Beklenen yağışlar, Konya Ovası’na pazartesi günü itibariyle düşmeye başladı. Dünde devam eden il genelinde bazı kesimlerde devam eden yağışların, bu hafta sonuna kadar sürmesi bekleniyor. Özellikle hububatın yetiştirildiği Konya’da bitki çıkışlarının güçlü olması ve ekinlerin verimli bir şekilde büyümesi için ovanın suya ihtiyacı olduğu vurgulanmıştı. Son günlerin mevsim normallerinin üzerinde bir sıcaklıkta seyretmesi dolayısıyla, beklenen yağışların da olmaması Konyalı çiftçileri korkutmuştu. Konya Ovası’nda günlerdir beklenen yağışın gelmesiyle birlikte yağışlar sulu hububatları ve baharlık ürünleri rahatlattı. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu ve Prof. Dr. Mevlüt Mülayim yağışlar hakkında konuştu.

YAĞIŞLAR, KALİTE VE VERİMLİLİĞE ETKİ EDECEK!

Ziraat Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Mevlüt Mülayim, yağışlarla birlikte gelen dolu ve selin bazı bölgelerde felaketi de beraberinde getirdiğine dikkat çekerken, yağışların genel anlamda tarıma olumlu yansıyacağını belirtti. Yağışların çiftçinin yüzünü güldüreceğine işaret eden Mülayim, “Çiftçinin ve toprağın bu yağışlara ihtiyacı vardı. Yağışlar, sulama imkânı bulunmayan kıraç yerlerde verimi ve kaliteyi artırıcı özelliği var. Yağışların devam etmesinde fayda var. Mayıs ayında da ekinlerin suya ihtiyacı var, inşallah bu ay içerisinde yağacak olan yağışlar, ekinlere olumlu etki edecektir.” ifadelerini kullandı.

Normal bir ölüm olmayabilir Normal bir ölüm olmayabilir

Jghdkfgkjhg

EKİNLER RAHATLADI!

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yaparak ekili ürünlerin suyla kavuştuğunu aktaran Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, bazı kesimlere dolu şeklinde yağan yağışların tahribata yol açtığını ancak hububatların yağışlarla birlikte rahatladığını ifade eden şu paylaşımda bulundu: “Konya Ovasında günlerdir beklediğimiz yağış çok şükür nihayet geldi, lokal olarak gezen yağmur bulutları çoğu yerde dolu şeklinde de düşmeye başladı. Özellikle altı sıralı arpaların başaklarında tahribat yaptı. Çoğu kıraçlar için etkisi sınırlı olacak yağışlar sulu hububatları ve baharlık ürünleri rahatlattı.”

Flkkfömnçmö

KONYA, MAYIS’A YAĞIŞLI GİRECEK

Pazartesi ve Salı günü yer yer ve aralıklı olarak yağan yağışların devam edip etmeyeceği hususunda Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Konya için yaptığı hava tahminlerinde ise Konya, mayıs ayına yağışla giriyor. Bu kapsamda bugün, yarın ve hafta sonu yağış bekleniyor.

Muhabir: HACER CEYLAN