Yazdığı kitap, sınırsız makale ve köşe yazıları haricinde Almanya’da kurmuş olduğu KONAD Sosyal ve Siyasal Araştırmalar Merkezi’nde başkanlık yapan Yazar Sait Özcan, yapmış olduğu birçok proje ve fikirle Avrupa’daki Türklerin sorunlarına çözüm arayışında bulundu. Gençlik yıllarından itibaren kültürel faaliyet ve derneklerde aktif görev alan Özcan, Avrupa’daki Türklerin göç tarihi, sosyokültürel alandaki sorunları, analiz ve çözüm önerilerini sunduğu ‘Avrupalı Türkler’ kitabıyla da döneme damga vurmuştu.

Whatsapp Image 2023 11 23 At 18.05.17

Özkaya: 'Sanatı kendim için yapıyorum' Özkaya: 'Sanatı kendim için yapıyorum'

ÇÖZÜMCÜL ESERLER ORTAYA KOYUYOR!

Konya’nın Güneysınır ilçesinde 1969 yılında doğan Yazar Sait Özcan, küçük yaşta Almanya’ya babasının yanına giderek Avrupa’da Türk kültürünü yansıtmaya çalıştı. Gençlik yıllarından itibaren kültür derneklerinde görev alan Yazar, Avrupalı Türklerin sorunlarına kafa yormasıyla biliniyor. Yaptığı makale ve incelemeler; basında yer alan ve çözümcül haber ve röportajlarıyla Avrupa’daki Türklere kanaat önderliği niteliğindeki eserler ortaya koyan Özcan, basında büyük ses getirmeyi de başarıyor. Almanya, Avrupa ve Türkiye ilişkileri içerisinde farklı öneri ve tekliflerle katkı da bulunan Özcan, değişik dönemlerde aldığı ilginç teklif önerileriyle de gündeme geldi. Özcan’ın yapmış olduğu bağımsız görüş, eleştiri, öneri ve teklifler sürecin bir parçası olurken büyük oranda yankı buldu. Toplum adına topluma fikirler yansıtmaya çalıştığını söyleyen Özcan, hala Almanya'da kurduğu KONAD Sosyal ve Siyasal Araştırmalar Merkezi’ne başkanlık yapmakta.

Whatsapp Image 2023 11 23 At 20.28.37

‘ÖNCÜLÜK ETTİK’

Özcan, uzun yıllardan bu yana Türk-Alman ilişkilerine katkı sağlayan KONAD Sosyal ve Siyasal Araştırmalar Merkezi’nde Türk toplumunun sosyokültürel sorunlarını tespit etmek, çözüm aramak ve yaklaşım tarzları geliştirerek Türk- Alman ortak geleceğine katkılar sunmaya çalıştıklarını belirtti. Yabancı düşmanlığından ayrımcılığa, İslam karşıtlığından haksız uygulamalara kadar pek çok önemli konuda bilimsel sivil inisiyatif olarak Türk toplumunun haklarını savunduklarını belirten Özcan, “Bütün bu çabaları ortak geleceğimiz ve Türk toplumunun rahat ve huzuru için yaptığımızı, şahsımızı ve KONAD’ı tanıyanlar çok iyi bilir. Almanya’da son derece değerli devlet yetkililerimiz ile uzun yıllardan bu yana insanımızın temel sorunlarının çözümünde sürekli iş birliği yaparak zaman zaman Türkiye ve Almanya’nın sivil ve resmi bürokratlarının bir araya gelmesine de öncülük ettik.” diye konuştu.

Whatsapp Image 2023 11 23 At 20.28.37 (1)

‘AİLEM, İLK GÖÇEN TÜRKLERDENDİ’

Avrupa’da yaşayan Türklerin geçmişten günümüze tarihsel ve kültürel değişimini mercek altına alan bir eser olarak ortaya koyan ‘Avrupalı Türkler’ kitabıyla 2023 yılına damga vuran Özcan, bu konuda yürütülen faaliyetlere orantılı olarak yapılan çalışmaların azlığından dert yakınarak böyle bir esere imza attığını söylüyor. Kendi ailesinin de Türkiye’den Avrupa’ya göçen ilk Türklerden olduğunu söyleyen Özcan, “Babamdan dinlediklerimi detaylı olarak kaleme alarak onların yaşadıklarının ve göçen Türklerin kültürel kodlarında unutulmamasını istedim. Ayrıca dernekçilik faaliyetlerimden çıkardığım dersler ile bu alandaki deneyimlerimin de Almanya Türkleri arasında bilinmesini istiyorum. Yine uzun yıllar Türk basınında muhabir, köşe yazarı ve araştırmacı olarak çalışmam da biriken kültürel birikimlerimin de toplumsal hafızada yerleşmesini istedim” şeklinde konuştu.

Whatsapp Image 2023 11 23 At 20.28.35

‘GÖÇTÜRKLER TÜRKİYE’NİN SAVUNUCUSU!’

Avrupa’ya gittikleri ilk dönemde haklarını bilmedikleri için birçok Türk’ün hak kaybına uğradığını iddia eden Özcan, Avrupa’da yaşadığı süreç içerisinde bu haklardan mahrum kalmamaları adına özellikle yaşlı insanlar başta olmak üzere Türklere kişisel ve topluluk halinde yardımcı olduğunu belirtti. Türk Toplumunun sosyokültürel meselelerinde ilginç çıkışları ve çözüm önerileri ile bilinen Özcan, “Sıla-i Rahim yolculuğu vatandaşımız için çekici hala gelmelidir. Avrupa’da yaşayan milyonlarca GöçTürk’ün önündeki tüm engeller kaldırılmalı. Onlar Türkiye’nin en sadık turistleri, en iyi yatırımcıları gerekirse savunucularıdır. Türkiye GöçTürkleri sakın ola kırmadan ve onları küstürmeden ülkesini ziyaret etmelidir. İnanın ülkesine sırf destek olsun diye bir yerine üç defa gelecek, hatta krediler çekip ülkesine yatırım olarak geri getirecektir. Türkiye Göçtürklerin değerini iyi bilmelidir. Çünkü dünyada onlar kadar ülkesine bağlı başka bir göçmen grup yoktur” ifadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2023 11 23 At 20.28.36 (2)

‘TÜRKÇENİN ÖNEMİNİ HR FIRSATTA DİLE GETİRİYORUZ’

Almanya’da bir eyalette Türkçe’nin ikinci veya üçüncü yabancı dil olarak okutulması için imza kampanyası düzenleyerek Türkçe ’ye verdiği önemle yine bir döneme damga vuran Özcan, Türkçenin okullarda seçmeli ders olarak okutulmasının uyum için de hayati önem taşıdığını belirtmişti. Almancayı dünya geneli 105 milyon, Türkçeyi ise 320 milyon insanın konuştuğunu belirten Özcan, Türkçe’nin ders olarak okutulmamasını ‘Almanya dünya gerçeklerinden habersiz’ diyerek eleştirmişti. KONAD Başkanı Özcan bu kapsamda her platformda Türkçenin önemine dikkat çekeceklerini bildirdi.

Whatsapp Image 2023 11 23 At 20.28.36 (4)

İBRAHİM HAKKI BÜYÜKHARBUT 

Editör: Birkan Bakay