Selçuklu Belediyesi tarafından şehrin eğitim ve sosyal yaşamına kazandırılan Hatice Hatun Külliyesi çocukların eğitim hayatına farklı bir pencere açıyor. Külliye içerisinde yer alan dersliklerde 4-6 yaş aralığındaki çocuklar manevi değerlere uygun olarak verilen eğitimlerle nitelikli bir şekilde geleceğe hazırlanıyor. Hatice Hatun Külliyesi’nde Millet Kıraathanesi ve Hanımlar Lokali de mahalleliden yoğun ilgi görüyor. Millet Kıraathanesi’ndeki etütlerden faydalanan öğrenciler de hizmetlerden oldukça memnun. İki adet 500 metrekarelik bina ve bir camiden oluşan ve donatılarıyla Hacıkaymak Mahallesi’nde hizmet veren külliye her yaştan kullanıcısının yüzünü güldürüyor.

13 1 Kopya-1

HATİCE HATUN KÜLLİYESİ ÇOCUK MEKTEBİ DONANIMLI NESİLLER YETİŞTİRİYOR

Selçuklu Belediyesi’nin okul dışı öğrenme ortamları markalarından bir tanesi olan Hatice Hatun Külliyesi okul öncesi çocuklara manevi değerlere bağlı, nitelikli eğitim imkanı sunuyor. Külliye içerisinde yer alan Çocuk Mektebi ve Kur’an Kursu okul öncesi 4-6 yaş grubunu geleceğe değerlerinden kopmadan hazırlıyor. Çocuk Mektebi Külliyesi’nde “Elif” Atölyesi, “Ba” Atölyesi, El becerileri Atölyesi (Ahşap), Kıssahan Atölyesi (Sahne sanatları, Kütüphane, Drama), Oyun ve Rekreasyon Atölyesi (Zekâ Oyunları) yer alıyor.  Bu fonksiyonları ile öğrencileri iyi ve kaliteli insan olma yolunda geleceğe hazırlayan külliyede yaz dönemlerinde 4-6 yaş dışında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine de eğitim veriyor. Ayrıca külliyede veliler de unutulmuyor ve yılın belli dönemlerinde veli-öğrenci ekseninde müfredata uyumlu değer eğitimlerini desteklemek amacıyla eğitimler veriliyor.  Yıl boyunca yoğun bir ilgi ile nitelikli bir eğitim veren Hatice Hatun Çocuk Mektebi Külliyesi’nden   2018-2019 eğitim öğretim yılında 1540, 2020-2021 eğitim öğretim yılında 1604, 2021-2022 eğitim öğretim yılında ise 3000 öğrenci, 2022-2023 eğitim öğretim yılında ise 3500 öğrenci yararlandı.

Öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

İsmim Zeliha Yüzügüldü Cengiz. 1975 Konya doğumluyum. İlk, orta ve Liseyi Konya’da okudum. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunuyum.2012 yılında atandığım Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Kur’an kursu öğreticiliği ile Kredi ve yurtlar kurumunda üniversite öğrencilerine yönelik manevi danışmanlık ve rehberlik alanında görev yaptım.2022 yılında yönetici olarak görevlendirildiğim Hatice Hatun Kur’an kursunda halen bu görevi sürdürmekteyim.

13 6 Kopya

Hatice Hatun Külliyesi hakkında bilgi verir misiniz?

Okul öncesi eğitime devam eden çocukların bilişsel, bedensel ve duygusal gelişiminin akranlarına göre ilkokula başlarken daha avantajlı ve ileride olduğu bilinmektedir. Malum olduğu gibi Hazır bulunmuşluk düzeyi üst seviyede olan bireyin başarı skalası da artarak yaşam boyu devam etmektedir. 4-6 yaş grubu çocukların, kişisel gelişim ve akademik başarının yanı sıra manevi bilgi ve donanım altyapısı ile geleceğe yoğunlaşması sağlanmalıdır. Bu nedenle, çağın en büyük handikaplarından olan “iyi ve kaliteli insan” kaynağının azlığı, birçok kurum ve kuruluşun harekete geçmesini sağlamıştır. İşte Selçuklu Belediyesi ve Selçuklu Müftülüğü paydaş olarak Hatice Hatun Külliyesin de bu eksikliği gidermek için bünyesinde gerçekleştiren atölye çalışmalarıyla çocukların gelenekten kopmadan çağa hazırlanmasını ve manevi değerlerle bezenmiş iyi alışkanlıklar kazanmasını sağlıyor. Aynı zamanda bu külliyede çocukların yanı sıra anne ve baba eğitimleri de eş zamanlı olarak aile gelişimine katkı sağlıyor.  Hatice Hatun Külliyesi Diyanet İşleri Başkanlığımızın örnek yerleşkelerinden birisi. Derslerimizi atölye şeklinde yapıyoruz.  5 ayrı sınıfımız mevcut. Her atölyemizin kendi içerisinde bir özelliği var.  Öğrencilerimiz sabah ve öğle grubu olmak üzere iki grup halinde ders yapıyorlar. Öğrencilerimiz her bir atölyeyi görerek evlerine giderler.  Burada Diyanet İşleri Başkanlığımızın Temel Kur’an Kerim eğitimini okul öncesi eğitim müfredatıyla birlikte uygulamaktayız. Öğrencilerimizi İslam dininin, değerlerinin insan hayatına anlam kazandıran olgulardan biri olduğunu fark etmelerini, Kur'an-ı Kerim'i ses ve şekil olarak tanımalarını, sağlıklı bir din değer ve ahlak gelişimini sağlayarak mezun etme gayretindeyiz. Ayrıca Külliyede yaz kurslarımızda ilk, orta ve lise öğrencilerimize yönelik sınıflarımızla birlikte, ihtiyaç odaklı program kapsamında yetişkin bayan sınıflarımızda mevcuttur. Yine eğitim dönemi boyunca hanımlar lokalimizde tefsir, hadis ve Cuma derslerimiz bayanlara yönelik devam etmektedir. 

13 7-1

Hatice Hatun Külliyesine kayıt olma şartları nelerdir?

Hatice Hatun Külliyemize vatandaşlarımızın yoğun bir teveccühü söz konusu. Kursumuz ilk başladığında 5 sınıf tek dönem olarak hizmet veriyordu.  Şimdi ise iki dönem olarak hizmet vermeye devam ediyoruz. Kursumuza kayıtlarımızı Diyanet İşleri Başkanlığımızın 4-6 Yaş Kur’an Kurslarına kayıt şartlarına göre gerçekleştiriyoruz.  Yoğun talebe karşı bu yıl ikametgah şartını da dahil ettik.

13 14

Velilerden dönüşleriniz ne şekilde oluyor?

Velilerimize yönelik bazı eğitimler gerçekleştirdik. Bu eğitimlerin amacı kursumuzdan faydalanan çocuklarımızın Diyanet işleri başkanlığımızın 4-6 yaş Kur’an kurslarında uygulanan müfredat programındaki değerlerin çocuklarda kalıcı olması, karakterlerine etki etmesi ve ailelere bu değerlerin sürdürülebilirliğinde yardımcı olmak üzere müfredatla uyumlu eğitim desteği yapabilmekti. Bu konuda da velilerimiz yoğun teveccüh göstermiştir ve çok güzel dönütler aldık. Sizin aracılığınızla da katılım sağlayan velilerimize tekrar teşekkür ediyorum. Ayrıca hocalarımız Mezun olan öğrencilerimizle belli aralıklarla bir araya gelerek onların süreçlerini de takip etmekteyiz.

13 8-2

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA 

Konya çok güzel bir şehir Konya çok güzel bir şehir

Editör: Birkan Bakay