Konya’nın İmrenler Kasabası’nda doğan ve küçük yaşta İstanbul’a giderek 1978’den bu yana lojistik sektöründe çalışan Halil Günal, çalışma hayatını anlattı. Yılların vermiş olduğu tecrübeyle lojistik sektörünün birçok dalında görev yapan Günal, 2011 yılında 3 ortağı ile birlikte kurmuş olduğu 4D Lojistik Hizmetleri ve Dış Ticaret Anonim Şirketi’nde sektörün nabzını tutmaya devam ediyor.

Whatsapp Image 2023 10 30 At 12.38.31

EĞİTİM VE İŞ DÜNYASINA İSTANBUL’DA BAŞLADI

Hüyük’ün İmrenler Kasabası’nda dünyaya gelerek küçük yaşta dedesi ve babasının İstanbul’a gitmesiyle birlikte İstanbul macerasına küçük yaşlarda yelken açan Halil Günal, Konya ile olan bağlarını hiç kesmemiş. İlkokulu İstanbul Bakırköy Kartaltepe İlkokulunda, ortaokulu Bakırköy Ortaokulunda okuyan Günal, Bakırköy Ticaret Lisesi mezunu. Evli ve 2 çocuk babası olan Günal, 62 yaşında ve İstanbul’da hayatını devam ettiriyor.

Whatsapp Image 2023 10 30 At 12.38.31 (2)

TECRÜBELERİNİ ŞİRKETİNE AKTARDI!

1978 yılında lojistik ve gümrük sektöründe çalışma hayatına başlayarak uzun yıllar sektöre hizmet eden Günal, sektörün farklı birçok dalında görev yaptı. Günal, 32 yıllık iş tecrübesinden sonra 2010 yılında sektörün lokomotifi bir firmadan genel müdür olarak emekli oldu. İş hayatındaki başarı ve tecrübelerini aktarmak amacıyla emekli olduktan 1 yıl sonra 3 arkadaşıyla birlikte şirket kurma kararı alan Günal, kurdukları 4D Lojistik Hizmetleri ve Dış Ticaret Anonim Şirket, Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışma hayatına kaldığı yerden devam ediyor. Şirketin altyapısıyla ilgili de bilgi veren Günal, “Biraz da şirket altyapımızdan bahsetmek gerekirse ilk kurulduğu andan itibaren yönetim kurulu başkanı olduğum şirketimizde, alt yapı sistemlerimiz birbirine entegredir. Bu yüzden de tüm çalışanların gün için neler yaptıklarını rahatça takip edebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2023 10 30 At 12.38.31 (1)

‘İTHALAT VE İHRACAT İSTANBUL’DA DAHA KOLAY’

Şirket olarak 3 bin metre alanda başladıkları serüvene bugün 22 bin metrekare kapalı alanda devam eden Günal, İstanbul’da sektörünü değerlendirdi: “İstanbul’un en büyük farklılığı, deniz ve havalimanlarının varlığıdır. Bu yüzden ithalat ve ihracat, diğer şehirlere ve Konya’ya göre çok daha gelişmiştir. Bu yüzden sektörümdeki çalışmalarımız, memleketim Konya’dan ziyade İstanbul’da devam etmekte. Konya’da ise karayolu ile ticaret yapıldığı için bir tıkanıklığın söz konusu olduğunu düşünüyorum. Ancak bu durumla birlikte Türkiye’nin en gelişmiş ağır ve makina sanayisinin de Konya’da yer aldığını ve Konya’nın bu anlamdaki önemini unutmamak gerek.” diye konuştu.  

DERNEKLERLE BİRLİKTE PERSONEL YETİŞTİRİYORLAR

Üretim var olduğu sürece ihracatın bitmeyecek bir iş kolu olduğu kanaatinde olduğunu bildiren Günal, Türkiye’nin kaynakları ve iş gücüyle birlikte her geçen gün daha da gelişen bir ülke konumunda olduğunu belirtti. Diğer şehirlere göre ‘ticaretin merkezi’ konumunda bulunan İstanbul’un ihracat sektörüne de öncülük ettiğini söyleyen Günal, “İstanbul’un liman ve hava avantajı, yurt dışında iş yapmaya öncülük etmiş ve bu anlamda ‘süre’ sorununu ortadan kaldırmıştır. İhracatın bir zincirinin de yaptığımız iş olduğunu düşündüğümüzde serbest depomuzda demir çelikten tekstile kadar tüm ürünler toplanıp müşterimize aracılık edip Avrupa, Amerika ve Orta Doğu’ya göndermekteyiz. Ayrıca Gümrüklü Antrepo İşletmecileri Derneği ve Uluslararası Nakliyeciler Derneği ile ortaklaşa çalışarak elemanlarımızı yetiştiriyoruz.” şeklinde konuştu.

İtibar suikastı yapılıyor! İtibar suikastı yapılıyor!

Whatsapp Image 2023 10 30 At 12.38.30

VEFA BORCUMUZ VAR!’

Bir Konyalı olarak Konyalı olduğunu her fırsatta dile getiren ve Konyalı olmaktan gurur duyduğunu ifade eden Günal, Konya’yı temsil etmenin kendisi için her zaman gurur kaynağı olduğunu belirtti. Bu anlamda Konya’yla olan bağlarını da her zaman devam ettiren Günal, “Konya’yla olan bağımız kopmadı. Baba evimiz hala Konya’da ve akrabalarımızı, eşimizi, dostumuzu ziyaret ediyoruz. Hüyük İmrenler Kasabası Derneğine üyeyim. İmrenler Vakfı kurulu mütevelli heyetinde ve yönetim kurulundayım. Doğduğumuz kente, köye bir vefa borcumuz var. Bu yüzden elimizden geleni yapmaya gayret gösteriyoruz. Üniversiteye giden çocuklarımıza maddi manevi destek göstererek okumalarına destek oluyoruz. Sağlık problemleri yaşayan hemşerilerimize maddi manevi destek olmaya çalışıyoruz. Sivil toplum kuruşlarıyla hareket ederek desteğimizi veriyoruz.” diye konuştu.

İBRAHİM HAKKI BÜYÜKHARBUT 

Editör: Birkan Bakay