Fuzul Holding’in tasarruf finansman sektöründe faaliyet gösteren en köklü şirketlerinden Fuzul Tasarruf Finansman AŞ; gücünü filizlendiği topraklardan, Konya’dan alıyor. 30 yılı aşkın süredir kişilerin ev ve araç sahibi olmalarını maliyet avantajıyla kolaylaştıran ve bireylere finansman sunan Fuzul’ü Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Furkan Akbal’dan dinledik. Aynı zamanda eski Genç MÜSİAD Genel Başkanı ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi olan Akbal, açıklamasında MÜSİAD çatısı altında genç kuşaklara yönelik yaptıkları faaliyetlerden de bahsetti. Akbal, Konya’daki ticari kabiliyetin Konyalılara her zaman kazanım sağladığını ifade ederken, Konya’dan aldıkları güçle her zaman “liderliğe” adım attıklarını belirtti.

06-4

Sizi tanıyabilir miyiz?

Yunus Furkan Akbal, 1993 Konya doğumluyum. İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Avukatım. Yüksek lisansımı sanayi politikaları ve teknoloji yönetimi alanında, kendi işimiz olan tasarruf finansman sektörünün Türkiye regülasyon süreciyle ilgili tamamladım. Evli ve 1 kız çocuğu babasıyım.

Liderler sandık başından mesaj verdi Liderler sandık başından mesaj verdi

Fuzul Holding bünyesinde hangi sektörleri barındırıyor?

Fuzul Holding; gayrimenkulden finansa, turizmden teknolojiye kadar pek çok farklı alanda faaliyet gösteriyor. Holding bünyesinde yer alan şirketlerimizden birkaçı Türkiye’nin garantör kurumlarından lisans almış durumda… Öyle ki kişilerin bütçelerine göre kendi belirledikleri ödeme koşullarıyla kredi ve faiz yüküne katlanmadan ev, araç ya da çatılı iş yeri sahibi olmasına olanak sağlayan Fuzul Tasarruf Finansman, finansal piyasalardaki denetim ve gözetim sisteminin etkinliğinin arttırılması noktasında stratejik öneme sahip Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan lisans alan şirketimiz…  

Kurulduğu 2000 yılından bu yana binlerce konut ve ticari ünite inşa eden ve Temmuz 2023 yılı itibarıyla Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan Fuzul GYO da tasarrufları menkul kıymetlere yatırılarak halkın iktisadi kalkınmaya etkin bir şekilde katılmasını sağlamak maksadıyla kurulan Sermaye Piyasa Kurulu’ndan onay alarak halka arz oldu. Elektronik para ve ödeme hizmetleri sağlayan genç şirketimiz Rubikpara ise Türkiye Merkez Bankası tarafından lisanslı… 32 yıl önce temelleri atılan şirketimizin bugün Türkiye ekonomisinin önemli çarkları arasında yer alan sektörlerde faaliyet gösteren ve 2 binin üzerinde kişiyi istihdam eden bir holding konumunda olması, farklı bir şekilde ifade etmek gerekirse bu denli büyümeyi başarması, bizler için gurur verici.

01-11

Fuzul Holding iştiraklerinden Fuzul Tasarruf Finansman’dan bahsetmek isteriz. “Tasarruf finansmanı” denilince ilk akla gelen şirketler arasında yer alıyorsunuz. Peki, Konya’nın şirketinize olan talebini nasıl değerlendiriyorsunuz? Konyalının Fuzul’e bakış açısı nasıl?

Şirketimiz 30 yılı aşkın bir süredir kişilerin ev, otomobil ve çatılı iş yeri sahibi olmasına finansman sağlayan, dayanışmayı merkeze alan ve küçük birikimleri büyük yatırımlara dönüştüren bir modelle faaliyetlerini sürdürüyor. Kişiler ödeme güçlerine göre bir araya geliyorlar ve konut ya da otomobil edinimi sırasında faiz ya da kredi yüküne katlanmadıkları gibi ciddi manada maliyet avantajı da sağlıyorlar. Diğer yandan Fuzul olarak sadece kendi kazanan değil; müşterilerini hayallerine kavuştururken ülke ekonomisini de geliştiren bir yapıda hareket etmeye gayret gösteriyoruz. Öyle ki faaliyet gösterdiğimiz tasarruf finansman sektörü; tasarrufu teşvik eden bir yapıya sahip ve yastık altı birikimlerin reel ekonomiye kazandırılması noktasında itici bir güç sağlıyor. Ayrıca Türkiye genelindeki şube ağımızı her geçen gün artırıyoruz ve bu da ülke istihdamına sunduğumuz katkıyı günden güne artırıyor. Şu an Türkiye’nin 61 şehrinde 110 şubede kişilerin ev, araç ve çatılı iş yeri sahibi olmalarına imkân sunmak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

