Hayatı acılarla ve özlemle geçmiş, önce oğlunu daha sonra da eşini kaybetmiş acılı bir hayat sürdüren Merhume Fatma Köşger ve annesinden kısa bir süre sonra vefat eden oğlu Lütfü Köşger’in hayat hikayesini yakınları anlattı. Zorlu yaşam mücadeleleriyle dolu bir hayatın yanı sıra vefatından hemen önce oğlunun da kanser olmasıyla birlikte ikinci bir çocuğunu daha kaybedeceği korkusuyla dua eden Merhume Fatma Köşger ve oğlu Merhum Lüftü Köşger’in acı hayat hikayesini Ali Köşger anlatırken, Merhume Köşger’in vefatından hemen önce bolca ettiği dillere destan duayı da aktardı.

Uyturtyj

FOTO ALTI: Anne Fatma Köşger

EŞİNİN YOLUNU GÖZLEDİ

Kenan Köşger’in eşi Fatma Köşger ve oğlu Lütfü Köşger’in vefatlarının ardı ardına olması, Köşger ailesini büyük bir yıkıma uğrattı. Hayatı acılarla geçen Fatma Köşger ve oğlunun hayat hikayesini Kenan Köşger’in amcasının oğlu Ali Köşger anlattı. Kenan Köşger’le küçük yaşlardan bu yana hayatlarının birlikte geçtiğini söyleyen Hacı Ali Köşger, ilk olarak Kenan ve Fatma Köşger’in aile yaşantılarından bahsetti. 1966 yılında evlenen ve evlilikten kısa bir süre sonra askere giden eşinin yolunu gözleyen Merhume Köşger, eşi askerden geldikten sonra bu kez de iş için gittiği Almanya’da eşinin yolunu gözlemeye başlıyor. O yılları anlatan Ali Köşger, “Kenan benim amcamın oğlu. Çocukluktan bu yana hayatımız beraber geçti. 1966 yılında Fatma hanımla evlenmelerinin ardından 2 yıl 5 ay yaptığı askerliğin de hemen sonrası, aynı yıl, 1968’de Kenan’la birlikte Almanya’ya çalışmaya gittik. Almanya’nın farklı şehirlerinde bir süre çalışmanın arından tekrar biraraya geldik. Orada Avrupa Millî Görüş Teşkilatı’nın kuruluşunda bulunduk. Fatma hanımın ömrünün bu kısmı Kenan’ı beklemekle geçti.” diye konuştu.

Grt35443Tt

FOTO ALTI: Annesinden 1 ay sonra vefat eden oğlu Lütfü Köşger

OĞLUNDAN SONRA EŞİNİ DE KAYBETTİ

Fatma ve Kenan çiftinin yıllar içerisinde Naci isminde bir oğlu ve kızı olduğunu söyleyen Köşger, elim bir kaza sonucu Köşger ailesinin oğullarını kaybettiğini söyledi. Bu esnada Avrupa’da çalışmakta olan Kenan Köşger’in izne gelip tekrar çalışmaya dönmek zorunda olduğunu söyleyen Ali Köşger, “Acılı bir anne ve en yakın destekçisi olan eşi, tekrar çalışmak için yurt dışına dönmek zorunda kalıyor. Evlat acısının tarifi yokmuş, Fatma hanım’da bu acıyla imtihan ediliyor. Ben, bu olaydan sonra 1973 yılında Almanya’dan temelli olarak geri döndüm. Kenan ise 1977 seçimlerinde çalışmaya başladı. Binden fazla adamla birlikte seçim sürecinde yer alarak çalıştılar. Çalışmalar tamamlandıktan sonra dönüşte ise Yugoslavya’da arkadaşı Bolulu Hüseyin Tepeli’yle birlikte kaza geçirip vefat ettiler. Oğlunun vefatının acısını üzerinden atamamış olan Fatma hanımın acısına bir de eşinin vefatı eklenmiş oldu. Cenazelerini ise 7 gün sonra Türkiye’ye getirebildim.” ifadelerini kullandı. 1 erkek, 2 kız çocukları olan Köşger ailesinin daha sonra Ahmet ve Latife isminde ikiz bebeklerinin dünyaya geldiğini belirten Ali Köşger, Kenan Köşger’in vefatının ardından Fatma Köşger ve çocuklarına maaş bağlandığını söyledi.

Ghashjfsjjteı8979

ANNESİNİ HASTANEYE GÖTÜRÜRKEN HASTA OLDUĞUNU ÖĞRENDİ!

Köşger ailesinin çocuklarından biri olan Lütfü Köşger’in hayat hikayesini de aktaran Ali Köşger, “Lütfü, imam hatip lisesinde 2 yıllık yüksek okul okudu. Askere gidip geldikten sonra beyaz eşya ve halı satış bayiliğine başladı. Uzun süre bu işle meşgul olmasının ardından zarar edince bırakmak durumunda kaldı. Annesi Fatma Hanım bu zaman zarfında hastalandı. Oğlu Lütfü de annesi hastaneye götürüp getiriyordu ve kendisinin de hasta olduğu meydana çıkmıştı. Anne- oğlu ikisi birden kanser olmuşlardı.” Şeklinde konuştu.

Ghfdjhs56

‘İKİNCİ EVLAT ACISINI YAŞAMAMAK İÇİN DUA EDERDİ’

Derdi millet, sevdası Konya’ydı! Derdi millet, sevdası Konya’ydı!

Acılı bir hayat süren ve oğlunun ardından eşinin de vefatıyla karşılaşan Fatma Köşger, kanser olmasının ardından oğlunun da kanser olduğunu öğrenerek büyük bir imtihandan geçti. Tarif edilemeyen bir acı olarak nitelendirilen evlat acısını ikinci kez yaşamak istemeyen ve bunun için gece- gündüz dua eden Fatma Köşger’in ettiği duayı ise Ali Köşger şu şekilde aktardı: “Çok ağır bir imtihandan geçen Fatma Hanım oğlunun da kanser olduğunu öğrenince oldukça fazla üzülmüştü. Pandemi sürecinin çetin virüs hastalığında Fatma hanımın 2 erkek kardeşi ve yeğeni de hayatını kaybetti. Fatma hanım sürekli acı gördüğü için durmadan dua ederdi, ‘Allah’ım Lütfü’mün acısını bana gösterme’ diye. Böylece bir ay önce anne Fatma, bir ay sonra da Lütfü rahmetli oldular. Allah rahmet eylesin.”  

Kjghkghl0098

Muhabir: HACER CEYLAN