lise eğitimini Mersin'de tamamladı.  Sonrasında da eğitimini Ankara Spor Akademisi'nde sürdürdü. Bu dönemde Galatasaray'a transfer oldu ve 400-800-4x400 m Bayrak Yarışı'nda önemli dereceler yaptı. Eğitimini Konya Endüstri Meslek lisesinde sürdürürken okul takımı ile birlikte futbol oynamaya başladı. Yeteneği ve gayretiyle Mehmet Özdil her geçen gün futbolda da kendini geliştirmeye başladı. Galatasaray'dan Konya Demirspor'a transfer oldu, sonunda Demirspor sağlam bir sağ beke kavuştu. Mehmet Özdil 8 yıl formasını giydiği Demirspor'da Konya Şampiyonlukları 1976-1977 sezonunda Konya'nın ilk ve tek Amatör takımlar Türkiye Şmpiyonluğu'nu yaşama şerefine erişmişti. Aynı dönemde Amatör Takımlar Türkiye 2.liğini elde eden Konya karmasında da forma giyen Mehmet Özdil Demirspor'un formasını giydiği 8 yılda Kulüp Başkanı Ali Gözönü'den çok iyilik gördü.

Ömvnöjklghl

FOTO ALTI: Alpaslan Uysal Kaleci antrenörü olarak Tuzlaspor’da şampiyonluk onurunu yaşamıştı.

Aynı yıllarda Amatör Milli Takım'a çağırıldı. Kayseri Talas'taki kampta talihsiz bir sakatlık geçirince atletizmde Milli formayı giyen Mehmet Özdil futbolda bu onuru yaşayamadı (1978). Aynı dönemde okuldan mezun olup İstanbul'da beden eğitimi öğretmenliği çok kısa yaptığı dönemde Konya Yolspor'a transfer oldu.

Oıupoıupığu

FOTO ALTI: Futbol Antrenörü Sedat Öztokmak.

Burada şampiyonluklar yaşadı. Bir süre sonra önce yardımcı antrenör, devamında da antrenör olarak takımı başarıdan başarıya götürdü. Konya şampiyonlukları yanında 1991-1992 sezonunda turuncu- mavili Konya Yolspor 3. lige çıktı. 3.ligde de başarılı oldu. Sonraki yıllarda antrenörlüğünü yaptığı eski takımı Demirspor'a ve ertesi yılda Etbalıkspor'a grup şampiyonluğu yaşattı. Antrenör olarak son görev yaptığı Selçuklu Belediyespor'u Konya Şampiyonu yaptıktan sonra 2001 yılında antrenörlük hayatına son noktayı koydu. Futbol oynadığı dönemde yalnızca 1 sefer sarı kart gören ve centilmenliği nedeniyle futbolcu olarak ceza kuruluna seçilen Mehmet Özdil Karayolları'ndan emekli, Konya'da yaşıyor.

Oryıtoputpuoy

FOTO ALTI: Şampiyon olan Koya İmam Hatip Okulu antrenörü Mustafa Yavuz omuzlarda.

FUTBOL ANTRENÖRÜ OKAY CENGİZ

Aslen Akörenli 1957 doğumlu Okay Cengiz Konyaspor (siyah-beyaz) futbol okulu Konyaspor Genç, Konya Demirspor, Konyaspor (profesyonel) ve Tek Meramspor'da futbol oynadı (genelde sağ açık mevkiinde) Antrenörlük yaptığı kulüpler ise Tek Meramspor, Konya 1907, Karatay Belediyespor, Kasırgaspor, halen Karakartallarspor takımını çalıştırıyor. Konyaspor alt yapısına birçok futbolcu yetiştirdi. Ayrıca bunların içinde profesyonel olanlar da oldu. MEDAŞ emeklisi, halen Konya'da ikamet eden Okay Cengiz Kasırgaspor ve Karakartallarspor'un şampiyonluklar yaşamasına vesile oldu. Okay Cengiz’in oğlu ticaretle uğraşan oğlu Gökay Cengiz, Karakartalspor’da yardımcı antrenörlük yapmakta.

Çjkl.çklh.khi.

FOTO ALTI: U18 Konya şampiyonu Karakartallar takımı antrenörü baba Okay Cengiz, oğul Gökkay Cengiz şampiyonluk kupaları ile.

ATLETİZM ANTRENÖRÜ: MUZAFFER TULUKCU

1969-1975 yılları arasında Konya'da atletizm sporunun orta mesafe koşularında yarıştı.Bu dönemde antrenörü Mustafa Sılay'dı. Kulübü de İdmanyurdu idi.

Lkjgşjlhşlhg

FOTO ALTI: Mehmet Gökhan Ergün Milli formayı giyme şerefine erişti.

