Farklı kıtalardan Konya’ya eğitim amacıyla gelen öğrenciler, ülkelerine döndüklerinde Türkiye'nin tarihi ve turistik mekanlarını tanıtarak, turizme katkı sunuyor. Sri Lanka'dan lise eğitimi için Konya’ya gelen Uluslararası Mevlana Anadolu imam Hatip lisesi 10. Sınıf öğrencisi Shammas Ahmed Mohamed Siddeek, Konya’nın güzel bir şehir olduğunu ve Konyalıların samimi, sıcakkanlı olduklarına dikkat çekti.  

 Yery54646

Öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

Adım Shammas Ahmed Mohamed Siddeek. Sri Lankalıyım. 2007 yılında 16 Nisan tarihinde Kandy’de doğdum. 17 yaşındayım. Uluslararası Mevlana Anadolu imam Hatip lisesinde 10. Sınıf öğrencisiyim.

 Gfdsagraw435

Konya’yı eğitim için tercih etmenizdeki sebep nedir? Konya ile ilgili görüşleriniz nelerdir?

Konya güzel bir şehir ama buraya gelmeden önce Konya hakkında bilgim yoktu. Ama Türkiye’ye başvururken şehirler araştırıyordum ve Konya’yı tercih ettim. Çünkü Konya hem dini olarak hem de öğrenciler için en uygun bir şehir olarak biliniyor. Eğitim bakımında da çok ilerde. Konya’ya geldikten sonra benim bu düşündüklerim doğru olarak ortaya çıktı. Buradaki insanlar çok samimi ve çok saygılı.

 Gfsgdgdgh90

Konya’da eğitimini tamamladıktan sonra ne gibi hedefleriniz var?

Konya benim ikinci memleket gibi oldu.  2 senedir burada yaşıyorum. Ama burada eğitimimi tamamladıktan sonra daha yüksek eğitim için istemeden ayrılmam gerek olabilir. Ben büyük bir doktor olmak istiyorum ve kendi memleketime dönüp insanlara hizmet etmek istiyorum. Onun için İstanbul ya da Ankara gibi büyük şehirlerde yüksek eğitim almak amacıyla büyük üniversitede okumam lazım. Allah’ın izniyle, doktor olabilsem memleket için çalışacağım ve Türkiye ile de güzel ilişki kuracağım. Türkiye’nin bana vermiş olduğu ilmi asla unutmam.

 Gfdgfdgdg9870989

Ülkenizin kültürü ve yaşantısı ile ilgili bilgi verir misiniz?

Güney Asya’da Hint Okyanusu’nda yer alan tropik ada ülkesi Sri Lanka’nın geçmişi zamanın başlangıcına kadar uzanır. Sri Lanka, Budizm’in orijinal ruhunun hala geliştiği ve doğanın güzelliğinin bol ve bozulmamış kaldığı bir yerdir. Dünyada çok az yer, çarpıcı manzaraların, el değmemiş kumsalların, büyüleyici kültürel mirasın ve benzersiz deneyimlerin böylesine olağanüstü bir kombinasyonunu bu kadar kompakt bir konumda sunabilir. Sadece 65.610 kilometrelik bir alanda 8 UNESCO Dünya Mirası Alanı, 1.330 kilometrelik sahil şeridi - çoğu bozulmamış plaj - yaban hayatı sergileyen 15 milli park, yaklaşık 500.000 dönüm yemyeşil çay bahçesi, 250 dönüm botanik bahçe, 350 şelale , 25.000 su kütlesi, ve 2.500 yıl öncesine uzanan bir kültür... Bu ada, bir zamanlar Serendib, Taprobane, Hint Okyanusu’nun İncisi ve Seylan olarak bilinen büyülü oranlarda bir adadır. Sri Lanka, çok geniş ve zengin bir kültürel çeşitliliğe sahip birkaç ülkeden biridir. Kültürü çok benzersizdir ve bu nedenle Sri Lanka kimliğine katkıda bulunur. Sri Lanka kültürü, 2000 yılı aşkın süredir nesilden nesile aktarılan birçok gelenek ve ritüeli içermektedir. Sri Lanka’nın en belirgin özelliği, başlıca turistik cazibe merkezlerinden biri olan renkli festivalleridir. Din, Sri Lanka kültürünün ve geleneklerinin şekillenmesinde önemli bir rol oynar. Sri Lanka kültürü, genellikle sanat, mimari, heykeller ve hatta yemek tarzıyla yansıtılır. Bazı insanlar Sri Lanka’nın daha geleneksel bir kültüre sahip olduğunu ve bu kültürün ülkeye hakim olan Budizm, Hinduizm, İslam vb. gibi önde gelen dinlerden etkilendiğini söylerler. Sri Lanka’nın yaşam tarzı alçakgönüllülük ve mutlulukla doludur. Bu durum, Sri Lankalıların doğa gibi hayatta var olan şeyleri takdir etme konusunda çok büyük bir anlayışa sahip olmasının nedenlerinden biridir. Kültürün ana özelliklerinden biri Hint ve Avrupa etkisine sahip olmasıdır. Sri Lanka kralları çoğu zaman Hintli prenseslerle evlendiğinden, Hint kültürü bu kültüre dahil olmuş, ancak yine de benzersiz Sri Lanka kimliğini korunmuştur. Avrupa etkisi, Hollandalıların ve Portekizlilerin ve son olarak İngilizlerin işgalinin bir sonucudur. Konukseverlik de bu kültürün öne çıkan özelliklerinden biridir ve Sri Lankalıları dünyadaki dost uluslardan biri yapar.

 Fdsgasgsadg

Türkiye ile görüşleriniz nelerdir?

Türkiye coğrafi olarak çok önemli bir yerde bulunuyor. Türkiye hakkında benim her zaman bir merak vardı. Elhamdülillah Türkiye’ye geldikten sonra Türk kültürü da çok beğendim. Türkiye Müslüman bir ülke olduğu için insanlar da İslam şuuruyla yaşıyor. Türkiye’nin tarihi da çok zengin bir tarihtir.  Türkiye de kaldığım 2 senede çok kişilerle tanıştım herkes çok samimi ve yardım sever insanlardır.  Türkiye hakkında söylesem sanki bitmez. Son olarak söylesem Türkiye benim bildiğim ve gördüğüm en güzel ülkelerden bir tanesi

 Efsfdsfsf654

Ülkenizde Ramazan’da neler yapılıyor? Ne tür hazırlıklar yapılıyor?

Ülkemizde Ramazan yeni bir gün olarak başlar. Herkes Ramazan gelmeden önce hazırlık yapamaya başlarlar. Ramazan da normalde okullar yarım günü oluyor. Kızlar ya da kadınlar da dışarıya çok önemli iş olamadan çıkmıyorlar. Çünkü onlar iftar ve sahur için hazırlık yapıyorlar. Ramazan ayında. İftar sofrasında da çok çeşitli yemekler ve içecekler oluyor. Meyveler de mango, muz, karpuz çok fazla yiyoruz. Yani Ramazan ay bereketli bir ay olduğu için insanlar çok düzenli bir şekilde Ramazan’ı geçiriyor.

Sessiz kahramanlar! Sessiz kahramanlar!

Fewafggra

Fgsdzgzg43

Muhabir: MUHAMMED ESAD ÇAĞLA