Türk Anadolu Vakfı tarafından yaptırılan Fahrûnnisa Kız Kur'an Kursu Hacıveyiszade Mustafa Hoca Efendi tarafından 1959 yılında temeli atılan ilk "Kız Kur'an Kursu" olma özelliğine sahip. Meram Müftülüğüne bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Fahrûnnisa Kız Kur'an Kursu bünyesinde İhtiyaç Odaklı, Hafızlık, Kuranı anlama ve Yaz Kur’an Kursları sınıflar bulunmakta. Fahrûnnisa Kız Kur'an Kursu Müdüresi Melek Aydoğan, kursları hakkında bilgi verdi.

 4 13-1

Öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

İsmim Melek Aydoğan. Selçuk Üniversitesi (SÜ) İlahiyat Fakültesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum.  2007’ de Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Malatya’nın Kuluncak İlçesine Kur’an Kursu Öğreticisi olarak atandım. 2009 sonuna doğru Konya Meram İlçe Müftülüğüne tayin oldum. Yaklaşık 3 yıldır Fahrunnisa Kız Kur’an Kursunda Yönetici olarak görev yapmaktayım. Evli ve 2 çocuk annesiyim.

 4 1-5

Kursunuz Hakkında Bilgi verebilir misiniz?

Kursumuz 2018 yılında Eğitim Öğretime açılmıştır. 2021 yılında Meram Müftümüz Zekeriya Koçak tarafından başlatılan Lise Hafızlık Projesi Kursumuzda devam etmektedir. Kursumuz bünyesinde İhtiyaç Odaklı, Hafızlık, Kuranı anlama ve Yaz Kur’an Kursları sınıfları bulunmaktadır.

 4 4-4

Kursunuzda şu ana kadar kaç öğrenci eğitim aldı devam eden öğrenci sayınız kaç?

Konya öğrenci şehri Konya öğrenci şehri

2021 yılından bu yana 35 öğrencimiz mezun olmuştur. Şu anda dönem sonu Hafızlık Tespit sınavına girecek olan 25 öğrencimiz vardır. Bu süreçte Kuranı anlama sınıfımızdan 12 öğrencimizi, İhtiyaç odaklı sınıfımızdan da 50 öğrencimizi mezun edeceğiz. 2023- 2024 Eğitim Öğretim Yılında Kursumuzda eğitim gören öğrenci sayımız 130’dur.

 4 10

Bünyenizde hafızlık eğitimi alan öğrencilere eğitimleri ne şekilde sunuyorsunuz?

Kursumuzda eğitim 3 aşamada yapılmaktadır. İlk aşama giriş seviyede Kur’an-ı Kerim eğitimini ve Temel Dini Bilgiler derslerini kapsayan ihtiyaç odaklı diye tabir edilen. 9.sınıf talebelerine yönelik eğitimdir. Bu aşamada Vaizlerimiz ve kurs hocalarımız tarafından Tefsir, Fıkıh, Hadis dersleri verilmektedir. İkinci aşamamız 10. sınıfa giden öğrencilere yönelik daha yoğun bir şekilde Kur’an-ı Kerim eğitiminin ve diğer alan derslerinin olduğu Hafızlık hazırlık, Hafızlık Ezber aşamasıdır. 3. Aşama da hafızlığı tamamlamış veya hafızlık eğitimini tamamladıktan sonra akademik anlamda başarılı olması adına Çözüm dershanelerinden Hocalarımızın da desteği ile Haftanın 5 günü Türkçe , Matematik, Geometri Coğrafya, Edebiyat, derslerini görüp, hafızlıkları pekiştirmek adına çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.

 4 12-1

Kursunuzda eğitim alan öğrencilere yönelik Gerçekleştirdiğiniz sosyal kültürel faaliyetler?

Kursumuzda bulunan öğrencilerimize hafızlık eğitimlerini alırken kültürel, sportif ve kişisel olarak da gelişmeleri için birçok faaliyet yapıyoruz. Bunların arasında Bir Konu Bir Konuk programlarıyla gençlerimizi alanında uzman kişilerle buluşturuyoruz. Film okumaları, Mili ve Dini günlerimiz için programlar, kitap kritikleri, sabah namazı Buluşmaları, Ayrıca müftülüğümüzün organizesinde çeşitli seminerler, mübarek gün programları, piknikler, geziler yapılmaktadır.

 4 8-5

Kursunuzun başarıları hakkında bilgi verir misiniz?

Kursumuz projemizde 3. Senemizdeyiz. Hafızlık Tespit Sınavında başarılı olan öğrencilerimizin yanında; aynı zamanda Kurumumuz yarışmalarına katılan derece alan öğrencilerimiz bulunmaktadır. Nurcan Işık adlı öğrencimiz 6 ay ‘da Hıfzını tamamlayıp Hafızlık tespit sınavında başarılı olmuştur Duamız odur ki; topluma yararlı güzel nesiller, bu güzel eğitim yuvasında mutlu barınan öğrencilerimiz de en güzel başarılarımızdan olacaktır.

 4 7-3

Hafızlığın önemi hakkında neler söylemek istersiniz?

Hafızlık: bildiğiniz üzere Kur’an Kursları okuyan, ezberleyen onu yaşamaya talip olan ve aklında kalbinde Kur’an Kerimi bu dünyada muhafaza edecek koruyacak kimseye verilen nimettir. Hafızlık nimettir; çünkü benim hafızlığıma vesile olan Rahmetli dedem Müftü idi. O, hafız ol ki; o seni hem dünyadaki kötülüklerden, fitnelerden kurtaracak yollar bulmana vesile olacaktır. Hem de” Oku kızım ki; Oku! Yüksel! Sen ayetleri bu dünyada okuduğun, yaşadığın sürece; kabrinde nur, aydınlık, Kıyamette de senin yoldaşın olacaktır.” der idi.  Ümmetimin en şereflileri Kur’ân-ı ezberleyenlerdir. " Kur’an’ı Kerim bizim hayatımızın en doğru rehberidir. Kur’an’ı rehber edinen toplum kalkınacak olan en güzel toplumdur. Kur’an’ı Kerim’den yüz çevirenlerde zavallılardır. Nitekim ayetinde; Kur’an dan yüz çevirenlerin Kıyamet gününde Kör olarak haşrolunacağını ifade buyurmaktadır.

4 11

Türkiye’deki hafızlık çalışmalarını nasıl görüyorsunuz? Konya bu konuda başarılı mı?

İslam tarihi boyunca Kur’an’ı Kerim hep ezberlenmiştir Yeryüzünde ezberlenen tek kitap Kur’an ı Kerimdir. Biz Türkler Kur’an ve Hz. Peygambere son derece hürmet eden bir toplumuz. Hafızlık süreci 4 yaşından Üniversiteye kadar devam eden her öğrenci kesiminden pek çok hafızlık öğrencisi vardır. Diyanet İşleri Başkanlığının son senelerde 4-6 yaş Kursları, Ciddi rağbet görmektedir. Hafız İmam hatip Ortaokulları Hafızlık Kursları, üniversite öğrencilerine yönelik hafızlık kursları müessesemizin temellerini oluşturmaktadır. Konya’mız da Türkiye’mizin en çok hafız yetiştiren illerinin başında gelmektedir.

4 94 6-64 3-3

Muhabir: MUHAMMED ESAD ÇAĞLA