Siyasi ve sivil toplumdaki görevleriyle Konya’ya örnek olmuş bir isim olarak bilinen İş İnsanı Oğuz Şimşek, yaptığı projelerle de iş hayatındaki başarısını sürdürüyor. Konya’da kurduğu inşaat ve mimarlık ofisini Muğla’ya taşıyarak Türkiye’nin birçok noktasında ve yurt dışında çalışmalarına devam eden Şimşek, iş hayatındaki başarı ve tecrübelerini paylaştı. Çumra’da ve Konya’da geçirdiği çocukluk yılları sebebiyle Konya’ya olan vefasının sürdüğünü ifade eden Şimşek, yakın gelecekte işiyle ilgili yapacağı yeni yatırımın Konya’da olacağını belirtti.

Dscf0440 Kopya

ÇOCUKLUK YILLAR KONYA’DA GEÇTİ

Çocukluk yıllarını Konya’da geçiren Çumralı İş İnsanı Oğuz Şimşek, iş hayatına İstanbul’da başlayarak Türkiye’nin en büyük inşaat firmalarında çalıştı. Başarılı iş hayatı içerisinde Konya’yı unutmayan Şimşek, hayat hikayesini şu şekilde aktardı: “1973 yılında Almanya’da doğdum ancak 4 yaşında Çumra’ya dönerek ilk, ortaokul ve lise eğitimlerimi Çumra’da tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünü tamamlayarak yüksek lisansa başladım. Mezun olduktan sonra İstanbul’da çeşitli inşaat firmalarında tasarımcı ve uygulayıcı olarak çalıştım. Türkiye’nin en büyük inşaat firmalarından birinde büyük bir projede yer aldım.” diye konuştu.

F B I M G 1706101380446

BAŞARISI YURT DIŞINA TAŞTI!

Türkiye’deki başarılı çalışmalarının ardından adından yurt dışında da söz ettiren Şimşek, Kazakistan’da 13 yıl kalarak uluslararası ve yerli firmalarla farklı projelerde çalıştı. Yurt dışındaki çalışmalarına farklı ülkelerde devam eden Şimşek, çalışmaları hakkında konuştu. Şimşek, “Kazakistan’da da birçok projede şantiye şefi, proje müdürü ve genel müdür olarak görev aldım. Bunlar çoğunlukla villa ve banka projeleriydi. Kazakistan Meclis binasının yapımında şantiye şefi olarak görev aldım. Kazakistan’ın o dönem yapılan en büyük bakır- maden konsorsiyumunda görev alan Türk firmanın 4 yıl genel müdürlüğünü yaptım. 2016 yılında Türkiye’ye dönüş yaptık. Buradaki çalışmalarımız devam ederken Karadağ’da da bir proje alarak 1 yıl da orada çalıştım. Şu anda Zambiya’da devam etmekte olan yaklaşık 200 konuttan oluşan bir projemiz var. Yurt dışına hala çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

F B I M G 1706101393441

‘EN İYİ İHRACAT, EN HAFİF OLANI’

Stratejik akıl ‘günah’ı bitirdi! Stratejik akıl ‘günah’ı bitirdi!

Yaşanan ekonomik dengesizliklerin inşaat sektöründe, çalışandan iş verene kadar herkesi etkilediği dönemde şirketin sürdürülebilirliği için yurt dışına açıldıklarını belirten Şimşek, “Son yıllardaki ekonomik çalkantıların fazla olmasıyla birlikte inşaat maliyetlerindeki artış, istihdam eden iş insanlarının ticari hayatlarını devam ettirebilmesi için gerekliliği zor durumda bıraktı ve bu durum bizleri yurt dışında iş yapmaya itti. Türkiye’de ekonomi her zaman inişli çıkışlı bir durumda ve bu istikrarsızlık, maddi olarak insanları etkilemekte. Yurt dışında çalıştığım zamanlar, müteahhitlik sektöründe Çin’den sonra en çok potansiyele sahip ülke konumundaydık. Ancak ihracat yapmanın ülkemize sağladığı getiriyi düşünecek olursak, ‘en iyi ihracat en hafif birim ağırlıkta olan ihracattır.’ Yurt dışına yönelik yapmış olduğumuz projeler de bir fikir ihracatı olarak oldukça önemli.” diye konuştu.

I M G 20240124 140924

‘STANDARTLARI İYİLEŞTİRMEK İÇİN YURT DIŞINA ÇIKABİLİRSİNİZ’

Yurt dışındaki çalışmalarına devam eden Şimşek, gençlere de eğitim ve tecrübe amacıyla yurt dışını görmelerini ancak tekrar dönmelerini tavsiye etti. Avrupa standartlarında bir ülke için diğer ülke standartlarının da görülmesi gerektiğini vurgulayan Şimşek, “Ülke, bizim ülkemiz. Zaten çok iyi imkanlarla yurt dışında yaşamaya başlayan biri bile ülkemizin o manevi boşluğunu yüreğinde hissedecektir. İş ve eğitim anlamında kısa vadede, tecrübe kazanmak için yurt dışına gidilebilir fakat ben tekrar ülkelerine dönüp kendi ülkemiz için hizmet etmeleri gerektiği kanaatindeyim.” dedi.

