banner5

Küresel düzende çok farklı açılımlar ve değişimler yaşanmakta gibi görünmekte. Biraz daha ileri gidersek aslında şu an yaşananları küresel bir kuluçka dönemi olarak değerlendirmekte fayda var ve asıl düzenin oluşmasının ön aşamasında olduğumuz ifade edebiliriz.

DOLAYISIYLA

Sürece ülkemiz özelinden, küresel ölçekten bakalım

NET OLARAK BİLDİKLERİMİZ

AB üyeliğine ülke olarak bizi almayacakları kesin. Bu kısmı biraz açarsak AB, bana göre uzun vadeyi doldurdu orta vade içerisinde birlik olarak çöküş sürecine girdi. Bunun birçok göstergesi var ama esas konumuz bu değil. Dolayısıyla AB üyelik saplantısından bir an önce kurtulmamız lazım

Gümrük Birliğine tam katılımda mümkün değil. Buradan da bakarsak; ülke olarak GB sürecini iptal edip, AB 27 ile blok bir Serbest Ticaret Anlaşması yapmamız lazım.

Şangay İş birliği Örgütü hem siyasi hem de ekonomik bağlamda Türkiye üzerine oturmayan bir elbise. Ayrıca ŞİÖ üyeleri kendi aralarındaki birçok siyasi meseleyi de halledebilmiş bir örgüt değil. Ekonomik bağlamda Türkiye’ye dar gelir.

Amerika, bırakın stratejik ortaklığı, ülkemize karşı tam bir düşmanca bir tavırla gelmekte. Amerika’dan bağımsız olarak bir ekonomik ve siyasi bir model Türkiye’nin lehine olan bir durum olduğu da kesin.

Rusya kısmına gelince, birçok konuda anlaşmamamıza rağmen, anlaştığımız konularda ortak hareket edebildiğimiz bir ülke. Buradaki iletişimdeki güç ise iki lider tarafından yönetilmekte. Olası lider değişimleri Rusya ilişiklerinde bir soru işareti olarak karşımıza çıkmakta.

Son olarak, batı olarak ifade ettiğimiz bloğun, AB-ABD tüm politika uygulamaları ve söylemleri Türkiye düşmanlığı üzerine

O HALDE

Ne yapmamız lazım?

YENİ BİR EKONOMİK VE SİYASİ BİRLİK

Evet şu an itibariyle Türkiye bu konjonktürde bu çalışmayı yapabilir ve tamamlayabilir.

AMA TEK ŞARTLA

Ekonomiyi düzeltmek ön şart. Ekonominin düzelmesi ile içimizdeki gereksiz kavgaları siyasi kavgalara son verip ortak hareket edebilmek ise diğer bir gereklilik.

ÇÜNKÜ

Ekonomik bağlamda bir denge kuramazsak, bu enflasyon ve ekonomik problemlerle devam edersek bu süreci bize yaptırmazlar.

DOLAYISIYLA

Gerçek bağlamda ülkemiz gerçeklerini de soyutlamadan, ekonomi bilimi ve ortak akıl ile müşterek bir ekonomik politika sistemi üretmemiz lazım.

DÜŞÜNMEMİZ GERKENLER

  • Riskli dönemlerde kur dalgalanmalarına karşı dalgalı kur rejimine alternatif
  • Küresel ekonomik politika üretmemizi engelleyen Gümrük Birliği yerine yeni AB ile yeni bir Serbest Ticaret Anlaşması
  • Küresel ölçekte, SWİFT sistemine ve Mastar ve Visa kartlara alternatif bir ödeme sistemi. (Yeni kurulacak ekonomik ve siyasi birlik bu işin temellerini atabilir.) Şu an için Rusya’nın içine düştüğü durum gelecekte Suriye ve Yunanistan anlaşmazlığına karşı ABD tarafından yapılması muhtemel olası ekonomik yaptırımlar için elzem
  • Aşamalı bir şekilde dolar ile yapılan ticareti azaltmak ve dolar yerine, ülkeler arası yerli para veya alternatif olarak EURO gibi alternatif para birimlerini tercih etmek.

SONUÇ: Yazması benden, düşünmesi hepimizden, alternatif politika üretmesi ise siyasilerden

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50