1933 yılından itibaren iş hayatına yeni tecrübeler ekleyen, günümüze kadar, gelişerek ve büyüyerek gelen Hasan Kulu Orman Ürünleri A.Ş., “Kaliteli ürün, memnun müşteri” anlayışı ile lider konumunu sağlamlaştıran öncü bir firma olmaya devam ediyor. Bu başarının temelini atan ise merhum Hasan Kulu. İş hayatındaki çalışkanlığıyla, dürüstlüğüyle, yardımseverliğiyle adeta örnek bir hayat sürdüren merhum Kulu, bu güzel hasletlerle anılan bir isim oldu. Küçük yaşlarda iş hayatına atılan ve kısa sürede başarıyı tüm zorluklara rağmen yakalayan merhum Kulu’nun emaneti, yetiştirdiği evlatlarıyla bugün yaşamaya devam ediyor. Merhum Hasan Kulu, hayırseverliği ve yardımseverliğiyle öne çıkmayı sürdürüyor.

Gfdfgdbbcvbcvcbvcvb

İNSANLARIN SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN ADETA SEFERBER OLURDU

Merhum Hasan Kulu, insanların ihtiyaçlarını çözmek için yardıma koşar ve pek çok kişinin sorunlarını çözermiş. 1942 yılında doğan Hasan Kulu, ilkokuldan sonra babasının yanında evlerin altındaki atölyede küçük yaşta marangoz olarak çalışmaya başlamış. Hasan Kulu’nun oğlu Mustafa Kulu ise babasının hikayesini şöyle anlatıyor: “Rahmetli babam, 1908-1987 yokluk yıllarında marangozluğu meslek edinmiş hem babasına hem ailesine bakmış. Babam rahmetli ile ilgili birçok olay var. Çünkü problemli işleri çözmeyi severdi. İhtiyacı olana Allah için yardım ederdi. Bu hususta samimiydi ve gövdesini koyardı. Yok iken bile birinin bir ihtiyacını çözmek için çabalardı. Yok iken verirdi. Kamyon alacak kamyoncu, dükkan açacak esnaf, küs olanlar babama gelir ve akıl alırdı. Babam rahmetlinin biraz olağanüstü sayılabilecek olaylara da ikramı olmuştur. Allah razı olsun babam küçük yaşlarda iken dedem inşaattan çatıdan düşüp sakatlanmış ve iş yükü babama kalmış. Babam hem nadir bulunan bir zekası hem de çalışkanlığı sayesinde genç yaşta birçok kişiyi çalıştıran ve büyük işler alan bir esnaf olmuş. Zekâsı ile alakalı Dinekli Avni Çetin abinin hikayesini anlatmak isterim. Avni abi inşaatın kapı ve pencerelerini yaptırmak üzere babamı çağırır. Babam metre ile ölçer fakat not almaz. Avni abi uyarır. Babam ben kafamda tutarım gerek yok der. Avni abi inanmaz ve tutamayacağına yanlış yapacağına dair iddiaya girerler. Babam kazanır. 1974’lerde marangozluktan keresteciliğe geçer. Cesareti ve nasibi sayesinde çabuk ilerler. Turgut Özal döneminin hızlı büyümesinden faydalanır. Rahmetli Özal’ı çok severdi. 90’lı yıllar bizim de iş hayatına katıldığımız zamanlardı kardeşimle beraber. Fakat o zamanlarda ekonomik bozukluktan zararlı geçen yıllar oldu. Yaşanan sıkıntılarda babam işi yavaşlatmadı son hız ile çalışmaya devam etti. 2002 yılının Ağustos’unda kalp krizi sonucu vefat etti.”

Zzzaaazz

MADDİ MANEVİ HERKESİN YANINDA OLURDU

Bisikletin Pele’si; Yusuf Ecevit Bisikletin Pele’si; Yusuf Ecevit

Rahmetli babasının cömertlikte akarsu gibi olduğuna dikkat çeken Mustafa Kulu, “Babam rahmetli cömertlikte akarsu gibiydi. Merhamet yönündeki tüm hayatı buna bir örnekti. Üstün ve özel hallere sahipti. Mesela 15-30 kişi çalıştırdığı zamanlarda işçilerden birinin dükkanın aşçısının pişirdiği yemeği yemediğini fark etmiş. Sonra onu yanına çağırıp neden yemediğini sormuş ve işçiye yevmiyesinin dışında para vermiş ve sen git dışarıdan ye diye göndermiş. Rahmetli babam insanların hallerinden, durumlarından hemen anlar ve ihtiyaçlarını giderirdi. Dedem 13 yıl kadar felçli ve yatalak bir zaman geçirdi. Babam işe giderken sabahları dedemin elini öper, saçını sakalını sıvazlar, sever ve dedeme harçlık para verirdi. Rahmetli dedem o paraya inanılmaz mutlu olurdu. Felçli yatalak paraya ne ihtiyacı var demezdi. Babacığımın üstün halleri bu sayfalara sığmayacak kadar çoktur. Tüm sülalenin kışlık odununu mutlaka güzden gönderir, sülalede ihtiyacı olanları asla unutmaz, maddi ve manevi sürekli herkesi görür gözetirdi. Mesela akrabalarımızdan biri ciddi anlamda ihtiyaçlıydı. Düzenli olarak iki ayda bir erzak ve et alarak onlara yemeğe gidilirdi. Eti özellikle çok fazla alırdı ki kalanı onlara uzun süre yetişsin diye ve böylece gönül incitmeden hayrını da yapmış olurdu. Çocukları çok sever büyüklere aşırı hürmet ederdi” şeklinde konuştu.

Hnbnnbnbnbv

ÖĞRENCİLERE DE YARDIM ELİ UZATTI

Babasının çalışkanlığı, ileri görüşlülüğü ve zekasıyla çevresindekileri kendine hayran bıraktığını ifade eden Kulu, şunları söyledi, “Babam gündemi, siyaseti çok iyi takip eder ve analiz yapardı. Vefatından kısa bir süre önce kendisini ziyarete gelen ilahiyat hocaları babamın feraseti ve ileri görüşlülüğüne şaşırdıklarını ifade etmişlerdi. Vefatından 5-6 yıl sonra bir vesileyle karşılaştığımız Salih Odabaşı Hoca babamla ilgili bir anısını çok duygulanarak anlattı.  Babam bir gün yüklü bir meblağ parayı hocanın masasına koymuş ve ‘bu yıl çok kazandım elhamdülillah. Siz bu parayı imam hatipteki bu çocuklar için ve okul için harcayın’ diye söylemiş. Salih hoca, ‘ben ne daha önce ne de daha sonra böyle kendiliğinden, istemeden para getiren görmedim’ dedi. Hakikaten de sayılamayacak kadar çok örnek halleri vardı. Allah ebeden, daimen razı olsun. Mekanı cennet olsun. Örnek hallerini yaşamayı bizlere de nasip etsin.”  

Bvcbvbcvbvbvbv

Muhabir: TUBA KAYA