banner5

Selva, Türkiye pazarında 3. marka oldu

Kuruluşunun 20. yılını kutlayan ve 2008i ekonomik krize rağmen % 36 büyüyerek kapatan Selva, Tüketici Akademisi tarafından Tüketici 2009 Kalite Ödülüne layık görüldü.

Selva, Türkiye pazarında 3. marka oldu

Kuruluşunun 20. yılını kutlayan ve 2008i ekonomik krize rağmen % 36 büyüyerek kapatan Selva, Tüketici Akademisi tarafından Tüketici 2009 Kalite Ödülüne layık görüldü.

19 Mart 2009 Perşembe 15:24
Selva, Türkiye pazarında 3. marka oldu
1988’de kurulan ve 2008 yılı içinde 20. yılını kutlayan Selva Gıda, yıl içinde çeşitli yeniliklere imza atarak dikkatleri üstüne çekmişti. Kurumsal kimliğini logosundan paket tasarımlarına kadar baştan aşağı yenileyen Selva, makarna sektöründe ilk defa sade makarnayı pişirme önerisine göre sınıflandırarak Çorba Sefası, Salata Keyfi, Ziyafet Sofrası ve diğer serilerle birlikte tüketiciyle buluşturdu. Sektöre sunduğu bu yenilikler sayesinde 2008’i ciddi bir kârla kapatan Selva Makarna, Ar-Ge çalışmalarına ve yeni ürün çalışmalarına devam edecek. 2008’de iç pazar satışını % 7 artıran ve faaliyet kârını geçtiğimiz yıllara göre katlayan Selva, cirosunu önceki yıla oranla % 36 artırarak 98.2 Milyon TL’ye çıkardı. Japonya'dan Somali'ye, Avustralya'dan Trinidad Tobago'ya kadar 50 ülkeye ihraç edilen Selva, ihracat açısından da oldukça iyi rakamlarla yılı kapattı. İhracat cirosunu önceki yıla göre % 35 oranında artıran Selva 25.5 Milyon $ ihracat cirosuyla, 50 ülkeye toplam 24.200 ton ürün ihraç ederek Türkiye’nin en büyük makarna ihracatçısı unvanını 2008’de de korudu. Japonya’ya ayrı bir önem veren ve bu ülkeye en fazla ihracat gerçekleştiren Türk firması olan Selva, 2008’de ihracatını % 287 artırdı. Private Label üretim yapmamayı ana stratejisi olarak benimseyen ve ihracatının neredeyse tamamını kendi markası ile gerçekleştiren Selva Makarna, Japonya’nın makarna ihtiyacının % 2,7’sini karşıladı. Selva Gıda Genel Müdürü Mehmet Karakuş, kriz yılı olarak geçen 2008’de yaptıkları çalışmaları ve ulaştıkları sonuçları açıkladı:  “2008, küresel çapta ciddi bir ekonomik krizin yaşandığı zor bir yıl oldu. Amerika’da başlayan, oradan Avrupa ve diğer ülkelere doğru sıçrayan bu küresel kriz ülkemizde de ciddi bir durgunluğa yol açtı. Biz Selva olarak bu durgunluğa yenik düşmedik ve planladığımız stratejik adımları atarak makarna sektörünün gelişmesine yönelik yeniliklere imza attık. Örneğin makarnayı pişirme önerisine göre sınıflandırma projemiz, son yıllarda sektörün tanık olduğu en ciddi çalışmadır. Buna ilaveten kurumsal kimliğimizi de yenileyerek Selva’yı her anlamda müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarına uygun bir hale getirdik. Türk Mutfağı’nın eşsiz lezzetleriyle makarnayı buluşturduk ve bu yaklaşımı ambalajlarımıza taşıdık. Bu önerimiz halkımız tarafından beğenildi, kabul edildi. Bu çabaların sonucu olarak 2008’i krize rağmen ciddi bir büyüme ve kârlılıkla kapatmamız çabamızın yerinde olduğunun en somut kanıtıdır.”
SELVA MAKARNA’YA TÜKETİCİ KALİTE ÖDÜLÜ
Kuruluşunun 20. yılını kutlayan ve 2008’i ekonomik krize rağmen % 36 büyüyerek kapatan Selva, Tüketici Akademisi tarafından Tüketici 2009 Kalite Ödülü’ne layık görüldü. Bu yıl 22.’si düzenlenen Uluslararası Tüketici Zirvesi’nde tüketici, marka, farklılaşma, iletişim, sosyal sorumluluk, toplumsal barış, ürün çeşitlenmesi, uluslararası rekabet, yaşam ve düşünce kalitesi, çevrenin korunması gibi konular iş ve sanat dünyasının başarılı yöneticileri tarafından ele alındı. Kurumların nasıl tüketici odaklı olması gerektiği tartışmaları da zirvenin en önemli gündem maddelerindendi. Selva Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Osman Baydar’ın “Tüketici Beklentileri ve İnovasyon” başlıklı oturumda konuşmacı olduğu zirvenin sonunda Tüketici 2009 Kalite Ödülleri sahiplerini buldu. Baydar yaptığı konuşmada soframızda makarnanın yeriyle ilgili araştırmalar yaptıklarını ve bu doğrultuda makarnanın tarifini Türk damak tadına uygun bir hale getirerek tüketici beklentilerini karşıladıklarını ifade etti. Tüketici Akademisi tarafından yapılan “Markaların Tüketici Üzerindeki Etkileri” konulu araştırma kapsamında dalında en çok güvenilen markalara “Tüketici 2009 Kalite Ödülü” verildi. 15 Mart “Tüketici Hakları Günü”nde dağıtılan ödüllerde Selva Makarna, kendi sektörü içinde en çok güvenilen marka seçildi. Selva Gıda Genel Müdürü Mehmet Karakuş ödülü, Tüketici Akademisi Başkanı Fahri Ustaoğlu’nun elinden aldı.  
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.