Yaşana 6 Şubat depremine Hatay’da yakalanan Kurtoğlu çiftinin 2 hafta boyunca bölgede yaşadıklarını Fatmagül Kurtoğlu anlattı. Dağlık alanda olan evlerinin fazla hasar almadığını ve bu sebeple yıkımların olduğunu ancak sabah öğrendiklerini ifade eden Kurtoğlu, “Sabah kuzenime bakmaya gittiğimizde yıkımla karşı karşıya kaldık. 5 katlı binanın tek kata düştüğünü, kuzenimin cansız bedenini gördüm. Öyle şok olmuştum ki, vefatını 2 gün sonra idrak edebildim.” diye konuştu. Kurtoğlu ailesi, hasta anne babalarıyla birlikte geldikleri Konya’da, Hatay kalkınana kadar kiralık ev arıyor.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Fatmagül Kurtoğlu. Antakya’dan ailemle birlikte geldik. 

Depremi Hatay’da yaşayanlardan birisi de sizsiniz. O anları bize anlatır mısınız?

Hatay’da yüksek kesimde yer alan, müstakil bir binada oturuyorduk. Depreme de evimizde, uyku sırasında yakalandık. Yüksek kesimde yer almasına rağmen çok şiddetli bir sarsıntı hissettik ancak çok şükür ki sağ salim evden çıkabildik.

O geceyi nerede geçirdiniz, tekrar eve girebildiniz mi?

Kendimizi koşarak dışarı atmıştık. O yüzden üzerimizde fazla kıyafet yoktu. Bir, iki saat yağmurda kaldık. Bizi gören komşularımız, sağ olsun, araçlarını bize açtılar. Sabaha kadar arabada kaldık, eve giremedik. Bizim o taraflarda çok yıkım olmadığı için her yer aynı zannetmiştik ki kimin aklına gelirdi böyle büyük bir yıkım.

Sabah olunca 1 kilometre kadar uzaklıkta olan kuzenime bakmaya gittik. 5 katlı binanın tek kata düştüğünü gördüm. Şok içerisinde kuzenimi aradık, gördüğümüz herkese soruyoruz, yok. En sonunda birisi cenazesini gösterdi, üstünü örtmüşler. Eşiyle birbirine sarılmış bir vaziyette bulmuşlar. Birinci dereceden kaybımız yok ancak yakın akrabalarımızdan 15 kişi hayatını kaybetti. Kime ne kadar üzüleceğimizi bilemedik. Bir önceki akşam beraber olduğum kuzenimin ölümünü bile 2 gün sonra idrak edebildim.

Hatay’da kaç gün kaldınız?

Eve bir şeyler almak için girip hemen çıkıyorduk, bu şekilde 1 hafta Hatay’daydık. Daha sonra eşimin annesinin köydeki evine gittik. 1 hafta da orada kaldık. Köyde de ev ev üstüne olmaz dedik, onlara yük olmamak için gitme kararı aldık. AFAD’a başvuru yaptık. Eşimin ailesi de bizimle gelmek durumunda kaldı çünkü kayınbabam diyaliz hastası. Antakya’dan İskenderun’a, oradan da Konya’ya geldik.

Konya’da tanıdığınız birileri var mıydı?

Yok tanıdığımız kimse yoktu ancak bölge de durulacak gibi değildi. Annem daha önce gezi için Konya’ya gelmişti. Çok sakin ve temiz bir şehir olduğunu; insanların anlayışlı ve güler yüzlü olduğunu söylemişti. Antalya’yı da düşünüyorduk ancak turistik yer, kalabalık olur diye Konya’ya gelmeye karar verdik. İlk olarak bölgeden Karaman’da yurda yerleşen eşimin arkadaşı bizi Karaman’a çağırdı ve yurtta yer olduğunu söyledi. Bizler de ilk Karaman’a oradan Konya’ya geçeriz demiştik. Ancak inmeye yakın yurtların dolduğunu söyledi. Bizler de mecburen indik ancak hasta babamlarla birlikte orada da dışarıda kaldık. AFAD’ı aradım ve durumu anlattım. Sağ olsunlar, bize yardımcı oldular. Karaman’daki yurt müdürü vesilesiyle de Konya’da bir yurda yerleştik. Eşimin kız kardeşi kemoterapi tedavisi görüyor, eşimin babası diyalize gidiyor. Onlarla birlikte Konya’dayız. Eşim iş buldu, çalışıyor.

‘KİRALIK EV ARIYORUZ’

İman zenginliği ile hicret etti! İman zenginliği ile hicret etti!

Yurtta zorlanmıyor musunuz?

Eşimin annesi yurtta çıkan yemeklere alışık olmadığı için bir hafta boyunca hastaydı. Ayrıca küçük çocuklarım olduğu için ayrıca zorlanıyoruz. Yurtta bir odada nasıl olunursa biz de o şekilde yaşıyoruz. Bir yandan da ev arıyoruz ancak kira fiyatları çok yüksek. Hiçbir artısı olmayan bir eve bile 7-8 bin lira istiyorlar. Allah insanlara vicdan versin. Bir evde asgari ücretle tek çalışan olduğunu düşününce geçinmek çok zor. Kirada kalabileceğimiz ev arıyoruz. Memleketimize en kısa sürede dönmek istiyoruz ancak çocuklarım ve olan borçları düşününce bizim de kendimizi idare etmemiz gerekiyor. Bizim gidebilmemiz için Hatay’ın kalkınması gerekiyor.

Depremle ilgili söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Herkesin acısı kendisineydi; kime üzüleceğimizi şaşırdık ancak yetkililere de tepki veremiyoruz. 1 ilde olan bir deprem olsaydı söylenecek çok söz vardı ancak 11 ilde olduğu düşünüldüğünde elden ancak bu kadarı geliyormuş, diyebiliyoruz. Gönül isterdi ki ilk günden ekipler gelsin ve müdahale edilsin. Kocaman Antakya tarih oldu. Ancak söylenecek çok şey yok, bu durumda.

Teşekkür ederiz.

HACER CEYLAN