Kış gecelerinin vazgeçilmezi olan Türk kahvesi hakkında bilgilendirmelerde bulunan esnaf Arif Yanar, kahvenin çok faydalı olduğunu vurgulayarak kışın uzun sohbetlerde tamamlayıcı özelliğinin bulunduğunu da söyledi. Kahve; Türk kültürünün en vazgeçilmezleri arasında yer alır. Öyle ki kız istemesinden tutun 40 yıl hatır kalması için bile kahve tüketilir. Tarihi Bedesten Çarşısı esnaflarından Arif Yanar ise, kahvenin kışın, yaza göre biraz daha fazla tüketildiğini belirterek bunun kış günlerinde gündüzler kısa, geceler uzun olduğundan dolayı kaynaklandığını dile getirdi. Esnaf Arif Yanar, “İnsanlar kış aylarında yemekten sonra uzun sohbetlerde kahve tüketimini çok seviyor. Kışın hava soğuk olduğu için ısınmak amacıyla da kahve çok fazla içiliyor” diye konuştu.

8-6-8

KİLOSU 300 LİRAYA SATILIYOR

Kahvenin fiyatı hakkında bilgi veren esnaf Yanar, geçen seneye göre fiyatlarda artış olduğunu ifade etti. Yanar, “Türk kahvesinin kilo fiyatı 300 lira. Genelde sattığımız 100 gramlık kahve ise 30 lira. Geçen sene ise kilo fiyatı 250 liraydı. Kahve yurt dışından geldiği ve piyasada hareketlenmeler olduğu için ister istemez fiyatı arttı” şeklinde konuştu.

8-7-8

KAHVE MUTLULUK VERİR

Ak Parti Meram'dan Yenigün'e ziyaret Ak Parti Meram'dan Yenigün'e ziyaret

Kahvenin faydalarına değinen esnaf Yanar, dinlendirici, dinç tutucu özelliğinin olduğuna ve sindirimi rahatlattığına dikkat çekti. Yanar, “En başta kahve mutluluk sağlar. Arkadaşlarla ve ailenizle oturup sohbet etmelerinizi güzelleştiren en önemli unsur kahvedir. Bunun yanı sıra kansızlık ve kalp rahatsızlığı gibi bazı hastalıkları olan vatandaşların kahve tüketim miktarı noktasında uzmanlardan tavsiye alması gerekir” ifadelerine yer verdi.

8-5-9

KISIK ATEŞ VE SOĞUK SU…

İyi ve lezzetli bir kahvenin yapılması noktasında bazı tavsiyelerde bulunan Yanar son olarak şunları kaydetti: “Kahveyi soğuk suyun içine koyup kısık ateşte pişirmek gerekiyor. Yüksek ateşte kahvede tam olarak özdeşme olmaz. Bu noktada yapılan en büyük yanlış çabuk pişsin diye ocağı çok açmaktır. Bunun yanında közde ve odun ateşinde pişen kahvenin tadı bir başka olur.”  

TUBA KAYA