Süt ürünlerine gelen zamlardan sonra vatandaşın sahurda en çok tüketilen peyniri almakta zorluk çektiğini söyleyen esnaf Harun Çoban, fırsatçıların önüne geçilmediği sürece bu durumun böyle gideceğini öne sürdü. Ramazan ayında sahurda en çok tüketilen besinler arasında yer alan süt ürünlerine gelen zamlardan dolayı vatandaş alışveriş yapmakta zorlanıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kadınlar Pazarı esnafı Harun Çoban ise, süt ürünlerine gelen fiyat artışından dolayı kendilerinin de memnun olmadığını belirterek vatandaşın sahurda en çok tüketilen peyniri almakta zorlandığını dile getirdi.

7 5-4

SÜT ÜRÜNLERİNE SÜREKLİ ZAM GELİYOR

Harun Çoban, geçen seneye göre süt ürünlerinin fiyatlarında büyük bir artış yaşandığından yakınarak esnaf olarak sinek avladıklarını ifade etti. Süt ürünlerinin çok pahalı olduğundan yakınan vatandaşların ise eskisi gibi alışveriş yapamadığından bahseden Çoban, “Tereyağın kilosu 320 lira, küflü peynir 150-160 lira, az yağlı beyaz peynir 100 lira, kırık kaşar 140, tüm kaşar 150-220 lira oldu. Geçen seneye göre fiyatlarda çok fazla artış yaşanıyor ve sürekli zam geliyor. Vatandaş süt ürünlerini alamıyor. Biz de bu durumdan memnun değiliz” şeklinde konuştu.

ESKİSİ GİBİ KİLOLARCA PEYNİR SATMAYI ÖZLEDİK

Türkiye’de süt ürünlerine olan talebin azaldığını dile getiren Çoban, imalatçının çiftçiden çok ucuza ürün aldığını ama fiyatta çok fazla artış yaptığını kaydetti. Çoban, “Asgari ücret oranı 17 bin 2 lira. Üretici de işçinin maliyetini bir şekilde çıkarmak istiyor. Bunun yanında kullandığı elektrik ve mazotun fiyatını sağlamak için de ürünlerin fiyatında artışa gidiyorlar. Bu da biz esnaflara ve vatandaşın cebine yansıyor. İnsanlara süt ürünleri pahalı geliyor. Alım gücü azaldı. İnşallah bu hayat pahalılığı bir an önce son bulur. Eskisi gibi kilolarca peynir satmayı özledik” diye konuştu.

Konya’da demokrasi şöleni yaşandı Konya’da demokrasi şöleni yaşandı

7 7-5

CAYDIRICI CEZA İSTİYORUZ

Süt ürünlerine sürekli gelen zamlardan dolayı sıkı denetimlerin yapılması gerektiğini vurgulayan Çoban, piyasayı fırsat bilip ürüne 2 kat fiyat koyması gerekenlerin 5 kat zam getirdiklerini ve fırsatçılık yaptıklarını ileri sürdü. Çoban, “İnsanları soyuyorlar. Özellikle yoksul kesimin hali daha kötü. Yetkililere sesleniyorum. Daha fazla beklemesinler. Fırsatçıların önüne geçmedikleri sürece bu durum böyle devam edecek. Sadece süt ürünleri için değil her şey için fırsatçıların önü kapanmalı. Sıkı bir denetim ve caydırıcı ceza bir şeyleri çözebilir” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞLAR DA ŞİKAYETÇİ

Süt ürünlerine devamlı olarak fiyat artışı getirmelerinden şikayetçi olan vatandaşlar ise şunları söyledi: “Mübarek Ramazan ayındayız. Sahurda ise hafif geldiği için kahvaltılık şeyler tüketiyoruz. Ama peynir fiyatlarından dolayı geçen sene aldığımız kadar bu sene peynir alamıyoruz. Ne yapacağımızı şaşırdık. Bu durum nereye kadar gidecek bilmiyoruz. Ancak artık son bulmalı. Rahat nefes almak istiyoruz.”

TUBA KAYA

Editör: Birkan Bakay