2024 yılının yaz ayında tatil yapmak isteyen vatandaşlar erken rezervasyonlarını yaptırmaya başladı. Turizmci Yasin Yanar ise, bu noktada bazı otellerin ekonomiden dolayı erken ödemeye gitmediğini söyleyerek Konya’da turizm alanındaki eksikliklerden de bahsetti.

15 1 Kopya

TURİZM FUARLARI BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR

Yasin Yanar, bu yıl turizmin hareketli seyrettiğini belirterek fuar organizasyonlarının da, firmaların kendilerini güçlendirmek için yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılma anlamında önemli olduğunu kaydetti. Yanar, “Bu fuarlar, özellikle ekonomiye çok büyük katkı sağlıyor. Ben hem sezonluk tatil hem de fuar organizasyonları yapıyorum” diye konuştu.  

ENFLASYON KENDİNİ KORURSA İNSANLAR DAHA GÜZEL TATİL YAPAR

Her bütçeden insanın tatil yapma hakkının olduğunu savunan Yanar, herkese, gelir düzeyine göre tatil imkanı sunduklarının altını çizdi. Yanar, “Hatta otellerin daha ucuz fiyatlı olması gerekiyor. Ancak enflasyon ve günümüz ekonomi piyasası buna engel oluyor. Bunun yanında önümüzdeki yerel seçimlerden dolayı fiyatları tutuyorlar. Bugün tatile gitmek isteyen çekirdek bir ailenin sadece otel masrafı 15 bin liradan başlıyor, 40 bin liraya kadar çıkıyor. Enflasyon kendini korursa insanlar daha güzel tatil yapar” ifadelerine yer verdi.

15 2

KONYA’DA KIŞ TURİZMİ GELİŞTİRİLMELİ

Konya’nın, bu kış bahar havasında geçse de, genel olarak kışları bol kar yağışı alan bir şehir olduğunu dile getiren Yanar, buna rağmen kış turizmi alanında çok fazla gelişim gösterilmediğinden yakındı. Aslında Konya’da kış turizm açışından değerlendirilebilecek Takkeli Dağı ve Derbent gibi yerlerin olduğuna dikkat çeken Yanar, “Bu bölgeler çok daha güzelleştirilebilir ve kayak yerleri yapılabilir. Konya kış turizmi açısından avantajlı bir yerken bunu maalesef kullanamıyorlar.  Belediyenin bu alanda daha çok çalışması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Konya çok güzel kar alan bir şehir. Aslında turizm alanı, özellikle Konya gibi bir yerde çok fazla getirisi olabilecek bir alan. Ama yeterince üstüne düşülmüyor. Her zaman söylüyoruz; Konya sadece Mevlana Türbesiyle değil bütün güzellikleriyle bilinsin” şeklinde konuştu.

15 3

ARTIK OTELLERİN ÇOĞU EURO İLE ÇALIŞIYOR

Ribat Ramazan’ı dolu dolu geçirdi Ribat Ramazan’ı dolu dolu geçirdi

Yaz için rezervasyonların başladığını açıklayan Yanar, bazı otellerin ekonominin nereye gideceğini kestiremediği için müşteriye erkenden fiyat vermek istemediğini aktardı. Yanar, “Çünkü şu an söylediği fiyat birkaç ay sonra zarara uğramasına sebep olabilir. Hatta oteller önceden TL olarak fiyat sunarken, şimdi ağızlardan hep Euro birimini duyuyoruz ve otelden gidiş günü fiyat ödemesi isteyenler çok oluyor. “Ya Euro bir anda yükselirse, ben zarar ederim” diye düşünüyorlar. Durum böyle olunca fiyatları henüz belli etmeyen oteller anlık ücret güncellemesi yapacak. Tabi bu çalışanlara yansıyacak. Ama enflasyon sabit giderse bütün bunlara gerek kalmayacak” dedi.

15 5

MEVLANA MEYDANININ ARKASINA DÜZENLEME YAPILMASI ŞART

Mevlana Türbesinin arka tarafında çok fazla otelin olduğunu ve turistlerin en uğrak yerlerinden birisi olarak büyük eksiklikler barındırdığını vurgulayan Yanar, sözlerine son olarak şunları ekledi: “Mevlana Meydanının arkasında görüntü kirliliği çok fazla var ve o bölgeye geç kalınmış kentsel dönüşüm şart. Bunun yanında yıkılması gereken birçok binada oturan vatandaşlar evlerinden çıkmak istemeyebiliyor. Halbuki o evler yıkılıp yerine daha güzel binalar yapılsa, Konya’ya dışarıdan gelen turistler için de temiz bir görüntü olur. Dolayısıyla Mevlana tarafında eski binaların yıkımı gerçekleşemiyor. Bunun yanında belediyenin de bu konuda adım atması gerekiyor.”

TUBA KAYA

Editör: Birkan Bakay