banner5

      Efendim takdir edersiniz ki tarihi tarih yapan ; o muhteşem anların, abidelerin, kahramanların ve vesikaların doğru ve, o milletin sosyal, kültürel, ahlaki, dini ve toplumsal değerlerinin aslına uygun olarak veya diğer bir deyişle kişisel veya siyasi bir amaç gütmeden, yıpratmadan bu bilgileri kitaplaştırarak bunu da kendine ulvî bir görev addeden, tarihçi ve kalem erbablarıdır.    

     Dolayısıyla bu toplum ve ilim insanlarının, toplumlara bilimsel ve ilimsel olarak sundukları hizmetlerin ve daima bakî kalacak eserlerinin ve bilhassa halen süregelen kültürel toplantılarımızın içerisinde bir duayen, bir üstad ve adeta canlı birer ansiklopedi olarak aramızda olmaları, bizim gibi bu işlerin sevdalılarına hem muhteşem bir motivasyon olmakta ve hem de, böylesi ilim erbablarının sağlığında kadr-u kıymetinin bilinmesi gerektiğinin şuurunu perçinlemektedir. 

     Evet değerli okurlar, işte bu manada bir Konya'lı olarak, bir araştırmacı olarak ve tarihe meraklı bir okuyucu olarak ilminden, tavsiyelerinden ve  sayısız eserlerinden istifade etmek için defaetle kendisine başvurduğum ve her seferinden büyük bir alî-cenaplıkla bilgisini benimle ve benim gibi bu işlerin deli sevdalısı kardeşlerime yardımcı olmayan çalışan kıymetli büyüğün Seyit Küçükbezirci beyefendide, duruşu, bilgide cömertliği ve son derece mütevazi kişiliğiyle bu övgüleri sonuna kadar hak eden, ödüllere boğulması gerektiği ve adına kitaplar yazılması gerektiğine inandığım Konya aşığı, bir güzide şahsiyettir. 

      Geçen haftaki yazımda da kendisinden bir cümle olarak da olsa, bir ulu çınar timsali ile bahsettiğim ve üç hafta önce de yazarınız olarak verdiğimiz konferansta, kitaplarımızda emeği geçenler olarak minnetle isminden söz ettiğimiz değerli hocam sayın Küçükbezirci ; ( kendisinden özür dileyerek söylüyorum, dilim sürçerek ilimde büyüklüğünü baz aldığım için olsa gerek soy ismine Büyükbezirci demişim ) bana göre, araştırmaya meraklı kardeşlerimizin muhakkak ki tanıması gereken, bir kaynak hazinesi değerindedir. 

      Araştırmacılığının ve gazeteci-yazarlığının dışında Konya Fikir, Sanat Kültür Adamları birliği Derneği'nin kurucu başkanlarından olan sayın Küçükbezirci, inanın göreve başladığı takriben 40-45 yıl öncesindeki ve kendi tabiriyle Kerem gibi yana yana görev aşkı ve hırsıyla halen bu topluma ve bilhassa Konya'ya bir şeyler yapma çabası içerisinde olan, tam bir hizmet adamıdır.

      Dolayısıyla bu değerli insan Konya gibi Anadolu kültürünün menbası bir ilimizin olmazsa olmazıdır ki, kıymeti biline !

      Keza bu hafta kendisiyle yeniden görüşme imkanı bulduğum ve mutlu olduğum değerli hocam sayın Küçükbezirci'yi bugün köşemize taşımamıza sebep ise, davetine icabet ederek gittiğim ve kurucusu olduğu derneğin toplantısında, bana yine kendisi hakkında  yukarıdaki belirttiğimiz nitelik ve niceliklerini destekleyen, üç eserini hediye etmesiydi.         

      Konya Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla çıkardığı Konya halkından derlenmiş halk kültürü ürünleri güldestesi diye tabir ettiği Konya Folkloru ( 2013 ) ;

      Selçuklu Belediyesi'nin katkılarıyla çıkardığı, Bilim, sanat folklor, kültür adamları, gazeteler, gazeteciler, dergiler'in muhtevası olarak tabir ettiği ; Konya Aydınları Üstüne Yazılar ( 2013 ) ;

      Ve Fatma Tekeli kardeşimizin sayın Küçükbezirci'nin basın, sanat yollarında kırk bir yıllık uzun yürüyüşünü anlattığı ; Sözcüklerin Cennetinde ve Cehenneminde Kırkbir Yıl (2010 ) isimli üç kitabını, gurur ve gıpta ile elime aldığımda ilk hissettiğim duygu, elbette ki böylesi müstesna bir kıymeti tanımanın mutluluğu ve eserlerine duyduğum hayranlıktı. 

       İşlerimin yoğunluğu ve şu anda İstanbul'da olmam sebebiyle henüz tamamını okuma fırsatı bulamadığım bu nadide ve başucu eserlerini, daha doğrusu okunmasını elzem gördüğüm bu kültür hazinelerini, siz değerli okuyucularımıza mutlaka öneriyorum efendim. 

      Emin olun değerli kardeşlerim Konya'lı olsanız da, olmasanız da çokca istifade edeceğiniz ve mutlaka kütüphanenizde olması gerektiğine inandığım bu eserler, çocuklarınıza bırakacağınız en kıymetli mirasınız olacaktır, diye düşünmekteyim.

      Dolayısıyla ben buradan değerli büyüğüm, hocam sayın Seyit Küçükbezirci beyefendiye, eserlerinden ve hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyor, kendisine uzuuun uzun ömürler diliyorum efendim.  

       Kendisine hürmetler, sizlere selam olsun !

       Allah'a emanet olunuz...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner50