Ülke genelini sarsan, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremler sonrası Konya Şeker, depremin ilk gününden itibaren bölge için seferber oldu.

İlk gün, 2 tır PANKOBİRLİK adına olmak üzere 7 yardım tırını yola çıkaran Konya Şeker, zorlu hava ve yol şartlarında Nur Dağı ve Antakya'ya yardımları ulaştırdı.

Konya Şeker, asrın felaketi olarak görülen depremin ilk gününden itibaren müşterek acılara ortak olurken, devam eden günlerde de Devletin yetkili birimleriyle koordineli olarak bölgelerden gelen tırlar, dolu dolu tekrar talep edilen noktalara gönderildi. Toplamda 50 tır gıda, süt, süt ürünleri, atıştırmalık, et ürünleri, dondurulmuş patates, bakliyat, bulgur deprem bölgesinde ihtiyaç sahiplerine teslim edildi.

Ayrıca, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi çalışanları ile öğrenci toplulukları da giyim/eşya yardımında bulunarak katkıda bulundular.

DEPREM BÖLGESİNDEN KONYA TAŞIMA YAPILDI

Hatay deprem bölgesinden depremden dolayı zarar gören ve konaklama yeri olmayan vatandaşları otobüsümüz ile Konya’ya getirerek hem Gıda ve Tarım Üniversitesi yurtlarına hem de Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarına yerleşmeleri sağlandı.

"TEK YÜREK TÜRKİYE" ile AFAD'A 25 MİLYON TL

AFAD ve Devletin yetkili birimlerince birlikte hareket ederek seferber olan ve afet bölgesindeki insanları yalnız bırakmayarak, çok geniş bir alanda bölgeye yardımlar gönderen Konya Şeker, hızlı bir şekilde organize olarak Torku markalı, süt ve süt ürünleri, atıştırmalık ve genel anlamda kuru gıdayı kapsayan yardımları hızlı bir şekilde deprem bölgelerine ulaştırdı. Bölge insanının gönlünde taht kuran Konya Şeker ve TORKU, "Tek Yürek Türkiye" kampanyası'nda duyarsız kalmadı ve 15 Milyon lira destekte bulundu.Ayrıca çiftçiler ve çalışanlarının gönüllülük ile topladığı yaklaşık 10 milyon TL'lik bağış ta AFAD'a teslim edildi.

YAKIT VE YEM İHTİYACI DA KARŞILANDI

Konya Şeker, gıda ve maddi desteğin yanında diğer ihtiyaca yönelik taleplere de duyarsız kalmayarak deprem bölgesi kırsalında hayvanlar içinde yem yardımında bulundu.

Bölgedeki, akaryakıt ihtiyacını 1 Tanker dolusu yakıt ile destekleyen Konya Şeker, Tankerin kapasitesinin yüksek ve modern olması nedeniyle, istek üzerine bir süre daha bölgede bıraktı ve Mersin limanından gün aşırı yakıt ikmalinde de önemli bir görev yaptı.

Konya Şeker, yem fabrikasını da tam kapasite çalıştırarak bölgenin hayvan yemi ihtiyacını da karşılamada katkıda bulundu.  Toplamda 10 Tır hayvan yemi, koordineli olarak bölgedeki yetkililere aktarıldı. Böylece, bölgedeki hayvancılığı da unutmayan Konya Şeker, bölgedeki üreticilere de 68 Bin 500 kilo hayvan yemi gönderdi.

UZMAN EKİP ADIYAMAN'DA ÇALIŞTI

Soma Termik Santralinde görevli arama kurtarma ekibi Adıyaman’da arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

Geçtiğimiz yıllarda da milletimizi ve gönül coğrafyamızı derinden etkileyen doğal afet veya farklı sebeplerle yaşanan acılarda hızla hareket eden ve mazlumlara şefkat elini uzatmakta cömert davranan Konya Şeker, milletimizi derinden sarsan deprem felaketinde de seyirci kalmamış oldu.

Tüm imkânlarını seferber eden Konya Şeker, afet bölgesinde fayda sağlayacak kamyonu, kepçesi ile birlikte her neyi varsa bölgeye sevk ederken, Konya Şeker iştiraki; Soma Termik Santrali bünyesinden de eğitimli 40 kişilik tam teçhizatlı “Arama Kurtarma Timi”de, Soma Kaymakamı Fatih Akkaya'nın da katkılarıyla uçakla Adıyaman’a giderek, AFAD koordinasyonunda enkaz kaldırma çalışmalarında görev aldı.

TORKU SEYYAR AŞEVİ KURDU

Deprem bölgesinde 3 ayrı bölgede 50 gün yemek ikram edildi.

Konya Şeker, hanelerini depremzede kardeşlerine açan üretici ortakları ile birlikte büyük Türk Milletinin ferasetini bir kez daha tarihe kayıt olarak düşmüş oldu. Deprem bölgesinde sıcak aşa ihtiyaç duyulduğu günlerde Konya Şeker, yetkililerce gösterilen 3 ayrı noktada yemek dağıtımı gerçekleştirdi. Çumra ve Panagro'dan kurulu hazır mutfaklar, malzeme ve personeliyle hemen hazır halde yola çıkarıldı.

Nurdağı, Islahiye ve Hatay olmak üzere 3 noktada ekmek arası köfte, ekmek arası kavurma ve ekmek arası döner dağıtan Konya Şeker, günlük, yaklaşık 10 bin kişiye yemek ikram etti. Yemek dağıtımı 50 gün devam etti. 

PERSONELDEN KAN BAĞIŞI

Konya Şeker'in 8 bine yakın personeli, gerek maddi yardım, gerekse fiziksel olarak deprem bölgesinde bir fiil çalışarak birlik ve beraberliğe duyulan günlerde üzerine düşeni fazlasıyla yapmaya çalışırken, depremden çıkan yaralılar da unutulmadı.

Önemli bir veliydi Önemli bir veliydi

Kızılay tarafından, depremin ilk günü ile birlikte bölgede acil kan ihtiyacı gelişeceğinin öngörüsü ile başlatılan kan bağışı kampanyalarına ülke genelinde yoğun bir ilgi olurken, Konya Şeker ve Anadolu Birlik Holding çalışanları da kayıtsız kalmadı.

Geleneksel olarak her yıl Merkez fabrika, Kaşınhanı PANAGRO ve Çumra Şeker Fabrikası'nda kampanya yapan şirket, deprem sonrasındaki günlerde de kan bağışını sürdürdü.

Kızılay, normal periyodda günlük yaklaşık 8-10 bin ünite kan alımı gerçekleştirirken, afetin ilk gününden itibaren duyarlı vatandaşlar sayesinde 40 bin ünite kan bağışı ile bir rekora da imza atmış oldu.

HAZIRLAYAN : HACER CEYLAN