Tiroitte yeni yöntem: Lazer Tiroitte yeni yöntem: Lazer

Konya’da her sene geleneksel hâle gelen dernek stantlarının Kayalıpark’ta kurulması bu sene de devam ediyor. Cansuyu, Diyanet, İrşad, Dost Eli, İDDEF, Ribat ve İHH gibi yardım kuruluşları Ramazan ayı boyunca kurdukları stantlarda yardıma ihtiyacı olan insanlar için para ve gıda yardımı toplamaya devam edecek.

7 8 Kopya

KUYULARIYLA CAN SUYU OLUYORLAR

Cansuyu Derneği Gönüllüsü Cuma Dede, dernek olarak Gazze ve Afganistan başta olmak üzere insanlar için bağışlar topladıklarını belirterek bunun yanında yetimlere baktıklarını, fakir ülkelerde su kuyuları açtıklarını dile getirdi. Ramazan için de daha çok zekât, fitre ve fidye topladıklarını söyleyen Dede, “Bu yardımları da ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Konyalılar, Allah onlardan razı olsun, stantlarımızı hiç boş bırakmıyorlar. İnsanımız bir başkasına yardım eli uzatmayı seviyor. Her Ramazan ayında bu böyle devam ediyor. Ayrıca bizim derneğimize 6 Şubat depreminden etkilenen depremzedeler için çok fazla yardım bırakıldı. Konya’mızda hayırsever çok fazla var. Zaten herkes zekâtını ve yardımını yaparsa aç insan kalmaz” şeklinde konuştu.

7 10 Kopya

HAYIR YAPMAK ÖNEMLİ

Meram Hafızlık Kur’an Kursları Derneği Gönüllüsü Beyza Büze, dernek olarak Meram Müftülüğüne bağlı Diyanet kurslarının olduğunu aktararak orada hafızlık yapan öğrencilere yardım topladıklarını kaydetti. Depremzede ve yetim öğrencilere de yardım gittiğini açıklayan Büze, “Burada da standımıza gelip zekât, fitre, fidye veriyorlar ve bağışta bulunuyorlar. İnsanlar hafızlık yapan öğrencilere yardım etmek için adeta sıraya giriyor. Bu da bizi oldukça mutlu ediyor. Dolayısıyla hayır yapmak ve niyetin güzel olması önemli. İnsanlara faydalı olmanın verdiği duyguyu herkesin tatmasını isterim” diye konuştu.

ALAN EL, VEREN ELİ GÖRMEMELİ

İrşad Vakfı Gönüllüsü İsmail Soy, vakıf olarak stantlarında; zekât, fitre, fidye ve bağış topladıklarını belirterek bu topladıkları yardımların; Lale Bahçe’deki Hacı Şaban Kız Kur’an Kursu ile 4’er tane kız ve erkek öğrenci evlerine gittiğinden bahsetti. Ama bu son 2 aydır yardımların çoğunun Gazze’ye gittiğini dile getiren Soy, “Bunun yanında aileler gıda yardımı da yapıyoruz. Özellikle Ramazan ayı içinde gıda yardımı, ihtiyaç sahipleri için hazırlanıyor. Ayrıca şuna da değinmek isterim ki; alan el, veren eli bilmemeli ve görmemeli. Yardımın gerçekten böylesi makbul. Zaten birine faydalı olmanın verdiği his her şeye bedel” ifadelerine yer verdi.

7 13 Kopya

46 ÜLKEYE YARDIM GÖNDERİYORLAR

Dost Eli Derneği Gönüllüsü Ömer Serhat Sönmez, 2002’den beri faaliyet sürdüren derneklerinin insanlara bu Ramazan ayında da ‘dost eli’ olmaya devam edeceğini dile getirerek, “İhtiyaç sahiplerinin yanında oluyor ve 46 ülkeye de yardım gönderiyoruz. Bunun yanında Afrika ülkelerinde su kuyusu açıyoruz, yemek dağıtıyoruz ve oradaki hasta insanları ameliyat ediyoruz. Mescit, yetimhane, Kur’an Kursları da açıyoruz. Ayrıca dernek binamızın içinde ihtiyaç sahiplerine özel olarak ücretsiz ürünlerin yer aldığı giyim mağazası ve marketimiz var. Tespit ekiplerimiz yoksul aileleri buluyor, evlerine gidiyor, onlarla konuşuyorlar. Ardından dernek olarak bu ailelere yardım ediyoruz. Ramazan için ise standımızda zekât, fitre, fidye ve sadaka topluyoruz. Bunlar ise yardıma ihtiyacı olan kardeşlerimize ulaşıyor” diye kaydetti.

7 9 Kopya

BİRÇOK ÜLKEYE YARDIM ELİ UZATIYORLAR

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) Derneği Gönüllüsü Muhammed Mustafa Erdoğan, stantlarında yardıma muhtaç insanlar için zekât, fitre, fidye, bağış ve sadaka topladıklarını söyleyerek ayrıca Gazze, Doğu Türkistan ve Afrika gibi farklı ülkelere de yardım ettiklerine dikkat çekti. Erdoğan, “Hatta İDDEF olarak Nijerya’nın Cumhurbaşkanının oğluyla yakın bir irtibatımız var. Nijerya’daki en büyük kuruluşlardan biri biziz. Ramazan ayı içerisinde de yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım ediyoruz. Allah rızası için açta açıkta olan, kendine elbise alamayacak insanlara yardım etmek gerçekten güzel duygu” diye söyledi. 

İYİLİKLERE ARACI OLMAK MUTLULUK VERİYOR

Ribat İnsani Yardım Derneği Gönüllüsü Süleyman Erkek, Ramazan’ın bereket, paylaşma ve yardım ayı olduğunu belirterek bu yüzden dernek olarak kendilerine gelen yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için var güçleriyle çalıştıklarını vurguladı. Erkek, “Bize zekât, fitre ve bağışlar geliyor. Bunun yanında Gazze’de yardım, Afrika ve Afganistan bölgesinde ise yetim hafız çalışmalarımız var. Suriye’ye de yardım eli uzatıyoruz. Biz bu iyiliklere aracı olduğumuz için çok mutluyuz” dedi.

D C S C S C S S V C D F V F D

İNSANLARIN İHTİYAÇ SAHİBİ OLMASINI ENGELLEMEK İÇİN ÇALIŞIYORLAR

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Eğitim Sorumlusu Ahmet Taner Tuzlu ise şunları dile getirdi: “Standımızda her türlü bağışı kabul ediyoruz. Ama şu anda çoğunlukla Gazze’ye yardımlar geliyor. Zekât, fidye, fitre ve sadaka bağışlarını kabul ediyoruz. Konyalılar da yardımseverlikte adeta yarışıyor. Bunda Gazze’deki kötü durumun etkisi var. Bunun yanında Ramazan kumanyamız var. Bunu ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. ‘En iyi yatırım, kardeşe yatırımdır’ diye ise çok önemli bir kampanyamız var. Farklı bölgelerde insanların ihtiyaç sahibi olmasını engelleyip kendilerinin üretken hâle gelmesini sağlayan projelerimiz var.”

TUBA KAYA

C V F V F

Editör: Birkan Bakay