Konya, öğrencilerin eğitim hayatına büyük katkıda bulunan birçok hayırseveri içinde barındırıyor. Vesile Sağ Ergun, Adnan Hekimoğlu, Kemal İnanç, Ayşe İnanç, Hasan Akbıyık, Mustafa Ceylan ve Mehmet Tuza bu hayırseverlerden sadece birkaçı.

07091305 I M G 20191206 W A0074

VESİLE SAĞ ERGUN

1921 Konya doğumludur. İlkokulu Mahmut Şevket Paşa İlkokulunda bitirmiştir. Ortaokulu Edremit’te okumuştur. Gazi Lisesine başlamış lise birinci sınıftayken evlenmiştir. Sancak Mahallesi Zeki Altındağ İlköğretim bahçesinde kendi adını taşıyan Vesile Sağ Ergun Anaokulunu yaptırmıştır.

2019 07 23

ADNAN HEKİMOĞLU

15 Temmuz 1953 yılında Konya'da doğdu. İlköğrenimini 19 Mayıs İlköğretim Okulunda tamamladıktan sonra orta ve lise eğitimini İzmir Özel Türk Kolejinde gerçekleştirdi. Daha sonra Konya'da kendi adına hububat alım satımıyla ticarete başladı.1985 yılında işini büyüterek Büyük Hekimoğulları Gıda San. ve Tic. A.Ş. unvanı altında Un fabrikası kurarak sanayiciliğe başladı. Sivil Toplum Örgütlerinin çeşitli kademelerinde görev aldı. Türkiye genelinde Bölge Un Sanayicileri Derneklerini bir araya toplayarak Türkiye Un Sanayicileri Federasyonunu kurdu. 2006 yılına kadar başkanlığını yaptı. Hâlen Un Sanayiciliği ve Ambalaj sektöründe ticarete devam etmekte olan Adnan Hekimoğlu, Osman Nuri Hekimoğlu Anadolu Lisesi’ni eğitim hayatına kazandırmıştır.

K 11123723 Okul Resim

KEMAL İNANÇ

1932 yılında Konya’nın Altınekin ilçesi Oğuzeli köyünde dünyaya geldi. Zamanın şartları kendisinin tahsil hayatına fırsat vermediğinden çiftçilikle hayata atıldı. Hem çiftçilik hem de nakliyecilik yapmaya devam etti.1945 yılında Eşi Ayşe Hanım ile evlendi, bu evlilikten altı çocuğu dünyaya geldi.1965’li yıllarda Konya’ya göç edip, nakliyecilik ve çiftçiliği uzun yıllar beraber yaptı. Nakliyecilikte Konya için bir marka olan İnanç Nakliyat A.Ş.’nin sahibi olan Kemal İnanç, bu ülkenin kalkınmasına ve ülkede çocukların gelişmesine katkıda bulunmak adına 2010 yılında Ayşe-Kemal İnanç İmam Hatip Lisesini eğitim hayatına kazandırdı.

K 16155050 Img 20240116 120926

AYŞE İNANÇ

1930 yılında Konya’nın Altınekin İlçesi Akviran köyünde doğdu. İlk tahsilini köyünde tamamladı.1945 yılında eşi Kemal Bey’le evlenen Ayşe İnanç, eşinin geri planda hep destekçisi olmuş ve evlatlarının yetiştirilmesinde en zor görevleri yüklenmiştir.

19172406 Nv Hba Qri 4 905554086994

Sessiz kahramanlar! Sessiz kahramanlar!

HASAN AKBIYIK

1928 yılında Konya' da doğdu. İlkokulu 1940 yılında Konya Ereğli’de tamamladı. 1945 yılında Konya Meslek Lisesi’nden mezun oldu. 1950’de Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi (eski adı ile Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu) Metalurji Bölümünden mezun olduktan sonra aynı okulda asistan olarak kaldı. İki yıl sonra ise kadrolu öğretmen olarak atandı. 1959 yılı kasım ayında Amerikan Hükümeti'nden aldığı bursla yüksek lisans için Philadelphia Pennsylvania Üniversitesine gitti. 1962 yılı haziran ayında master diploması aldı. Ardından bir yıl süreyle çeşitli fabrikalarda Metalurji ve özellikle ısıl işlemler konusunda ihtisas yapıp 1963 yılı sonunda yurda döndü. 1964 yılında Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Metalurji Lab. Şefliği pozisyonunda göreve başladı. Aynı dönemde Akşam Tekniker, Yüksek Tekniker Okulları ile ODTÜ' de ek görev alarak öğretmenlik yapmaya başladı. 1965 öğretim yılı sonunda öğretmenlikten ayrılarak ticari hayata atıldı. Malzeme konusunda yazdığı bir kitabı, iş hayatında ise 6 uluslararası birincilik ödülü olan Hasan Akbıyık 2008 yılında vefat etti. Ondan geriye yaptırdığı Hasan Akbıyık İlköğretim Okulu kaldı.

MUSTAFA CEYLAN         

1953 yılında Konya’nın Kaşınhanı Mahallesi’nde doğdu. İlköğrenimini Konya Kaşınhanı İlkokulu’nda tamamladı. Ortaokulu açıktan bitirdi.  1995–1998 yılları arasında HMS Özceylanlar Hidrolik Makine A.Ş.’de yönetim ortağı olarak görev yaptı. Bu şirketten 1998 yılında ayrılarak, aynı yıl Mustafa Ceylan Hidrolik Makine A.Ş. aile şirketini kurdu. Mustafa Ceylan iş azmi ve tecrübesi sayesinde Konya sanayisinde tanınmış, saygıdeğer iş adamlarından olmuştur. Hasan Akbıyık İlköğretim Okulunun yapımına Mustafa Ceylan da yardımcı olmuştur.

MEHMET TUZA

1944 Konya doğumludur. Konya Sanat Okulu’ndan mezundur. 1970 yılında inşaat ve sıhhî tesisat malzemeleri satışı üzerine faaliyet gösteren Paksu İnşaat Tesisat Mal. San. ve Tic. A.Ş. firmasını kurmuştur. 1987 yılında plastik yapı malzemeleri üretim ve satışı yapmak amacıyla Pakpen Plastik Yapı El. San. ve Tic. A.Ş., 1989 yılında IBG Pakplastik Plastik Yapı El. San. ve Tic. A.Ş. firmalarını kurmuştur. 2006 yılında alt yapı ve üst yapı boruları üretimi ve satışına başlamıştır. İki firma 2009 yılında Pakpen Plastik Boru ve Yapı El. San. ve Tic. A.Ş. unvanı altında birleşmiştir. 2001 yılında ürünlerin ihracını yapmak üzere İstanbul’da Pakpen Dış Ticaret A.Ş. firmasını kurmuştur. Mehmet Tuza, Paksu ve Pakpen AŞ. Firmaları ile başta belediyeler, karayolları, İl Özel İdareleri, Köy Hizmetleri, Devlet Su İşleri olmak üzere birçok resmi kuruma müteahhitlik hizmetleri vermiş, Konya’da Pakpen Meram Evleri, Torun İş Hanı gibi birçok dükkân, iş hanı ve mesken inşa etmiş, İstanbul’da Pakpen Plazayı, Antalya ve İzmir Bölge Müdürlükleri binalarını yapmıştır. Ayrıca Konya Organize Sanayi içerisinde sektöre kalifiye personel yetiştirme amacıyla yaptığı “Mehmet Tuza Pakpen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi” ile üniversite öğrencilerine sağladığı eğitim bursları kendisinin gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleri arasında yer almaktadır.

Muhabir: TUBA KAYA