Geçmiş yıllarda ‘olmaz’ denilenleri günümüz teknolojisiyle elde etmek mümkün. Teknolojinin gelişerek son yıllarda epey yol kat etmesiyle birlikte maddi olarak varlığı söz konusu olmayan veriler, dijital ortamlarda insanlar için saklanabilir hale geliyor. Evrak işlemlerinin ömrünü tamamlamasıyla birlikte dokümanlara geçiş yapılırken, bu durum diğer veriler için de aynı sürecin habercisi oldu. Eski fotoğraf albümleri, yerini cihazlardaki foto galerilere bırakırken, fotoğraf ve diğer dosyaların uzun süre muhafaza edilmesi için ise alternatif yollara başvuruluyor.

Yaşayan bir eser olacak! Yaşayan bir eser olacak!

CİHAZA GEREK KALMADAN DEPOLAMA İMKANI

Her şeyin dijitalleştiği günümüz dünyasında ilk olarak baskıyla saklanan fotoğraflar, gün geçtikçe farklı saklama yöntemleriyle depolanma evrimini gerçekleştirmeye devam ediyor. Depolamada gelinen son noktada ise dijital depolama yöntemleriyle, herhangi bir cihaza bağlı olmaksızın verilerin saklanabildiği dijital ortamlar verileri ücretli ya da ücretsiz bir şekilde kayıt altına alabiliyor. Çeşitli yazılımlar aracılığıyla internet üzerinden bulut teknolojisi hizmete sunulurken hiçbir cihaza bağlı kalmaksızın depolama imkânı sunulmuş oluyor.

ALANA İHTİYAÇ DUYMADAN DEPOLUYOR!

Geçmiş yıllarda bilgisayar ya da telefonların hafızalarında, disketlerde ya da CD/DVD’lerde saklanan veriler, gün geçtikçe yok kat ederek taşınabilir ve daha hızlı aktarım sağlanabilir harici hard disklere; sonrasında ise flaş belleklere aktarılmaya başlandı. Bu durum geçmişe göre hayatı kolaylaştırsa da verinin saklanıldığı cihazın kaybolma ya da bozulma riskini de beraberinde taşıyor! Ancak son teknolojiyle birlikte sunulan imkanlar neticesinde bulut dosya depolama ile birlikte hiçbir cihaza bağlı kalmaksızın sunulan depolama alanları sayesinde internetin bulunduğu tüm alanlarda ve tek bir cihaza bağlı kalmaksızın verilere erişmek mümkün. Hiçbir alan ya da cihazda yer edinmeden, yalnızca şifreyle erişilebilen verilerin bulunduğu bulut teknolojisi, operatörler ve diğer bilişim şirketleri aracılığıyla hizmete sunuluyor. Belirli bir alana kadar ücretsiz sunulan depolama hizmeti, depolanan verinin büyüklüğü ya da kaldığı sürece göre ücretlendirilebiliyor.

Muhabir: HACER CEYLAN