Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) bursunu kazanarak lise eğitimi için Konya’ya gelen Ugandalı Zubair Lokiria Konya ile görüşlerini ve gelecek hedeflerini paylaştı. Konya’yı İslam’ı ve akademik bir şehir olduğu için tercih ettiğini ifade eden Lokiria, iyi bir üniversitede okuyarak Uganda'daki potansiyel iş fırsatlarını keşfedebilir ve ülkemin kalkınması için faydalı projeler üretmek istediğini ifade etti.

19 3-1

Öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

Adım Zubair Lokiria. Ugandalıyım, Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip Lisesinde 11. sınıfı öğrencisiyim. 2021'de Diyanet bursunu kazanarak Türkiye'ye geldim.

19 2-1

Konya’yı eğitim için tercih etmenizdeki sebep nedir? Konya ile ilgili görüşleriniz nelerdir?

Kaliteli eğitim veren bir yer olduğu için. Konya’da yer alan Selçuk Üniversitesi, Türkiye'nin en büyük üniversitelerinden biridir ve birçok fakültesi, enstitüsü ve meslek yüksekokulu ile öğrencilere geniş bir yelpazede eğitim fırsatları sunmaktadır. Konya hem İslami hem de akademik eğitim açısından önemli bir şehir olduğu için. Konya tarihi bir yerdir, Konya sakın bir yerdir, Konya eğitim almak için uygun bir yerdir.

19 1-1

Konya’da eğitimini tamamladıktan sonra ne gibi hedefleriniz var?

Derdi millet, sevdası Konya’ydı! Derdi millet, sevdası Konya’ydı!

Öncelikle iyi bir üniversitede okumak ve aldığım bilgi ve tecrübeleri kullanarak, teknoloji ve bilim alanlarındaki gelişmeleri takip etmek istiyorum. Böylece, Uganda'daki potansiyel iş fırsatlarını keşfedebilir ve ülkemin kalkınması için faydalı projeler üretebilirim. En büyük hedefim buradan eğitim tamamlandıktan sonra ülkeme dönüp insanlarım yardım etmek istiyorum ve onlara destek olmak istiyorum.

19 5-1

Ülkenizin kültürü ve yaşantısı ile ilgili bilgi verir misiniz?

Uganda kültürü çok çeşitlidir. Uganda kültürü çeşitli etnik gruplardan oluşur.  Uganda'nın iksirini 50'den fazla kültürel açıdan farklı nüfus oluşturuyor.  Bu çeşitli etnik grupların kendi inançları, kültürleri, gelenekleri, normları ve daha fazlası vardır. Uganda’da kış veya ilkbahar mevsimi yoktur.  Uganda'da yalnızca 2 mevsim vardır: yağışlı ve kurak, her biri yılda iki kez meydana gelir.  Ekvatorun üzerinden geçen Uganda her zaman güneşlidir ve sezondaki tek fark yağış miktarından kaynaklanmaktadır. Yaban Hayatı Buluşmaları: Uganda yaban hayatı sevenler için bir cennettir.  Ülke, ünlü dağ gorillerine, şempanzelere, ağaca tırmanan aslanlara, Afrika'nın Büyük Beşlisine (aslan, leopar, fil, bufalo, su aygırı) ve çok çeşitli kuş türlerine ev sahipliği yapıyor ve bu da onu safari maceraları ve yaban hayatı için en iyi destinasyon haline getiriyor.  Fotoğrafçılık. Uganda Kültürel Uygulamaları; Kültürel uygulamalar, halk masalları, ritüeller, ayinler ve törenler, geleneksel hikayeler, danslar ve müzik, el sanatları, demircilik, avcılık, çiftçilik gibi daha pek çok geleneksel ve toplumsal hazineyi ifade eder.

 19 6-1

Türkiye ile görüşleriniz nelerdir?

Türkiye yardım sever bir ülkedir. Türkiye, diğer Müslüman ülkelerin gelişmesine de yardımcı olmaktadır. Özellikle Afrika ve Asya ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeye insani yardım ve ekonomik destek sağlamaktadır. Türkiye huzurlu bir ülkedir. Türkiye, son yıllarda teknoloji alanında hızlı bir gelişme gösteren bir ülkedir. Özellikle savunma sanayi, yazılım geliştirme, yapay zeka ve uzay teknolojileri gibi alanlarda önemli çalışmalar yapmaktadır. Son yıllarda ülkede yaşanan ekonomik zorluklara rağmen, Türkiye'nin potansiyeli ve dinamik nüfusu, ülkenin geleceği açısından umut verici bir tablo çizmektedir.

19 7-1

Ülkenizde Ramazan’da neler yapılıyor? Ne tür hazırlıklar yapılıyor?

Uganda'da Ramazan'da yapılanlar aslında Türkiye'de yapılanlarla aynı, onun dışında, Türk vakıfları Uganda'daki ihtiyaç sahibi Müslümanlara gıda, içme suyu sondajları, yeni camilerin inşası, Kur'an öğretimi ve daha birçok konuda destek veriyor. Bayramın ilk günü, özellikle büyük şehirlerde, camilerde toplu bayram namazları yapılır ve Müslümanlar arasında bayramlaşma törenleri yapılır.  Sonuç olarak, Uganda'da Ramazan ayı, Müslüman toplumun en önemli dini bayramlarından biri ve ülkelerde dini açıdan çeşitli etkinlikler sunulmaktadır.

19 8-1

19 9-1

19 10

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA 

Editör: Birkan Bakay