Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi besi çiftliklerinde hareketlilik artmaya başladı. Kurbanlık hayvan almak için besi çiftliklerine giden vatandaşlardan bazıları hayvanın kilosunu tespit etmeye çalışırken bazıları da dişlerinden yaşını anlamaya çalışıyor. Konya’da uzun yıllardır besicilik yapan Eser Besicilik Sahibi Adnan Eser, kurbanlık fiyatlarının geçen seneye göre maliyetler sebebiyle artış yaşandığını ifade etti. 

Şhklşjkşj

‘FENNİ YEM ÜRETİCİLERİN BELİNİ BÜKÜYOR’

Kurban fiyatlarıyla ilgili bilgi veren Eser, “Eser Besicilik olarak uzun yıllardır besicilik yapıyoruz. Son 20 yılda da kurban satışı ile uğraşıyorum. Kurban fiyatları geçen yıla göre arttı.  Bunun sebebi girdi maliyetlerin artması.  Geçtiğimiz yıl canlı dana kilogram fiyatı 150 TL’ydi. Bu sene ise 270 TL oldu. Geçtiğimiz yılda kurbanlıklara talep erken başlamıştı. Bu sene de kurbanlıklara talep erken başladı. Bunun sebebi ise vatandaşların artan maliyetleri karşısında kurbanlık faaliyetlerinin artacağı düşüncesi. Kurban fiyatlarımızın içinde kesim parası da var. Bu yıl kurbanlıkların çoğunu satacağımıza inanıyorum.  Biz besicilerin kurbanda uygun fiyata kurban vermemiz için girdi maliyetlerin düşmesi lazım.  Fenni Yem fiyatlarının artışı çok fazla bizleri zorluyor. Süt üreticilerin sütte zarar etmesi ile danaları kestirdi. Danaların kesilmesi de inek bulma konusunda da sıkıntılara sebep oluyor. Bu da fiyatları artırıyor.  Kurbanlık alacak vatandaşlarımızın kurbanlarını erken almalarını onlar için karlı olur. “

Ijkşijşlilj

‘RANDEVU SİSTEMİYLE KURBANLARI KESİYORUZ’

Eser Besicilik Sahibi Adnan Eser, kendilerininden   kurbanlık alan vatandaşların kurbanlarını randevu sistemi ile kestiklerini ve vatandaşlara teslim ettiklerini ifade ederek, “Eser Besicilik çiftliğinden kurbanlıklarını alan müşterilerimizin kurbanlıklarını randevu sistemiyle beklemeden kesimlerini gerçekleştiriyoruz. Kurbanlarımız Sağlıklı ve veteriner kontrollüdür. Kurbanlarımızı üstü kapalı alanda profesyonel kasaplarla kesimi gerçekleştiriyoruz. Kesimlerimizi de profesyonel kasap ekibine kemiğinden ayırtma işlemi de gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Işğüııığ

Engel tanımadı, başardı! Engel tanımadı, başardı!

UYARILARDA BULUNDU

Kurbanlık alacaklara uyarılar da bulunan Eser, “Dini vecibelere göre yerine getirmek önemli bir vazifedir. Kurban kesen vatandaşlarımızın bunu yerine getirirken bu vecibeleri de gözetmesi çok önemlidir. Kurbanın alımından kesimine kadar bütün işlemleri kendisi takip etmesi gerekir. Sektör temsilcileri olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Kurban alırken dikkat edilmesi gereken hususların başında, hayvanın sağlıklı olması geliyor. Yürüyebilir olması yani aldığın yerden kesimin yapılacağı yere kadar yürüyecek durumda olması gerekiyor. Kulağı veya gözü olmayan hayvan kurbanlık olmaz” dedi.

Muhabir: MUHAMMED ESAD ÇAĞLA