1974-1987 yılları arasında 14 yıl Konya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde kadrolu olarak Atletizm Antrenörü olarak görev yaptı. Sonrasında Şube Müdürü oldu .2001 yılında da emekli oldu. Antrenörlüğü döneminde Demirspor, Kültürspor Konyaspor Yolsporlu atletleri çalıştırdı. 14 yıllık antrenörlüğü döneminde sporcularından 14 tanesi milli formayı giydi. Yolspor Takımı 1.lige yükseldi, Meram Endüstri Meslek Lisesi Kros Takımı Gençler Türkiye Şampiyonu oldu. Sporcularından Türkiye ve Konya rekoru kıranlar oldu. Milli Atletlerden Zekeriya Akdoğan Balkan ikincisi oldu.

Utyeıutrıuı

FOTO ALTI: Antrenör Mustafa Kayıkcı Konya 1. ve 2.olan sporcularıyla.

Atletlerinden Kamil Çetin Fenerbahçe'ye Erdem Şerbetçigil,A. Korkut Yapıcı, M. Ali Uysal, Ali Tunç ve Mehmet Kuş Galatasaray'a, Zekeriya Akdoğan İstanbul Büyükşehir Belediyespor'a transfer oldu. 1983 yılı Yugoslavya'da yapılan Balkan Kros Şampiyonası'ndan Milli Takım Antrenörü olarak görev yaptı. Halen Konya'da yaşıyor.

J H D G K F D T U K

FOTO ALTI: Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen, Muharrem Mermer’i tebrikte.

ATLETİZM ANTRENÖRÜ: MUSTAFA YAVUZ

Aslen Akören Orhaniyeli olan 1950 doğumlu Mustafa Yavuz Antrenör Mustafa Sılay'ın ilgisi ile 1967-1972 yılları arasında Konya'da İdmanyurdu formasıyla orta mesafe koşular ve kros yarışlarında başarılı olarak Milli formayı giyme şerefine erişmişti. İmam Hatip okulunda son yıllarında fahri olarak okullu atletlere antrenörlük yaparken bir taraftan diğer okullardan gelenlere de ağabeylik yapmıştı.

H B D Z B Z V C N B

FOTO ALTI: Antrenör Adem Sarı sporcularıyla antrenmanda.

 Mustafa Yavuz 1974 yılı yazında İzmir'de açılan Antrenörlük Kursu'na katıldı, devamında da kadrolu olarak Konya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde memuriyete başladı, bu görevini 1978 yılına kadar sürdürdü. 1978 yılında Yüksek İslam Enstitüsü'nden mezun olunca öğretmenliği tercih etti .1999 (Eylül) yılında emekli olan Mustafa Yavuz halen Konya'da ikamet ediyor.

T R U S U S Y R J

FOTO ALTI: Dönemin Konya Valisi Lütfü Tuncel Antrenör Muzaffer Tulukcu’yu tebrik ederken.

FUTBOL ANTRENÖRÜ SEDAT ÖZTOKMAK

Futbola memleketinin takımı Akviran Kültürspor'da başladı ,3 yıl top koşturdu sonrası 8 yıl Konya Demirspor'da futbola devam etti. Beden Eğitim Öğretmenliği'nde 39 . yılını yaşayan Sedat Öztokmak daha sonra Antalyaspor'un kırmızı beyaz formasını giydi. 1987 yılında futbol antrenörlüğüne başlayan Sedat Öztokmak sırasıyla Konyaspor Alt Yapı sorumluluğu, PAF Takım Antrenörlüğü, Akşehirspor'da 4 sezon 3. lig mücadelesinde bulundu, sonra İstanbul'a geçti. 4 sezon Beşiktaş squat tarama grubu sorumlu antrenörlüğü devamında Antalya Yolspor, Antalyaspor Alt Yapı U13/14/15/16 /18 yaş takımları koordinatörlüğü görevine devam ediyor.

O Ş P Ş O B J Ş

FOTO ALTI: Antrenör Mustafa Kayıkçı’nın sporcuları kuşak imtihanında Ağrı.

UEFA A lisansı olan Sedat Öztokmak Süper Lig Yardımcı Antrenörlü, PAF Takım Antrenörlüğü, 3. Lig Antrenörlüğünde sayısız İl birinciliği ve Türkiye Şampiyonluğu yaşadı. Yetiştirdiği futbolculardan bir çoğu Genç ve A Milli Takım'da yer aldı .Sedat Öztokmak Antalyaspor'dan antrenörlük görevine devam ediyor.

G F A D B Z C V B C Z

FOTO ALTI: Antrenör Muhammet Mustafa Karaselek çalıştırdığı Kapadokya Bisiklet Takımı ile.