I M G 20240124 140847

KONYA’DA BAŞLADI, MUĞLA’DA BAŞARDI

İş hayatındaki tecrübelerini kendi şirketinde biraraya toplayan Şimşek, 2010 yılında Konya’da kurmuş olduğu mimarlık ve inşaat şirketini Muğla’da devam ettiriyor. Sıklıkla kurumsal yapı ve villa projelerinin hayata geçirildiği şirket bünyesinde Türkiye’nin her yerinden gelen projelerin yanı sıra yurt dışından gelen teklifler de değerlendiriliyor. Ovea Mimarlık- İnşaat Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Şimşek, Konya’dan Muğla’ya uzanan şirketin hikayesini aktardı: “2010 yılında Konya’da kurduğumuz şirketimiz, yurt dışından almış olduğumuz yoğun iş temposu nedeniyle pasif kaldı. Yurt dışındaki projeleri tamamlayıp Türkiye’ye döndüğümde ise Muğla’da büyük bir iş almıştım ve firmayı Muğla’ya taşıma kararı verdim. Muğla Ortaca’daki ofisimizde Ovea Mimarlık- İnşaat Limited Şirketi ismiyle Muğla ve Türkiye’nin her yerinden gelen projelerin yanında yurt dışından gelen teklifleri de değerlendiriyoruz. Genelde kurumsal yapılar ya da villa projeleri yapıyoruz.” Yurt dışındaki projelerin lokal olarak yer edinebilmesi adına partner arayışlarının devam ettiğini bildiren Şimşek, en kısa sürede memleketi Konya’ya da bir şube açmak istediğini söyledi.

I M G 20240124 141109

AKTİF SİYASİ VE SİVİL TOPLUM YÖNÜYLE ÖRNEK OLDU

İş hayatının yanı sıra siyasi ve sivil toplumda da ön plana çıkan Şimşek, 2018 yılında İyi Parti Konya milletvekili adayı, 2019 yılında da Konya Büyükşehir Belediyesi başkan adayı oldu. Konya için her zaman en iyisini umut ederek Konya için çalıştıklarını belirten Şimşek, Şimşek, “Siyasette gayemiz, güzel projelerin hayata geçirilmesi ve şehrimize faydalı işlerin yapılmasıydı. Önerdiğim projelerin bugün rakibim belediye başkanı tarafından yapılıyor olması, beni mutlu ediyor.” diye konuştu. Sivil toplumdaki aktif görevlerinden de bahseden Şimşek, “Muğla’da Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Mimarlar Odası temsilcisi genel sekreteriyim. Dalyan Yelken Kulübü üyesiyim. Çumra’da lise yıllarımda oynamış olduğum Çumra Güneş 1985 Spor Kulübü üyesiyim. Aynı zamanda ilçemizin diğer kulübü olan Yiğitcan Çatalhüyük Çumra Belediyespor Kulübü’ne de desteğimiz tam.

I M G 20240124 140624

Yurt dışında bulunduğum sürelerde de sivil toplumdaki görevim orada devam etmişti. Türkistan Birliği Derneği’nin hala üyesiydim ve Kazak Türkleriyle diğer Türk Birliğindeki halkların kültürel olarak kaynaşmasını sağlayan etkinliklerimiz oldu. Kazakistan’ın hükümet partisi olan Nur Otan Partisi yetkililerinin desteğiyle, Yeni Türkistan Derneği’nin kuruluşunda yer alarak, Yurtdışı İlişkiler Sorumlusu olarak kültürel faaliyetlerde bir görevim oldu.” şeklinde konuştu.

I M G 20240124 141001

‘HER GEÇEN GÜN BÜYÜYEN KONYA İLE GURUR DUYUYORUM’

Konya’yla olan yakın temasının sürdüğünü ve sürekli olarak Konya’ya geldiğini ifade eden Şimşek, şehrin gelişimiyle ilgili de izlenimlerini aktardı. Kentin hızla büyüyen sanayisiyle iftihar ettiğini söyleyen Şimşek, “Avrupa’dan gelen arkadaşlarıma organize sanayi bölgesini gezdirdiğim zaman Konya’ya ve Konya’da yapılan işlere; OSB’lerin fiziki koşullarıyla modernliğine hayran kalmışlardı. Konya sanayisi o kadar hızlı büyüyor ki, bilmediğimiz birçok sanayi sitesi mevcut.” ifadelerini kullandı. 

I M G 20240124 141222

‘İHRACATA TEŞVİK ARTIRILMALI’

Konya’daki iş insanlarının da üretim ve personel bakımından Avrupa vizyonunu yakalamış durumda olduğuna dikkat çeken Şimşek, aile şirketlerinin bile ‘aile anayasası’ ile kurumsallaştığını belirtti. Konya’daki büyük başarıların duyurulması ve daha da büyümesi adına ihracata verilen değerin artırılması gerektiğini dile getiren Şimşek, “Konya’da çok güzel işler yapılıyor ancak fason üretim dışında Konya’nın ‘markalaşması’ gerekiyor. Bu markaların dünya pazarına açılması için kurumlar tarafından ihracata teşvike yönelik projeler artırılabilir. Diğer şehirlerde bu konuda sanayi odalarında çalışmalara yer veriliyor; Konya Sanayi Odamızdan da böyle bir beklentimiz var. Dünya pazarında yer edinen bir Konya için üretim potansiyelimiz mevcut, umarım en iyi şekilde değerlendirebiliriz.” diye konuştu.

Oğuz Kazaki̇stan Parlamento Bi̇nasindan Copy

Oğuz Zi̇yaret 1 Copy

HACER CEYLAN 

Editör: Birkan Bakay