Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak Meram Müftülüğü bünyesinde üniversite gençliğine hitap eden, gençlerin dini, kültürel ve sosyal faaliyetlerle bir araya getiren Suffe Kız Kur’an Kursu açıldığı günden bu yana öğrenciler tarafından yoğun ilgi görüyor. Suffe Kız Kur’an Kursu Müdüresi Şerife Kaymakcı kurs olarak her daim üniversite öğrencilerinin yanında olduklarını ifade ederek, “Her dönem öğrencilerimizin istek ve ihtiyaçlarını dikkate alarak programladığımız derslerimizi, okuma programlarımız, gezi programlarımız, ödüllü yarışmalarımız, sinema günlerimiz, kaynaşma gecelerimiz, öğle aralarında öğrencilerimize çay, simit, sıcak çorba ikramlarımız ve ders çalışma ortamlarımız ile bu üniversite yolculuğunda öğrencilerimizin yanındayız.” ifadelerini kullandı.

11 8 Kopya

Öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

Ben Şerife Kaymakcı. 1994 yılında Konya Merkez İmam Hatip Lisesinden, 1999 yılında Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldum. 2023 yılında Manevi Danışmanlık ve Rehberlik alanında Yüksek Lisansımı tamamladım. 1999-2007 yılları arasında özel bir yükseköğrenim Kız Yurdunda Yurt Müdireliği yaptım.  2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığımızca Kuran Kursu öğreticisi olarak atandım. 2017 yılında yönetici olarak görevlendirildiğim Suffe Kız Kur’an Kursunda halen bu görevi sürdürmekteyim.

11 3 Kopya

Kursunuz ne zaman kuruldu? Görevli sayısı ve ulaşılan öğrenci sayısı nedir?

2017 yılında Türkiye Diyanet Vakfı Yükseköğrenim öğrenci evlerinde kalan öğrencilerin eğitim çalışmalarının sürdürüldüğü tek sınıflı bir kurs olarak faaliyete geçen kursumuz, Üniversitelilerin özellikle İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin yoğun ilgileri ile sınıf sayısını 6’ya çıkarmıştır. 2017 yılından bu yana Kur’an Kursumuzda eğitim almış öğrenci sayımız 2 bin’e ulaşmıştır. 2023-2024 Eğitim Öğretim yılında 360 öğrenci kursumuzdan faydalanmaktadır. Kursumuzda 7 derslik, 2 dinlenme salonu, 1 etüt odası, mescit ve seminer salonu bulunmaktadır.

11 6 Kopya

Kursunuzdan faydalanan gençlere yönelik ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Biliyoruz ki her insanın en verimli çağı gençlik çağıdır. Bu dönemde gençlerimizin ellerinden tutarak Kur’an ve sünnet ışığında onların gelişimlerine katkı sağlamak en büyük gayemiz. Onları ilim ve irfan bakımından gelebilecekleri en güzel mevkilere taşıma niyetiyle yürüdüğümüz bu yolda, yapıyor olduğumuz tüm çalışmaları öğrencilerimizin ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda gerçekleştirmekteyiz. Hafızlık, Hafızlığa Hazırlık ve Temel Kur’an Kerim eğitimiyle beraber Tefsir, Hadis, Aile Hukuku, Esmaül Hüsna ile Şuur Dersleri, Arapça ve ilmihal gibi seçmeli ders imkanı sunuyoruz. Halk eğitimle işbirliği ile 4-6 Yaş Çocuk Gelişim Sertifika Programı, ney, gümüş kaza örücülüğü vb kursları da açarak kursumuza gençlerin severek ve koşarak geldiği bir mekan haline getirdik elhamdülillah. Bir Konu Bir Konuk programlarıyla gençlerimizi alanında uzman kişilerle buluşturuyoruz. Film okumaları, kitap kritikleri, sabah namazı buluşmaları, konferans, panel, çeşitli alanlarda yarışmalar ve sınavlar yaparak heyecanlarını diri tutmaya çalışıyoruz.  4 yılda toplam 19 öğrencimiz üniversite eğitimleriyle beraber hafızlıklarını tamamlayarak mezun oldular.

11 11

Gençlere ne tür imkanlar sunuyorsunuz?

Kursumuza gelen gençlerin üniversite öğrencisi olması hasebiyle eğitim programlarımızı onların okul derslerine göre planlıyoruz. Sabahleyin 9:00’da başlayan eğitim çalışmalarımız randevulu sistemi ile saat 16:30’a kadar devam etmektedir. Bu zaman diliminde öğrencilerimize kendilerini aile yanında hissettirecek sıcak ve soğuk ikramlarda bulunuyoruz. Suffeyi sadece eğitim aldıkları bir yer olmaktan çıkarıp, gençlerin boş vakitlerinde arkadaşlarıyla buluşarak çay kahve eşliğinde muhabbet ederek, okul yorgunluklarını attıkları bir mekan haline getirmenin sevincini sizinle paylaşıyoruz. İmkanlar ölçüsünde Meram Müftülüğümüzün destekleri ile öğrencilerimizi gayretlendirmek, heyecanlarını diri tutmak maksadıyla çeşitli organizasyonlar yapmaktayız. Bu kapsamda umre ve KUDÜS ziyareti yapıldı. Çeşitli şehirlere geziler düzenlendi.

11 10

Kursunuzdan faydalanan öğrencilerden ne tür dönüşler alıyorsunuz?

Öğrencilerimizden aldığımız en çok geri dönüşlerden bir tanesini okuyucularımızla paylaşmak isterim. Öğrencilerimiz Suffe’nin bana ne çok şey kazandırdığını öğretmen olduğunda öğretmenler odasında meslektaşlarım ile sohbet ederken anladım ifadeleriyle kursumuzun isminin de içeriğinin de heyecan verdiğini, burada aldıkları eğitim sayesinde maddi, manevi kazanç içerisinde olduklarını dile getiriyorlar.

11 2-1

Hizmetinizden faydalanmak için bir kriter var mı? Yoksa gelen her öğrenci istifade edebilir mi?

Elbette her eğitim kurumunda olduğu gibi bizim de bir kriterimiz var. Eğitim verimliliği açısından yaş denkliği önemlidir. Bu sebeple kriterimiz üniversite öğrencisi olmak veya dengi bir yaşa sahip olmak. Selçuklu Yazır Mahallesinden tutun Meram Gödene’ye kadar uzak semtlerden gelen bir öğrenci kitlesine sahibiz.

Gençlerin hem bu dünya hem de ahiret mutluluğuna ulaşabilmeleri için onlara hangi tavsiyelerde bulunursunuz?

Konya çok güzel bir şehir Konya çok güzel bir şehir

Ben gençlerin şuurlarıyla heyecanlarını birleştirdikleri zaman dünyayı değiştirebilecek güce erişebileceklerine can-ı gönülden inanıyorum. Geleceğin emanetçileri bu gençlere tavsiyelerim; Zaman bir hazinedir. Bu hazineyi iyi değerlendirsinler. Bir işten yorulunca hemen diğerine geçmelerini tavsiye ediyorum. İdeallerini belirlerken Kur’an ve sünnet kırmızı çizgileri olsun. Şükredici ve mütevekkil olsunlar. Verdikleri sözlere bir emanet gözüyle bakıp sadık kalsınlar.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA 

Editör: Birkan Bakay