KALECİ ANTRENÖRÜ ALPASLAN UYSAL

Konyaspor Etibank SAS, Gebzespor, Fethiyespor, Tokatspor, Karamanspor, Aksarayspor, Endüstri Holding, Konya Kompen ve son olarak da Kütahyaspor'da futbol oynayan kaleci Alpaslan Uysal'ın kaleci antrenörlüğü yaptığı kulüpler Fethiyespor, Malatyaspor, Gümüşhanespor, Anadolu Üsküdarspor, 1922 Konyaspor, Keçiörengücü, Sakaryaspor, Bandırmaspor, Çorum FK ve Tuzlaspor

K F H J K H G K

FOTO ALTI: Antrenör Muzaffer Tulukcu 4 milli sporcusu ile: Erdem Serbetçigil, Hüseyin Kıyak, Zafer Göçmez ve Ali Tunç.

Alpaslan Uysal Antrenörlük yaptığı Tuzlaspor, Gümüşhanespor ve 1923 Konyaspor'da şampiyonluk yaşadı. Uysal ayrıca Fethiyespor'da play of final ve Çorumspor'da play of finali heyecanını yaşadı.

K J G F K H J F K

FOTO ALTI: Antrenör Fatih Harmancı Gençlik ve Spor sporcuları ile.

BİSİKLET ANTRENÖRÜ MUHAMMET MUSTAFA KARASELEK

1999 yılında Konya Selçuklu Belediyespor kulübünde bisiklet sporuna başladı. 2008 yılında da yetiştiği kulübe antrenör oldu .2 yıl sonunda 2010 yılında da Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde Bisiklet Antrenörü olarak devlet görevine başladı .2010 yılından bu yana 13 yıldır Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde antrenörlük görevini sürdürmekte. Bu süreçte Ürgüplü sporcularıyla Ulusal ve Uluslararası birçok başarıya imza attı. Ferdi olarak sporcularından birçoğu Milli formayı giydi, Milli takım seviyesinde Balkan şampiyonlukları yaşadı. 2013 sezonunda Yıldızlar Milli Takım Antrenörlüğü ve 2018 Büyük Erkekler Milli Takım Antrenörlüğü yaptı. 2023 yılı faaliyeti olarak Nevşehir Nevşehir Gençlik Spor ve Kapadokya Bisiklet Spor Kulübü yıldızlar kategorisinde faaliyetlerine devam etmekte. 2022 yılında kızı Eylül Karaselek'in bisiklet sporuna başlaması ve Türkiye 2. olması ile de Karaselek, ayrı bir heyecan ve gurur yaşamakta.

B V Z B C V Z B

FOTO ALTI: Antrenör Mehmet Gökhan Ergün Meram Belediyesporlu sporcuları ile şeref kürsüsünde.

BİSİKLET ANTRENÖRÜ FATİH HARMANCI

2004 yılında Selçuklu Belediyespor kulübünde bisiklet sporuna başladı. 2009 yılında Torku Şekerspor, 2011 yılında da Manisaspor, 2012 yılında da Salcona Arnavutköy kulüplerinin formasını giydi. 2013 yılında Konya Gençlik ve Spor kulübünde antrenörlüğe başlayan Fatih Harmancı ayrıca Spor Bakanlığı Projesi olan Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi antrenörlüğünü sürdürüyor. Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksek Lisans mezunu, Kademe Antrenörlük sahibi olan Harmancı aynı zamanda Akviran Belediye Kültürspor ve Konya Gençlik Spor Kulübü sporcularının antrenörlüğünü yapmakta.

N X V M X V

FOTO ALTI: Antrenör Muharrem Mermer sporcularıyla.

TAEKWONDO ANTRENÖRÜ KAYASULU ADEM SARI

1990 yılında teakwondo sporuna başladı, 1996-2016 yılları arasında Milli forma ile yarışma şerefine erişti. 2010 yılında antrenörlük belge, sertifika ve diplomasını aldı. Antrenörü Ali Bacaksız nezaretinde çalıştı. Emniyetspor ve Yeni Dinamikspor kulübü ile ilgilendi.

K F J G K F H K H G K

FOTO ALTI: 1976-77 Türkiye Şampiyonu olan Konya Demirspor. Ayaktakiler: Coşkun, Taşkafa Muammer, Alpaslan, Talik, Birol, Necdet. Oturanlar: Mehmet Ozdil (Akörenli), Ufuk, Bahadır, Okay Cengiz (Akörenli), Sarı Hayri.