2022 yılında BDDK lisansını alarak Türkiye’nin önemli finans kuruluşlarından biri hâline gelen Fuzul bir nevi Konya’yı da temsil ediyor. Bu bakış açısıyla arkamızda önemli bir kitle olduğunu ifade edebilirim. Konya’nın Fuzul’e bakış açısı noktasında ise bazı şehirlerin bu sektörü fazlasıyla sahiplendiğini ve Konya’nın da bu şehirlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Şirketimizin genelinde aylık üretilen sözleşmelerin büyük çoğunluğunun “sektör dostu” gördüğümüz Konya’dan gelmesi, Konya’nın bizi benimsediğinin en büyük göstergesi. Konya’dan aldığımız güç ve kültürle daha pek çok sektöre atılacağımızı, o alanlarda da başarıya ulaşacağımızı ümit ediyorum. Yaptığımız her işte Konyalıların desteklerini arkamızda hissediyoruz.

03-5

Konya sizin için ne ifade ediyor?

Konya’yı kendine yetebilen bir şehir olarak tanımayabilirim. Konyalı iş insanlarının üretkenliğini de göz önünde bulundurduğumuzda dünyanın dört bir yanında üretim yapabilecek ya da buralara ürün ve hizmet ihraç edebilecek kapasiteye sahip olduğunu söyleyebilirim. Konya’da ticari bir refleks var ve bizim de bu atmosferde yetişmemizin, iş hayatımıza etkisi olduğu kanaatindeyim. Girdiğimiz her sektörün lideri olmayı başarıyor ve her zaman o işin kompetanı olma noktasında güçlü adımlarla yürüyen bir duruş sergiliyoruz.  

Bir de sivil toplum kuruluşlarında aldığınız görevleriniz var. MÜSİAD haricinde farklı kuruluşlarda da bulundunuz mu? Ayrıca Genç MÜSİAD’daki Genel Başkanlığınız süresince neler yaptınız?

Öncelikle şunun altına çizmek isterim: Düşünce yapısı olarak “yaptığın işi en iyi yap” düsturuna sahip biriyim. Diğer yandan bugün yalnızca siyasi arenada ya da akademik alanda güçlü olmanın yetmeyeceği ve iktisadi açıdan da kendimizi geliştirmemiz gerektiğini biliyoruz. Bu kapsamda 10 yıllık bir MÜSİAD geçmişimiz, iki dönem süren Genç MÜSİAD Genel Başkanlığımız ve aynı süreçte devam eden MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeliğimiz vardı. Genç MÜSİAD Başkanlığım sürecinde Türkiye’nin birçok noktasında ve uluslararası arenada, özellikle de genç girişimcilerin şirket kapasitelerini artırmaları adına çalışmalarda bulunduk. Pek çok girişimcinin işlerini büyütmesini, küçük girişimcilerin ise ortaklıklar kurarak büyük işletmeler hâline gelmelerine olanak sağladık. İktisat alanında girişimcilik ve ekonomi çalışmalarında bulunarak bu alanda güçlenmenin, Türkiye’nin gelişmesi olacağı bilinciyle genç girişimcileri sıfırdan hayata hazırlamak adına onların ve faaliyet alanlarını genişletmeleri için çalışmalarda bulunduk.   

05-2

Yerel, ulusal ve uluslararası birçok faaliyete imza attınız. Genç MÜSİAD Konya Şubesi sizin döneminizde nasıl bir performans sergiledi? 

Genç MÜSİAD’ın en köklü ve gerçekleştirdiği çalışmalarla öne çıkan şubelerinden birisi Konya Şubesi… Her yeni gelen başkanla beraber bayrağın bir adım daha ileriye taşıdığını görüyoruz. Konya Şubemizi, Genç MÜSİAD içerisinde özgün projeler çıkaran üye sayısı ile pek çok rekoru egale eden bir şube olarak tanıyoruz. Özellikle son zamanlarda ortaya koydukları eğitim programlarıyla Konya’daki gençlerin gelişimine ciddi manada katkı sağladığını da görüyoruz. Türkiye ekonomisi için Konya ne denli önemliyse Konya için de Konya MÜSİAD şubemiz o denli öneme sahip.

Biz de görev sürecimiz boyunca gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda ve hayata geçirdiğimiz projelerde uluslararası bir bakış açısı katmaya çalıştık. Yerel kategorideki projeleri ulusala; ulusaldakileri global arenaya taşımak istedik. Anadolu şubelerinde gerçekleştirdiğimiz İstişare Toplantılarında Konya Şubemizin performansı da gayet başarılıydı. Başkanlığım süresince birkaç kez Türkiye’nin en iyi şubesi ödülünü almaya hak kazanan şube, Konya oldu. Konya’daki girişimcilerin aktifliğinin ve başarılarının Konya’nın gelecekteki rolüne de katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Teşekkür ederiz.

 İBRAHİM HAKKI BÜYÜKHARBUT 

 

Editör: Birkan Bakay