Konya’da yaşayan doğuştan işitme engelli 16 yaşındaki Muhammet Taha Baskın, ilk kez katıldığı ve aralarında Olimpiyat ve Avrupa şampiyonu rakiplerinin olduğu İşitme Engelliler Büyükler Kata Şampiyonası'nda Avrupa şampiyonu rakibini yendi ve Türkiye ikincisi olarak gümüş madalyanın sahibi oldu. Bu aynı zamanda Türkiye’de bu kategoride elde edilen ilk derece oldu.

YENİ BAŞARILAR HEDEFLİYOR

Taha Baskın henüz çocuk olmasına rağmen spordan hiç kopmadı. Hedeflerine ulaşmak için gece gündüz çalışan Taha Baskın, ileride olimpiyatlara katılarak Konya’yı ve Türkiye’yi temsil etmek istiyor. Muhammet Taha, Ankara'da yapılan Türkiye İşitme Engelliler Büyükler Kata Şampiyonası'nda kendisinden yaşça büyük Avrupa şampiyonu rakibini yenerek Türkiye ikincisi olarak gümüş madalyanın sahibi oldu. Bu sonuçla Muhammet Taha, şampiyonaya katılan en genç sporcu olmanın yanı sıra Konya'da İşitme Engelliler Karate branşında ilk dereceye sahip olan sporcu oldu. Henüz yolunda başında olduğunu ifade eden Muhammet Taha, asıl hedefinin olimpiyatlarda Türkiye'yi temsil ederek altın madalya kazanmak olduğunu dile getirdi.

Akören Tarihi -124 Akören Tarihi -124

260-17

OLİMPİYATLARA KATILMAK İSTİYOR

Ortaokula giderken arkadaşının kick-bokstaki başarısının ardından ondan etkilenerek kick-boksa başlayan ardından da karate sporuna yönelen Muhammet Taha Baskın, “Her hafta antrenmanlar için Konya’dan Ankara’ya gidiyorum. Bu süreçte yorulmuyorum. Çünkü başarmak isteyen yorulmaz. Büyükler Türkiye Şampiyonasında maçıma çıkarken heyecanlıydım. Karşımda Avrupa şampiyonları, olimpiyat şampiyonları vardı. Onlarla karşılaşmaya çıkacağım için çok heyecanlıydım. Ama Avrupa Şampiyonunu yendim. Bundan sonrada çalışmalarıma azimle devam edeceğim. Sporu çok seviyorum” dedi.

HAYALLERİNİZDEN VAZÇEÇMEYİN

Karatede asıl hedefinin olimpiyatlar olduğunu anlatan Muhammet Taha, “Bu sporda benim asıl hedefim olimpiyatlarda ülkemize altın madalya getirmek. Olimpiyatlara kadar ilerlemek istiyorum. Spor benim için bir hayat. Spor yapmak isteyenlere tavsiyem; hedeflerine ulaşmak istiyorsanız hayallerinizden asla vazgeçmeyin. Spor hayatımızı kolaylaştıran ve hedeflere ulaştıran en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Yeter ki hayallerinizden hiçbir zaman vazgeçmeyin” dedi.

SAMET AKTAŞ

Editör: Tuba Kaya