TAEKWONDO ANTRENÖRÜ KAYASU'LU MEHMET GÖKHAN ERGÜN

Diş Hekimliği Kongresi tam not aldı Diş Hekimliği Kongresi tam not aldı

1980 yılında Çumra'da doğdu. Aslen Akören Kayasulu.1997 yılı itibarıyla antrenörü Hüseyin Toprak nezaretinde 7 yıl Toprakspor formasıyla taekwondo sporu yaptı. Batı gruplarında Türkiye üçüncülüğü var. 2003 yılında SÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Öğretmenlik bölümünden mezun oldu. Antrenör olarak birçok Milli müsabakalarda antrenörlük yaptı.23 DEAF İŞİTME ENGELLİLER OLİMPİYAT ŞAMPİYONASI'NDA Milli takım Antrenörü olarak görev yaptı. Bu şampiyonada tüm kategorilerde Olimpiyat Şampiyonluğu edilmesi şerefiyle “Devlet Sporcusu” unvanını aldı. Birçok Dünya ve Avrupa Dereceli Sporcular yetiştirdi. 2018-2019 yıllarında Konya Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi'nde (TOHM) antrenörü olarak görev yaptı. Konya Gençlik Spor İl müdürlüğünde 4. Kademe Taekwondo Antrenörü olarak görev yapan Mehmet Gökhan Ergün, Gençlik Spor İl Müdürlüğü Spor kulübü, Toprakspor, TSYO Spor, Konyaspor ve Meram Belediyespor kulüplerinde antrenörlük yaptı.

Ş L H K J Ş L K Ş

FOTO ALTI: Antrenör Muhammet Mustafa Karaselek kızı Eylül’ün de olduğu kız takımı ile.

KİCKBOKS ANTRENÖRÜ: MUHARREM MERMER

Özel kobra Spor Merkezi'nde Kickboks sporuna başladı. Konya Büyükşehir Spor kulübüne geçti. 3 yıl Karatay Belediyespor ,16 yılda Selçuklu Belediyespor'da antrenörlük yaptı. 2017 yılından beri de Meram'da özel salonlarda kickboks muaytai dersleri vermekte. Bir sefer Türkiye wushu kungfu branşında Türkiye Şampiyonu oldu. İller Arası Üç Anadolu şampiyonluğu olan dede adı Muharrem Mermer, aynı zamanda antrenörler Turan Çumralıgil ve Osman Vuruşkan nezaretinde boks antrenör antrenmanlarına da katılmıştı. Kickboks antrenörü Mermer birçok Türkiye şampiyonu yetiştirdi.

F S D V B X Z Z V

FOTO ALTI: Antrenör Adem Sarı sporcularıyla.

BADMİNTON ANTRENÖRÜ KARAHÜYÜKLÜ MUSTAFA KAYIKÇI

1996 yılında Selçuklu Belediyespor kulübünde Badminton sporuna başladı .1997 yılında Konya Gençlikspor 1918-2005 yılları arasında Konya Mevlanaspor forması ile badmintona devam etti. 2007 yılında Ferit Paşa İlkokulu'nda antrenörlüğe başladı. Sonrasında Ağrı Patnosspor, 2013 yılından sonra da Konya'da birçok okulda sporcularına emek verdi. Ağrı Patnos'ta görev yaptığı dönemde okullu sporcularının başarıları nedeniyle İlçe Kaymakamı tarafından “Takdir Belgesi'ne” layık görüldü.

K F H J Ö N M V B

FOTO ALTI: Kulüp başkanı Abdülkadir Renklibay ve Antrenör Mehmet Özdil’in gayretle ile 3.Lige çıkan şampiyon Konya Yolspor.

Beden Eğitimi öğretmeni olan Karahüyüklü hemşehrimiz Mustafa Kayıkçı okullarda taekwondo ve voleybol branşlarında da sporcu yetiştirdi. Yıldızlar Avrupa Şampiyonu Şerife Ilgaz'ın ilk antrenörü Kayıka Taekwondo Büyükler Dünya 2. ve 3.'sü Avrupa ve Akdeniz Oyunları, Balkan Şampiyonu olan Dürdane Altun'elide kısa süre çalıştıran Mustafa Kayıkçı halen Konya'da Selçuklu Seyit Ulugülyağcı İmam Hatip ortaokulunda beden eğitimi öğretmeni olarak görevini sürdürüyor.

L H J K Ş L H J K Ş

FOTO ALTI: İ.H. Okulu Atletizm Takımı Antrenörleri Mustafa Yavuz ile.

L K G J L J H

FOTO ALTI: Antrenör Okay Cengiz ve şampiyon Karakartallar.

Ş L H K Ş Ş

FOTO ALTI: Antrenör Fatih Harmancı sporcularını antrenmana başlatırken.

L K G L G J L

FOTO ALTI: Sedat Öztokmak antrenörlüğünü yaptığı Antalyaspor ile.

Mö Cmvö

FOTO ALTI: Profesyonel Teknik Sorumlu Mehmet Özdil’in Sahaya Giriş kartı.

G N Z F N X Z F N

Kaynak: MUZAFFER TULUKCU